Anasayfa / Güncel / UÇAR”TİSAN’DA DOĞA KATLEDİLİYOR”

UÇAR”TİSAN’DA DOĞA KATLEDİLİYOR”

CHP Silifke ilçe başkanı Bünyamin Uçar yaptığı basın açıklamasında,Tisan yarımadasının Çevre Şehircilik Bakanlığı izni ile imara açılmasından sonra adeta bir çevre katliamının yaşandığını söyledi.
Başkan Uçar,
Tisanda yapılan çevre katliamına sessiz kalanların neyin karşılığında sessiz kalıyorlar merak ediyorum.
Tisan, Mersin Silifke ilçemizde cennetten bir köşedir. Dünyanın en güzel 13 koy’u arasında gösterilen bu cennet koy ve çevresi yağmalanarak adeta çevre katliamı yapılıyor.


Eski zamanlarda Yunan kolonilerinin bu bölgeye gelip yerleşmiş olduğunu gösteren kalıntılar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Tisan Yarımadası sırt sırta vermiş iki koydan oluşmaktadır. Koyun tam karşısında bulunan Tisan Adası tepeden bakıldığında göz ve tam karşısındaki koy da kaş gibi durmaktadır. Günümüzde Tisan olarak adlandırılan bu küçük ve sevimli köyün mitolojideki adı Aphrodisias Antik Kenti’dir. Romalılara ve Bizanslılara ev sahipliği yapan bu antik kent, Aphrodit yurdu olarak bilinen bu antik kentte Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma çok fazla eser mevcuttur. Sadece kilisenin tabanındaki mozaik resimler günümüze kadar gelebilmiş durumda. Kilisenin tabanındaki bu mozaikte keklik, ördek, karabatak gibi Silifke’ye özgü kuşların motifleri yer almaktadır.
Silifke İlçesi, Yeşilovacık mahallesine bağlı Tisan yarımadasında, yürütülen inşaat faaliyetleri sırasında yapılan kazıdan çıkan malzemelerin kaçak bir şekilde dere içlerine ve gelişigüzel yerlere döküldüğünü belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, bahse konu alanlara gidip inceleme yaptıklarında, Faras Akdeniz Konut Yapı Kooperatifi’nin inşaat faaliyetleri sırasında çıkan kazı malzemelerinin dere içlerine, Yeşilovacık ve Dibekli mahallelerindeki muhtelif alanlara kaçak bir şekilde döküm yapıldığını, ayrıca deniz kenarında kıyıya dolgu yapılarak üzerine prefabrik bir yapı inşaatının yapıldığını tespit etmişlerdir dedi.


Uçar, Bu yapı denize sıfır bir şekilde inşa edilmektedir. Faaliyetleri yürüten firma Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuatları hiçbir şekilde dikkate almayarak başına buyruk bir şekilde, hepimizin gözleri önünde bir doğa katliamı gerçekleştirmektedir. Alandan çıkan hafriyat malzemelerinin izin alınarak izinli döküm alanlarına taşınması yasal bir zorunluluktur ,bu taşıma işinin yapacak araçlar için atık taşıma belgesinin alınması gereklidir. Ancak ilgili firmanın ibraz ettiği atık taşıma belgesinde 1 adet araç için atık taşıma belgesi düzenlendiği fakat sahada 10-15 civarında araç ile hafriyat malzemelerinin taşındığı ve izinli döküm sahasına götürülmeyerek kaçak bir şekilde gelişi güzel olarak doğaya döküldüğü ve bir doğa katliamı yaratıldığı görülmüştür.

Ayrıca sahada aktif bir şekilde çalışan bir konkasör tesisinin bulunduğu ve şu anda faaliyette olmayan bir beton santrali tesisinin yer aldığı görülmüştür. Bu tesislerin herhangi bir izinlerinin olup olmadığı bilinmemektedir.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, İlgili firmaya kaçak bir şekilde doğaya döküm yaptığı için Kabahatler Kanununa göre cezai işlem uygulamıştır. Ancak firma doğaya gelişi güzel döküm yaparak çevre katliamına devam etmektedir.
Narlıkuyu, canbazlı, Uzuncaburç, Sökün, Kurtuluş ve bir çok mahallelerimizde sit alanlarından dolayı vatandaşlarımız bir çivi bile çakamazken, tapulu arazisini ekip biçemezken, nakliye esnafımız bir kamyon hafriyatı izinsiz dökemezken, bu firma hangi yasa hangi kanun hangi yönetmelikle bu doğa katliamı yapılıyor.
Adaletin hukukun kanunun tanınmadığı, bu duruma isyan etmemek mümkünmü.
Gözümüzün önünde gerçekleşen bu doğa katliamını durdurmak için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, devletimizin kolluk kuvvetlerini ve ilgili diğer Kamu Kurumları ve Sivil toplum Kuruluşlarını göreve davet ediyorum dedi.

Çok Okunan Haber

İrfan Değirmenci’den kendisini hedef alan Ahmet Hakan’a: Patronun sâkisi

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, TİP’ten milletvekili adayı olan İrfan Değirmenci’yi …

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort