Anasayfa / Güncel / 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi skandalında İBB’den o vakfa mühür

6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi skandalında İBB’den o vakfa mühür

Türkiye’yi ayağa kaldıran 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi olayının merkezindeki İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nı İstanbul Büyükşehir Belediyesi mühürledi.

Türkiye günlerdir, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşında evlendirmesini ve cinsel istismar suçlamasıyla açılan davayı konuşuyor.

Tepki çeken olayın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) harekete geçti.

İBB yetkilileri, Sancaktepe’deki Hiranur Vakfı’nın binası hakkında yasal işlem uygulayarak, binayı mühürledi.

Mühür yazısında, “3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. Ve 42. maddesi uyarınca mühür altına alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

İBB’ye bağlı zabıta ekipleri, tarikat üyelerine mühürleme öncesi, resmi yazıyı tebliğ etti. Resmi yazıda, vakıf binasının yasaya aykırılıkları, ayrıntılı olarak anlatıldı.

NE OLMUŞTU

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını çocuk yaşta evlendirdiği gündeme gelmişti. H.K.G.’nin çocukken imam nikahı kıyıldığının kanıtı olarak savcılığa verdiği fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğrafların birinde H.K.G., 6 yaşında ve gelinlik içinde. Nişan fotoğrafında ise H.K.G. 13 yaşında ve kolunda bilezikler görünüyor. Tarikat kurallarına göre sarıklı, cübbeli ve sakallı olan Kadir İstekli ise çocuğa sarılıyor.

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan 6 yaşında gelinlik giydirilen H.K.G.’nin fotoğraflarını yayınlamıştı.

Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel ve ailesi ise olayı yalanlamıştı.

Çok Okunan Haber

Yenişehir Belediyesi özel çocukları yalnız bırakmıyor

Mersin Yenişehir Belediyesi düzenlediği etkinliklerle özel çocukların yanında olmaya devam ediyor. Özel bireyleri yalnız bırakmayarak …

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort