Anasayfa / Güncel / SEÇER’DEN YETKİLİLERE: “BİZE DE EN AZINDAN CUMHUR İTTİFAKI’NA MENSUP BELEDİYELERE GÖSTERDİĞİNİZ MUAMELEYİ GÖSTERİN”

SEÇER’DEN YETKİLİLERE: “BİZE DE EN AZINDAN CUMHUR İTTİFAKI’NA MENSUP BELEDİYELERE GÖSTERDİĞİNİZ MUAMELEYİ GÖSTERİN”

Başkan Seçer, 4 televizyon ve 22 radyonun ortak canlı yayınına katılarak, hizmette 2. yılını değerlendirdi. 2 yılın çabuk ama yoğun geçtiğini anlatan Başkan Seçer,Mersin, 31 Marttan sonra çağdaş, seküler bir anlayışın yönettiği bir kent oldu. Mutlu, huzurlu, gülen bir kent oldu Mersin” dedi.

Borçlanma konusunda Meclisten yetki alamadıklarını hatırlatan Başkan Seçer, “Anlatamadık, dinletemedik. Niye? Çünkü kulakları bende değil. Kulakları tıkalı. Kulakları Ankarada, genel merkezlerinde diye konuştu. Alımını yapmayı planladıkları 120 otobüsün yatırım programına alınmasını aylardır beklediklerini ifade eden Seçer, Sayın Cumhurbaşkanının bunu bir an önce yatırım programına almasını istiyoruz” dedi.

Bürokrasideki işleyişin kendi işlerini de yavaşlattığını vurgulayan Seçer, “Bu devletin kurumları, devlet kurumu aklıyla bize yardımcı olmak zorundadırdiye konuştu. Yetkililere seslenen ve hizmet etmek istediklerini vurgulayan Seçer,Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kanal 33, SUN RTV, İçel TV, Koza TV olmak üzere 4 televizyon ve 22 radyonun ortak canlı yayınına katılarak, hizmette 2. yılıdeğerlendirdi. Gazeteciler Ahmet Özdemir ve Semir Bolatın hazırlayıp sunduğu Başkan ile Özel programında Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını ve projelerini tek tek anlatan Seçer, 2 yılın çabuk ama yoğun geçtiğini söyledi. Seçer, Mersin, 31 Marttan sonra çağdaş, seküler bir anlayışın yönettiği bir kent oldu. Mutlu, huzurlu, gülen bir kent oldu Mersin. Bunu görmezden gelmek de hem kente hem kent için emek veren bizlere çok büyük bir haksızlık olurdedi.

Disipline ederseniz, ne yaptığınızı bilirseniz belediye yönetilir

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanma alamadıklarını, ancak mali disiplini sağladıklarını ifade eden Seçer, 2020de borçlanma alamadık biliyorsunuz. Şu anda 1 milyar 11 milyon lira banka borcu var. Demek ki oluyor. Disipline ederseniz, ne yaptığınızı bilirseniz, bankalardan zora düşüp, sıkıntıya düşüp, tefeci faizi ile banka kredisi kullanmazsanız, kemiğinizi kemirtmezseniz belediye yönetilir. Biz yönetiyoruz. Bunu çok ısrarla ve çok iddia ile söylüyorumdedi.

“Çünkü kulakları bende değil. Kulakları tıkalı. Kulakları Ankarada”

Ahmet Özdemirin “Piyasada güven sağlandı mı Başkanım?” sorusuna yanıt veren Seçer, şunları söyledi:

