Anasayfa / Güncel / Yenişehir Belediyesi projesiyle uluslararası kongreye davet edildi

Yenişehir Belediyesi projesiyle uluslararası kongreye davet edildi

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, hayata geçirdikleri ve Türkiye’de bir ilk olan Erken Çocukluk Eğitimi Projesi ile uluslararası bir kongreye davet edildiklerini söyledi. Yenişehir Belediyesinin erken çocukluk eğitiminde yeni bir model ortaya koyduğu proje ile çocuklarda gelişimsel sorunların erken dönemde belirlenmesi, erken tedavi ve eğitimle çocuğa ve ailelere destek veriliyor.

Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı. Toplantının açılışında belediyenin erken çocukluk eğitimi alanındaki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesini gururlandıran önemli bir gelişmeyi de meclis üyeleriyle paylaştı. Özyiğit, 14 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun Eylül ayında düzenleyeceği uluslararası kongreye, Yenişehir Belediyesinin de davet edildiğini aktardı. Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Akademisi, bu işi ilk uygulayan ve ülkemizde tek uygulayan kurum olarak deneyimlerini paylaşmak üzere davet edildi” dedi.

“Eğitime önem veriyoruz”

Yenişehir Belediyesinin erken çocukluk eğitimi projeleriyle eğitimde “Yenişehir Modeli” oluşturduğunu ifade edenBaşkan Özyiğit, gençlere evlilik eğitimi, çocuk doğduğunda 0-36 ay arasında yapılması gerekenler, gelişimsel değerlendirme, bebek kütüphanesi gibi çalışmaların halihazırda yapıldığını söyledi. Önümüzdeki aylarda hizmete açacakları gündüz bakımevinde de beceri temelli eğitim verileceğini anlatan Başkan Özyiğit,  gelişimsel sorunu olduğu belirlenen çocukların da yine önümüzdeki aylarda açılacak olan rehabilitasyon merkezinde eğitimlerini alabileceklerini ifade etti. Başkan Özyiğit, “Bir çocuğun okul öncesindeki sürecin her aşamasında yaşamına dokunacak örnekleri ortaya çıkaran bir uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Bu işi göreve gelmeden önce söz vermiştik. Demiştik ki bizim ikinci ilkemiz eğitim. Eğitime önem vereceğiz.  ” diye konuştu.

“Eğitimde eşitlik var diyemeyiz”

Pandemi sürecinin eğitimdeki dengesizliği büyüttüğünü kaydeden Başkan Özyiğit, “Varsıl bir ailenin çocuğuyla, geçimini zor sağlayan bir ailenin çocuğu arasında eğitim eşitliği vardır diyemeyiz. Ama emek ederse o çocuk da o kademeyi geçebilir. İşte Yenişehir Akademi o makasın açılmasını engellemeye yönelik çok önemli bir gelişme.  0-3 yaş bir çocuğun zihinsel gelişimin yüzde 70’nin gerçekleştiği bir dönem. Dolayısıyla orada doğru bir alt yapı verirsek çocuğu tutamazsın zaten. İstediği kadar parası olmasın, pulu olmasın, ayakkabısı olmasın, defteri olmasın o çocuk yürür gider. Onun için kıymetli buluyorum. Bu pandemi döneminde makasın daha açıldığını düşündüğüm için bunun bir kere daha altını çizmek istiyorum. Çünkü bir sürü öğrenci uzaktan eğitim almakta zorlandı.  Neden zorlandı? İnternet alt yapısı olmadığı için olabilir, bilgisayarı, tableti olmadığı için olabilir. Dolayısıyla daha da zor koşullar oluştu ama bunları aşmak için hep beraber çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediye Meclisi toplantısında daha sonra idareden gelen tekliflerle komisyonlardan gelen raporlar görüşülerek karara bağlandı. Mersin Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Dermeği ile Yenişehir Belediyesi arasında işbirliğinin geliştirilmesi, proje hazırlanması, yürütülmesi ve ayni ve maddi destek sağlanmasıyla ilgili ortak komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi.

“Daha çok yeşil alan üreteceğiz”

İklim ve Enerji İçin Avrupa Belediye Başkanları sözleşmesi kapsamında, bahçe mesafelerine dikilecek ağaç sayısının çoğaltılmasına dair ortak komisyon raporu da oybirliğiyle kabul edildi.

Madde ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit, “Ağaç hepimizin yaşamı için çok önemli. Ağaç kesildiğinde hepimiz tepki gösteriyoruz ama ağaç dikme konusunda iyi bir faaliyet içinde olduğumuz söylenemez. Daha çok ağacın, daha çok yeşilin üretilmesini önceliyoruz. Gidişat iyi değil çünkü iklim aleyhte gelişiyor ve Mersin için de çanlar iyi çalmıyor. Gelecek 20 yılda burada iklim konulu büyük sıkıntıların yaşanacağı, kıtlıkların yaşanacağı bilim insanları tarafından ifade ediliyor. Dolayısıyla biz bu konuda daha çok yeşil üretmek için bir karar almış olduk.  Bugün ağaç konusunda net kurallar koyduk. Yeşili üretmekte ve suyumuzu korumakta çocuklarımızın geleceği açısından büyük yarar görüyoruz ifadelerini kullandı.

Çok Okunan Haber

MERSİN AKDENİZ’DE KORKUTAN YANGIN

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çankaya mahallesi 4738 sokakta bulunan bir işyerinde saat.16.35 sularında meydana gelen yangına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla