Anasayfa / Güncel / Yenişehir’de Yeşil Bina Dönemi Başladı

Yenişehir’de Yeşil Bina Dönemi Başladı

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Ekinci İnşaat tarafından Yenişehir’de yapılan Türkiye’nin kendi enerjisini üreten en büyük konut projesi olan Ekinci Solaris’in temel atma törenine katıldı. Yenişehir Belediyesinin de desteklediği projenin temel atma töreninde konuşan Başkan Özyiğit, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin kendi enerjisini tedarik eden en büyük toplu konut projesini Yenişehir’de hayata geçiriyoruz. Bu başlangıcın herkese ilham vermesini umut ediyorum.” dedi.

İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzalayarak, sözleşmenin 2020- 2030 dönemi kriterlerine uyacağını taahhüt eden ilk belediye olan ve Mersin’de ilk defa yeşil bina anlamına gelen LEED Sertifikalı gündüz bakımevi yapan Yenişehir Belediyesi, sürdürülebilir, ekolojik, yeşil ve çevre dostu proje ve uygulamalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Yenişehir Belediyesinin çevre dostu uygulamalarına ilçedeki yatırımcılar da katılıyor. Ekinci İnşaat, güneş enerjisi sistemiyle, kendi enerjisini üreterek aydınlatma, ısıtma ve soğutmasına katkı sağlayacak Türkiye’nin ilk konut projesini Yenişehir’de hayata geçirdi. Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci “Yenişehir Belediyemizin 5 yıllık stratejik planında öne çıkardığı iklim ve sürdürülebilirlik enerji teması bizleri ilham vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Özyiğit, “Tüm Türkiye’ye çevre ile ilgili bir mesaj veriyoruz

Projenin temel atma töreninde konuşan ve Yenişehir Belediyesi olarak tüm projelerini çevreye uygun olarak hayata geçirdiklerini belirten Başkan Abdullah Özyiğit, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ve biz buradan tüm Türkiye’ye çevre ile ilgili bir mesajveriyoruz. Türkiye’nin kendi enerjisini tedarik eden en büyük toplu konut projesini Yenişehir’de hayata geçiriyoruz. Biz yola çıkarken, aday adaylığı dönemimizde Yenişehir’i nasıl yöneteceğimiz ile ilgili stratejik planımızı altı temel ilke üzerinde kurmuştuk. Bu altı temel ilkeden bir tanesi de ekolojiydi. Ve doğayı korumak noktasında üzerimize düşeni yapmalıyız dedik ve göreve gelir gelmez de bu çerçevede projeler hayata geçirdik. Şu anda Yenişehir Belediyesi Özel Ömer Faruk İlbilgen Gündüz Bakımevini LEED Sertifikalı olarak yapıyoruz ve tüm projelerimizi çevreye uygun olarak hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Özyiğit, “Umut ediyorum ki bu başlangıç herkese ilham olur

Yenişehir’de 10 yıl içinde karbon salınımını yüzde 40 düşüreceklerini söyleyen Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesini imzaladık. Bu sözleşmede 10 bin 186 tane belediyenin ortak imzası var. Çevreye duyarlı projeler yapma ve çevreyi koruma notasında ortak bir davranış sergilemekle ilgili attığımız bir adımdır. Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesini imzalayarak, 10 yıl içerisinde karbon salınımını yüzde 40 düşüreceğimizi taahhüt ettik. Bunu yapmanın yolu da bu şekilde çevreci ve kendi enerjisini üreten, atık suyunu ve doğadan gelen suyu değerlendiren binalar yapmaktır. Yerel yönetimler olarak doğayı korumak için yapılan yatırımları teşvik etmemiz gerekiyor. Tabi bunun yasal altyapısı olması lazım.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ile bu konuya ilişkin görüşmelerimiz var. Çevreye duyarlı yatırımların önünün açılması bizim ortak anlayışımız olacaktır. Umut ediyorum ki bu başlangıç herkese ilham olur.dedi.

Özyiğit “Kente ve çevreye doğru katkılar sunan projeler üretmeliyiz”

LEED Sertifikasını yönetmelik haline getireceklerini kaydeden Başkan Özyiğit, Projelerde LEED Sertifikasını uygulamak mükemmele yakın bir disiplin ve tasarruf içeren bir anlayış. LEED Sertifikasını bir yönetmenlik haline getirip uygulamalarda talep edeceğiz. Zorluk çıkaran bir anlayış değil, işin doğru planlanması noktasında;kente ve çevreye doğru katkılar sunan projeler üretmeliyiz.  Çağdaşlaşma ve ileriye gitmek bunları zorunlu kılıyor. Büyük bir gönüllülük ve istekle Yenişehirimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Gurur duyduğumuz bir projeye Yenişehir Belediyesi ve Ekinci İnşaat gönül ortaklığıyla imza attık. Ekinci İnşaat’a ve Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci’ye burada teşekkür ediyorum, kendilerini kutluyorum.dedi.

Ekinci “Her yıl doğaya 10 bin 500 adet ağaç hediye etmiş olacağız”

Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci ise konuşmasında Solaris Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Ekinci, 27 bin metrekarelik toplam arsa alanı üzerine kurulacak olan 3 bloklu Solaris projemizde de 3 bin metrekarelik alana kurulacak olan Güneş Enerji Santrali ile her yıl doğaya 10 bin 500 adet ağaç hediye etmiş olacağız ve 8 milyon 500 bin ton karbondioksit salınımının da önüne geçilmiş olacak. Tamamen çevre dostu olarak hayata geçecek olan projemizde tasarruflu tüketimi esas alan ısı ve ses yalıtımları kullanılırken, katlara kurulacak sıcak su sistemi sayesinde de yüzde 41 su tasarrufu da sağlanacak. Ayrıca, sitemizin yüzde 91’i yeşil alan olacak.” dedi.

Yenişehir Belediyesi bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Ekinci, Yerel yönetimler de bu projeleri teşvik etmelidir. Yenişehir Belediyesi bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir. Yenişehir Belediyemizin 5 yıllık stratejik planında öne çıkardığı iklim ve sürdürülebilirlik enerji teması bizlere ilham vermiştir. Bugüne kadar Mersin’i geliştirme ve ekonomisini büyütme yolunda attığımız projelere destek veren başta Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e ve Yenişehir Belediyesi’nin tüm kadrolarına teşekkürlerimizi sunuyorum.” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla