Anasayfa / Güncel / HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Balıkçı Esnafı’nın sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Balıkçı Esnafı’nın sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgiliTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Mersin’de balıkçılık sektöründe ticaret yaparak geçimini sağlayan balıkçı esnafı, ciddi zorluk çeken esnaflarımızın başında gelmektedir. Mersin balıkçı esnafıyla yaptığımız görüşmelerde balıkçılar, içinde bulundukları sorunları ve çözüm önerilerini anlatarak balık alım tesisinin yenilenmesi konusunda Bakanlıktan adım atılmasını beklemektedir. Balıkçı esnafı, daha iyi koşullarda çalışmak ve hizmet etmek için balıkçıların barınacağı yerler istemekte ve soğuk hava deposu ve buz üretim makinelerinin yeni teknolojilerle yenilenmesinin kendilerinin daha iyi hizmet vermeleri açısından önemli olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca balık ticaretinde aracıların ortadan kalkması ve doğrudan alım satım ilişkilerinin kurulması için yeni bir yasal düzenleme talep etmektedir. Balıkçı esnafı, ticaret yapabilmek ve ticaret hacimlerinin genişletilmesi konusunda devlet bankalarının kendileri için kredi ve ödeme kolaylığı sağlamasını istemektedirler.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Mersin Balıkçı esnafının taleplerine ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

2) Balıkçı esnafının, balık alım tesislerinin yenilenmesinden soğuk hava deposunun yenilenmesine kadar birçok talebi yer almaktadır. Bu taleplerden hangileri Bakanlığınız tarafından karşılanmıştır?

3) Bakanlığınızın balıkçılık sektöründe aracıların daha fazla rant elde etmesini önleyecek herhangi bir çalışması var mıdır?
4) Bakanlığınızın ekonomik kriz ve pandemi sürecinde balıkçı esnafının çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır?
5) Balıkçı esnafının içinde bulunduğu ekonomik zorluklara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir destekleme çalışması olacak mıdır?

Çok Okunan Haber

ALİ MAHİR BAŞARIR: YARGILANACAK BİRİ VARSA O DA SENSİN MELİH GÖKÇEK

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Melih Gökçek’in ‘128 Milyar Dolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
WhatsApp İhbar Hattı whatsapp