Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “BU TEKLİF DÜPEDÜZ HALKI SÖMÜRMEKTİR”

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “BU TEKLİF DÜPEDÜZ HALKI SÖMÜRMEKTİR”

AKP tarafından 2/3427 Esas No’lu Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’na havale edilmiştir.

AKP’li milletvekilleri tarafından Meclis’e sunulan 12 maddelik kanun teklifinin 2’inci maddesinde ; “Covid-19 salgının ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülmeye başlanması ile birlikte, salgınla mücadele kapsamında pek çok idari tedbir alınmıştır. Bu tedbirler küresel olarak içinde bulunulan finansal koşullar dolayısıyla, ihale kararı alınarak ihalesi yapılmış ancak henüz uygulama sözleşmesi imzalanmamış yap-işlet-devret projelerinin finansman temini aşamasında aksaklıkların meydana geldiği, özel sektörün finansman temin ederken zorlandığı görülmektedir. Bu durumda, içinde bulunulan mücbir sebep dolayısıyla, yabancı kreditörlerin özel bütçeli idarelerin harcama ve gelirlerinin birbirini karşılayamayacağı ve idarenin yükümlülüklerini ifa etmekte yetersiz kalabileceği konusunda tereddüt yaşadığı görülmüştür. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borç üstleniminden faydalanamayan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı özel özel bütçeli idarelerce yürütülen yap-işlet-devret projelerinde, genel bütçe kapsamındaki kamu idaresi olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, yabancı kreditörlerce sağlanan finansman için ilave teminat sağlayabilmesini teminen, projeyi yürüten özel bütçe kapsamındaki kuruluşların borç üstlenim anlaşmasından kaynaklanan yükümlülükleri ile sınırlı olmak üzere, 4749 Sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi ile 8/A maddesinde yer alan hükümlere tabi olmaksızın, borç üstlenim anlaşmasına taraf olması öngörülmektedir.” ibaresi yer almaktadır.

Bu Kanun değişikliği teklifi yasalaştığı takdirde, son yıllarda ihalesi yapılan neredeyse bütün altyapı projelerinde de devlet, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı vasıtasıyla kefil olarak devreye girecektir. Bunların arasında, yüksek maliyetli ve garanti verilen şehir hastaneleri ve otoyol projeleri de bulunmaktadır.

Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi yüksek maliyetli projelerde şirketlerin aldıkları kredilerin toplam 17,2 milyar dolarlık kısmına Hazine kefil olmuş durumdadır. Bu da demek oluyor kikrediyi alan şirket, borcunu ödeyemezse yabancı finans kuruluşu, bu tahsilatı devletten yapabilecek konuma gelecektir.

Pandemi sürecinde, esnafın borçları faizle ötelenmiş, esnafa haciz gelmiş ve esnaf büyük oranda da kepenk kapatmıştır. 2020 yılında 99 bin 588 esnafın dükkânı ve 40 bin 735 şirket kapanmıştır. Esnafa, işçiye, çiftçiye pandemi sürecinde yardım etmeyen iktidar, bu yasa teklifiyle de halkın değil, yandaş firmaların yanında yer almaya devam etmekte olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu çerçevede;

1- 15 Mart 2020 tarihinden bu zamana kadar Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) kapsamında yap -işlet-devret modeliyle hangi ihaleler yapılmıştır? Bu ihaleleri hangi firmalar hangi bedel karşılığında almıştır?
2- 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılan işlerden hangilerinin uygulama sözleşmesi imzalanmış, hangilerinin imzalanmamıştır?
3- 15 Mart 2020 tarihinden bu zamana kadar, Bakanlığınız ya da Bakanlığınıza bağlı kamu kurum ve kuruluşlarından ihale alan şirketlerin hangileri yabancı finans kuruluşlarından kredi talebinde bulunmuştur?

Çok Okunan Haber

ÇOCUKLAR İÇİN MERSİN BİR NEFES OLDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için 32 farklı ses bir nefes oldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
WhatsApp İhbar Hattı whatsapp