“Tabi ki sağlandı. Herkes ihaleye girmek istiyor, herkes iş yapmak istiyor. Herkes yarışıyor ihalelere girmek için. Acaba akla şu geliyor. Yani çok fahiş fiyatlı ihaleler mi yapılıyor? Hayır. Geçtiğimiz yıl borçlanma talebimiz oldu. Neden oldu? Kredi faizleri çok düşüktü. Baktık bazı kurumlara yüksek faiz oranlı borçlarımız var. Maşallah SGK, Maliye, bankaların 2 katı, 3 katı. Hiç acımasızca faiz tahakkuk ediyor. Dedik ki, bunların bir kısmını otururuz, konuşuruz, taksitlendiririz. Eğer borçlanma alabilirsek, 250 milyon lira hakkımız olan bütçe denkliği için bütçeye koyduğumuz borçlanma kalemi var. Bunun karşılığı Meclisten Başkana yetki verilirse, o günkü rakamlarda 175 milyon lira borçlanabiliyorduk. Dedik ki bunu bize verin. Biz bakalım. Bakın şu anda da uygun krediler var. Bunları alalım. Bunlar çok değerli. Çünkü uzmanlar önümüzdeki günlerde banka faiz oranlarında, kredi faiz oranlarında yükselmeler olacak, bazı ekonomik dengesizlikler olacak. Hatta dedim ki bakın ben iş insanıyım bunu gayet iyi bilirim, para piyasalarını bilirim, gelin bu yetkiyi bana verin. Yani ben ihtiyacım yokken, durduk yerde belediyemi faiz yüküyle karşı karşıya getirmem. Anlatamadık, dinletemedik. Niye? Çünkü kulakları bende değil. Kulakları tıkalı. Kulakları Ankarada, genel merkezlerinde. Verin, verin. Vermeyin, vermeyin. Bak buradan söylüyorum hiç alınganlık yapmasınlar. Efendim biz talimatla mı hareket ediyoruz?Talimatla hareket ediyorsunuz. Siz de mantığın bu olmadığını, doğru olmadığını biliyorsunuz. Siz de sokağa çıktığınız zaman, köye gittiğiniz zaman, köy kahvesinde oturduğunuz zaman vatandaşın size tepkisi ile karşılaşıyorsunuz. Vatandaş her şeyi görüyor.  Bu adamı rahat bırakın diyor, bırakın adam işini yapsın, adam hesabını da veriyor, versin. Ama siz önüne engel koyuyorsunuz. Ama dinletemedik.

“Bu yapılan işler, bu alınan kararlar siyasi”

Faizlerin 8lerden 30lara kadar yükseldiğinden de söz eden Seçer,Biz haklı çıktık. Keşke çıkmasaydık ama çıktık. Ne oldu? Mersin zarar etti, Mersin halkı zarar etti. Ben gereksiz yere finansman maliyeti ödüyorum yüksek faizli. Neden siz elimi daraltıyorsunuz, böyle bir elimin altında can simidi var, kredi imkânım var. Bu yetkiyi bana vermeyerek, neden beni bu kadar sıkıntının içerisine sokuyorsunuz? Kimse buna bir cevap veremez. Çünkü bu yapılan işler, bu alınan kararlar siyasi. Şimdi bunlara da dikkat çekmek lazım. Ama bunları aşıyoruz, aştık, en azından şu anda düzenimiz iyi. Bir borçlanma talebimiz de yok. Ama önümüzdeki günlerde böyle bir iklim olur, oturulur konuşulur. Meclis üyesi arkadaşlarımız gerçekten bir önceki yıllardaki tavırlarının doğru olmadığını görürler. Bundan sonraki süreçte bu işlerin Büyükşehir Belediye Başkanı ile Meclisin işbirliği ile elbirliğiyle çok daha iyi olacağını, Mersinin hayrına olacağını düşünmeye başlarlar. Farklı bir tablo çıkabilir Meclisten diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Seçer, 2 yılın sonunda Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosunu ve hayata geçirdikleri projeleri de detaylarıyla anlattı.

Otobüs kredisi için Cumhurbaşkanı’na çağrı

Alımını yapmayı planladıkları 120 otobüsün yatırım programına alınmasını beklediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Geçtiğimiz dönem Mecliste borçlanma yetkisini aldık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Green City kapsamında bir projede; bunun 7 milyonu hibe, 3 milyon faiz yükü biniyor, 22 milyon Euro alıyorsunuz 2 yıl ödemesiz, 8 yılda ödüyorsunuz toplam 10 yılda bitiyor. 22 alıyorsunuz 18 ödüyorsunuz. Bu kadar basit. Sayın Cumhurbaşkanının bunu bir an önce yatırım programına almasını istiyoruz. Kaç ay oldu rica ediyoruz. Paramız hazır. Buradan Cumhur İttifakı Meclis üyelerine duyuruyorum. 22 milyon Euromuz IBRDde hazır. Sayın Cumhurbaşkanının yatırım programına almasını bekliyoruz. Yatırım programına aldığı taktirde, Hazine Bakanımız bunu onayladığı taktirde hemen alımlara çıkacağız. Kentimize yeni 120 otobüs daha katacağız. Filomuzu yenilemiş olacağız. Her türlü alt yapıyı hazırladık, oradan atılacak imzaları bekliyoruz” dedi.

“Bu devletin kurumları, devlet kurumu aklıyla bize yardımcı olmak zorundadır”

Bürokrasideki işleyişin kendi işlerini de yavaşlattığını sözlerine ekleyen Seçer, şöyle devam etti:

“Zaman yitiriyoruz. Bazen diyorum ki iktidar partisinin belediye başkanı olmak varmış.  İşler nasıl rahat yürürmüş. Ben şuna da karşıyım; bir Sayın Bakan 2014 seçimlerinde bir gaf yapmıştı oy isterken Antalyada. İktidar partisine, adayına oy verin bakın hizmet nasıl geliyor? Siyasal anlamda bu mantık olduğu sürece bu ülkenin vay haline. Siz, biz, sizinkiler, bizimkiler, sizin partililer, sizin çocuklar, bizim çocuklar… Bu memlekete yazık olur. Ben de bu memleketin has evladıyım, ben de bu memleket için çalışıyorum, yüreğim bu memleket için çarpıyor. Kimse benden daha fazla bu ülkeyi sevmiyor. Böyle sözde milliyetçilik, sözde Türkiyecilik olmaz, özde olur. Namusunla şerefinle bu ülkeye hizmet etmekle oluyor bu işler. Evet, altını çizerek söylemek istiyorum; biz de bu ülkenin kurucusu, bu ülkenin mimarı, mücadele etmiş Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu, o dünya görüşünün, o çağdaş, laik, seküler, Cumhuriyeti getiren dünya görüşünün kurduğu partinin mensupları olarak bu ülkeye hizmet etmek istiyoruz. Herkese hizmet etmek istiyoruz. Bu devletin kurumları, devlet kurumu aklıyla bize yardımcı olmak zorundadır. Hükümet aklıyla bize baktığı zaman, hükümetin ya da siyasi iktidarların gözüyle baktığı gibi baktığı zaman bu devlet çöker bu devlet biter devlet aklının hâkim olması lazım.

“Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin”

Başkan Seçer, MESKİ için borçlanma yetkisi çıkardıklarını ancak yatırımlar için istedikleri teminat mektubunu İller Bankasından alamadıklarını sözlerine ekledi.  Aynı konunun bitüm alımı için de geçerli olduğunu belirten Seçer, “İsteyen kamu kurumu, verecek olan kamu kurumu. Faydalanacak olan uzaylı mı? Vatandaş, Mersinli. Nerede? Hani ayrımcılık yapılmıyordu. Hadi AK Partili bir belediye böyle bir talepte bulunsun, Mersin Büyükşehir Belediyesi AK Partili bir belediye başkanında olsun. Bitüm alacağım, İller Bankası Genel Müdürü sizden teminat mektubu istiyorum desin. Hadi bakalım vermesin. Bu eşitsizlik, bu adaletsizlik. Bu siyasal olarak vicdansızlık. Ben bunu kabul etmiyorum. Buradan yetkililere sesleniyorum. Biz de burada hizmet etmek istiyoruz. Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz. Elbette ki rahat değiliz. Elbette ki işlerimiz rahat gitmiyor. Ben devlet aklının galebe çalmasını istiyorum, siyaset aklının değil. Bürokratlar devletin bürokratı, siyasetçinin bürokratı değil. Görevlerini kanunlara, nizamlara uygun, yasalara uygun yapmak zorundalar. Yoksa bu memleket alaşağı gider, sistem çöker, hukuk devleti gittiği zaman gerisi teferruat kalır” dedi.

Başkan Seçer, yayında Karayollarına da seslenerek, AkbelenBulvarı’nın Karayolları’nın yatırım programında bulunduğunu söyledi. Seçer, Cumhur İttifakı Meclis üyelerinesesleniyorum. Mecliste de söyledim. Lütfen Karayolları ile konuşun. Ben konuşuyorum sizler de konuşun. Orası da çok kalabalık bir bölge. Onlar da yapsınlar. Bak biz kıt kanaat bu imkânlarla bunları yapıyoruz. Karayolları devasa bir kurum. Türkiyenin her yerine yol yapıyor, otoban yapıyor, övünüyor iktidar. Ne güzel biz de mutlu oluyoruz. Sahil yolu yapıyor, yahu bir köprülü kavşağı mı yapamıyor? Çağ atlamış Türkiye bir köprülü kavşağı mı yapamıyor. Yani o da havaalanı gibi yılan hikâyesine dönmesindiye konuştu.

“Biraz para sağlasınlar buraya. Bu görev de Cumhur İttifakının görevi”

Mersinin Türkiyenin 6. veya 5. sırada vergisini öderken, 24. 25. sıralarda yatırımı hak etmediğini ifade eden Seçer, şunları söyledi:

Biraz para sağlasınlar buraya. Bu görev de Cumhur İttifakının görevi. Şunu yaptık bunu yaptık. Yahu nükleer santral yapıyorsun 1 lira para vermedin. Şehir Hastanesi yapıyorsun, 1 lira para vermedin. Kira ödüyorsun. Havaalanı olmadı, sahil yolu bitmedi, turizm bitmedi. Benbelediye olarak büyük projeler, büyük projeler diye bağırıyorum. Hükümet yapar. Yeter ki istensin. Bakın şunu çok açık söyleyeyim. Lütfi Bey buranın milletvekiliydi. Bu da çok önemli. Lütfi Bey şu anda buranın milletvekili değil. Sayın Bakan. İstifa etmek durumunda. Acaba diyorum yahu buranın milletvekili olarak mı kalsaydı? Yani bizim hakkımızı birilerinin orada kovalaması lazım. Tabi şimdi Maliye ve Hazineye bakıyor, işi başından aşmış, Mersin gündemi onun gündemi olmuyor haklı olarak. O da yani Türkiyenin en zor döneminde, en netameli konusunun başına getirilmiş bir arkadaşımız. Çok değerli de bir insan. Hiçbir lafımız yok. Ama birilerinin bunu kovalaması lazım. Ben kendimle ilgili de kendisine ricalarda bulunuyorum. Yani daha önce iyi kötü bir şeyler oldu ama son zamanlarda bir arpa boyu ben yol ilerleyemiyorum.”

“Zaman geçiyor. Mersinin hakkı bu değil”

Otoban ve havaalanının kendisinin milletvekilliği döneminden bu yana yapılacak olduğunu da hatırlatan Seçer, Geçen bir Meclis üyesi bana hesap soruyor. Bilmiyor ki o dönemler neler konuşuluyor, Ankarada neler oluyor. Efendim Limana niye o zaman karşı çıkmadınız, Nükleer Santrale, Havaalanına. Yahu kardeşim gırtlağımız patladı. Açıp bakarsınız, görmek isterseniz görürsünüz. Siz bakıyorsunuz görmüyorsunuz. Şimdi bunları da konuşmak lazım. Yani çok böyle Polyannacılık oynamanın da… Efendim biz yerel yönetimler olarak memleket siyasetine dokunmayalım. Dokunmayalım ama zaman geçiyor. Zaman geçiyor. Mersinin hakkı bu değil. Ben onun için bu kadar can havli ile konuşuyorum. Mersinin çok daha iyi noktalarda olması lazım. Bu da imkânlarla olur, lafla olmaz ki. İmkan ver bana bak bakalım daha neler yapılıyor. Ben mevcut, t kaynaklarla bunları yapıyorum. Onu demeye çalışıyorum dedi.

Çok Okunan Haber

MERSİN AKDENİZ’DE KORKUTAN YANGIN

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çankaya mahallesi 4738 sokakta bulunan bir işyerinde saat.16.35 sularında meydana gelen yangına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla