Anasayfa / Güncel / SEÇER: “MESDEM ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN HER SORUNUNA KOŞTURACAK BİR OLUŞUM”

SEÇER: “MESDEM ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN HER SORUNUNA KOŞTURACAK BİR OLUŞUM”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) arasında imzalanan protokol çerçevesinde kurulan Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezinin (MESDEM) ilk toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Seçer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, odaların başkaları ile “Daimi Üye” olarak 4 merkez ilçe belediye başkanı da katıldı. Başkan Seçer, “Hepimizin ortak görevi Mersine hizmet etmek. MESDEM, kentimizde esnaf ve sanatkarımızın sorunlarına eğilecek, onlara katkı sunacak bir oluşumdedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Esnaf ve SanatkârlarOdaları Birliği (ESOB) arasında imzalanan protokol çerçevesinde kurulan Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezinin (MESDEM) ilk toplantısı gerçekleştirildi. MESDEM’in başkanlığını da yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESDEMin kentteki esnaf ve sanatkarın sorunlarına çözüm üretmek için çalışacağını vurguladı ve “Hepimizin ortak görevi Mersine hizmet etmekdedi.

MESDEM’in ilk Üst Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Seçerin yanı sıra Üst Kurul üyeleri ve MESDEM’in “Daimi Üyesi” Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile MESDEM Başkan Vekili Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile MESDEM üyesi odaların başkanları katıldı.

“Hepimizin ortak görevi Mersine hizmet etmek

Toplantının açılışında konuşan Başkan Seçer, yaşanan sorunlar nedeniyle belediye başkanlarının bir arada olma zorunluluğunun bulunduğunu vurguladı. Vatandaşların kendilerinden çok büyük beklentileri olduğunu belirten Seçer, Haklı olarak, çözüm mercii olarak başta belediye başkanlarını görüyorlar. Hatta bir başka kurumuilgilendiren konularda bile çözüm merciini belediye başkanları olarak görüyorlar. Bunun hepimiz farkındayız. Hepimizin Mersini çok sevdiği kesin. Hepimizin çok iyi görev yapma arzusu içerisinde olduğumuz da kesin. Umut ediyorum, esnaf arkadaşlarımız, sizler, en azından buna bir başlangıca vesile oldunuz. Bizler de MESDEMi kurarak, esnafımızın sorunlarının çözümü noktasında bir araya geldik. Buradan çıkışta tüm Mersinin sorunlarını, yani bütün sorun alanlarında da bir araya gelmeyi bundan sonra kendimize önemli bir yol olarak seçeriz. Vatandaşlarımız da hem müsterih olurlar ki olacaklardır. Mutlaka bu çalışmalarımız, vatandaşlarımız tarafından da ilgiyle izlenecektir. Hepimizin ortak görevi Mersine hizmet etmek ve bunu da arzu ediyoruz” diye konuştu.

“MESDEM esnaf ve sanatkârımızın her sorununa koşturacak bir oluşum”

MESDEMin kuruluşu hakkında bilgi de veren Başkan Seçer, MESDEM kentimizde esnaf ve sanatkârımızın sorunlarına eğilecek olan, onlara katkı sunacak, onların danışmanlığını yapacak, bazı konularda eğitim katkısı verecek, kısacası her sorununa koşturacak bir oluşum. Siz,değerli oda başkanlarımızla, Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren, ama karma ama ihtisas olsun, meslek odalarımızın değerli başkanları da temsilcileri de üye sıfatıyla görevlerini yapacaklar. Kurul protokolümüze göre 3 ayda bir toplanacak. Biz bu süreyi kısaltabiliriz, arttırabiliriz. Gündeme göre, ihtiyaca göre bunu düzenleyebiliriz” dedi.

Mersinin lokomotifi durumundaki esnafımızın büyüksorunları var”

İlk toplantının pandemi nedeniyle gecikmeli yapıldığını dile getiren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Pandemi şartları nedeniyle bugün olsun, yarın olsun derken bugünlere kadar geldik ama pandemi şartlarında da artık yaşamaya alıştık. Onu gerekçe göstermeden biz toplantılarımızı başlatalım istedik. Çünkü gerçekten çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Mersinimizde kayıtlı esnaf sayımız 53 bin ve iş yeri sayımız da 60 bine yaklaşmış. Bu önemli bir rakam. Demek ki Mersinin ekonomik anlamda lokomotifi durumunda esnafımız ve büyük de sorunları var. Günümüzün de çok önemli sorunları var. Sayın belediye başkanlarımız başta olmak üzere sizler de biliyorsunuz. Zaman zaman bizler bir araya geliyoruz, belediye başkanlarımız, oda başkanlarımız birebir de ziyaretleriniz oluyor. Üyelerinizin sorunlarını sizler de biliyorsunuz, bizler de biliyoruz. Pandemi koşulları bazı işyerlerinin kapanmasına neden oldu. Kısıtlı çalışmasına neden oldu. Dolayısıyla ekonomik olarak mağduriyet yaşayan meslektaşlarınız, arkadaşlarınız var.

Buradaki herkesin ortak derdi, ortak sorunu Mersini nasıl daha ihya edebiliriz?”

Kentin süregiden sorunları olduğunu da vurgulayan Başkan Seçer, Bunlara ortak nasıl çözüm getirebiliriz, kenti yormadan, bu alacağımız belki de bir takım kararların yan etkilerini nasıl azaltabiliriz? Örneğin Mersinde bir kaldırım işgali konusu var. Tabela kirliliği konusu var. Küçük Sanayi Sitesi talebi var. İhtisas, bazı meslek gruplarının site talebi var. Bütün bunları konuşalım istiyoruz. Çok güzel bir başlangıç oldu. Mazisi de 3 yıl önceye dayanan MESDEM konusunda ilk toplantımızda kentimize de çok güzel bir görüntü verdiğimizi düşünüyorum. Ben eminim ki buradaki herkesin ortak derdi, ortak sorunu Mersini nasıl daha ihya edebiliriz, nasıl Mersine her birimiz daha fazla katkı sunabiliriz” ifadelerini kullandı.

Dinçer: “Şu masanın etrafındaki kurul Türkiyede örneği olmayan bir kurul”

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, toplantının Mersin genelinde faaliyet gösteren 60 bine yakın iş yeri ve 150 bine yakın çalışanıyla esnaf teşkilatı açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, Bu kurul bizim hayalimizdi. Geçmiş dönemlerde de çok uğraştık bunun üzerinde. Ancak bir türlü hayata geçirememiştik. Şu masanın etrafındaki kurul, Türkiyede örneği olmayan bir kurul ve Belediye Meclislerimizde kabul edilip, bütün siyasi partilere mensup belediye başkanlarımızın ve Meclis üyelerimizin de onayı ile kurulmuş bir kuruldedi.

Bu kurulda tartışacakları konuların diğer bütün ilçelere de örnek teşkil edeceğini sözlerine ekleyen Dinçer, Herkes kendi çapında belli çalışmalarını yürütüyor ama önemli olan koordineli bir şekilde yapılırsa, emin olun Mersinde 600 bin kişiye hitap eden esnaf camiasını da mutlu etmiş oluruz. Onların ekonomisini biraz yükseltmiş oluruz. Yeri geliyor yardımlarımız oluyor, yeri geliyor esnafla ilgili alınması gerekli tedbirler oluyor. Ama bunu her biri ileböyle ayrı ayrı koşuşturmaktansa, işte böyle bir masada bunun hepsini çok kolay bir şekilde masaya yatırabilirizdedi.

Özyiğit: “Kentimizde yaşayan insanlara çok katkı yapacak bir oluşum”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise MESDEMin kuruluşunun önemli olduğuna değinerek,Kentimizin geleceğine çok etki edecek ve kentimizde yaşayan insanlara çok katkı yapacak bir oluşumdedi. Tüm başkanların ortak sorumluluklarının bulunduğunu vurgulayan Özyiğit, “Bu ortak sorumluluklarımızı bu masada değerlendirip hayata geçirmek konusunda birlikte davranmak zorundayız. Birlikte davranmak ne oluyor? Uluslararası tekeller, çok uluslu yapılar geliyor her gün her birimizin ekmeğini tek, tek, tek en son ayakkabı boyacısına kadar inecek şekilde o ekmeği alacaklar. Onun için buna karşı bir ortak tavır göstermek zorundayız,planımız olmak zorunda. Kentimizin sorunlarına birlikte çözüm üretirken esnafımızın da varlığını sürdürmesi için ortak yapabileceğimiz bilimsel işleri de masaya yatırmamız gerekiyor. Birlikte davranmanın, planlı düzenli olmanın faydalarını göreceğiz” dedi.

Gültak: “Buradaki güç birliği umarım şehre yansır”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, biresnaf çocuğu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Siftahsız günlerimiz de oldu, iyi günlerimiz de oldu. Babamın söylediği gibi gün ayı kurtardı, ay yılı kurtardı. Bunları biliyoruz. Dolayısıyla ben daha temelden gitmeyi düşünüyorum. Oda Başkanımız ile konuştuk, zaman zaman Büyükşehir Belediye Başkanımızla da görüştük. Özellikle esnaf deyince Akdeniz ilçesi sınırları çok sıkışık. Artık başka şehirlerde olmayan bir yapı içerisindeyiz. Bizim insanları Mersin merkeze çekmemiz gerek. Bu konuda da asıl yük Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bizlere düşüyor. Bir an önce buradaki yapıları toparlamamız gerek. İmar çalışmalarını bitirmemiz gerekiyor ki bu insanların önünü açalım. Toplu halde olduğunuz zaman rekabet olmaz, bereket olur. Talat Başkanımıza teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız tabi ki Çamlıyayla’dan Anamura kadar bu şehrin patronu ve büyüğü. Bizim de kendi bölgemizde kendimize göre bir patronluğumuz ve imkanlarımız var. Buradaki güç birliği umarım şehre yansır, şehrin hareketlenmesini sağlar, sorunlarını hızlı bir şekilde halleder diye düşünüyorum.

Yılmaz: “Siyaset üstü bir bakış ortaya koymamız gerekiyor”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, MESDEM’i olumlu bulduğunu belirterek, “Bu tabloyu muhafaza etmek lazım, devam ettirmek lazım. Onun için de ne yapmamız lazım? Siyaset üstü bir bakış ortaya koymamız gerekiyor. Tabi bu konuların, kentimizin, esnafımızın konularının siyaset dışında düşünülmesi mümkün değil. Zaman zaman farklı düşüneceğiz, farklı bakacağız. Kentimizi doğrudan ilgilendirecek konuların siyaset üstü bakışla yürütülmesi önemli. Yapılan bu işlemlerin, hedeflerin, planlamaların ve bundan sağlanacak sosyal-siyasi faydanın da yine hep beraber değerlendirilmesi önemli. Kişisel bakışlar yerine, sosyal bakışların ve sosyal menfaatlerin ön plana konulması önemli. Rasyonel ve akılcı yaklaşımların ortaya konması önemli. Çünkü tüm dünyanın sıkıntı yaşadığı bir süreç yaşıyoruz. Herkes bundan payını alıyor. Toplumumuz da. Esnafımız çok ciddi sıkıntıya girdi, belediyelerimiz sıkıntıya girdi, değişik meslek grupları sıkıntıya girdi. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatırız diye umut ediyorum” diye konuştu.

Tarhan: “Herkesin ortak paydası ve amacı Mersin”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ortak paydanın Mersinin geleceği olduğunu vurgulayarak, “Herkesin ortak paydası ve amacı Mersin. Mersin için herkes çaba gösteriyor, Mersinin daha iyi bir yerde konumlandırılması için ama Mersin zor bir kent. Akdenizin kendi özelliği var, Torosların kendi özelliği var, Mezitli, Yenişehir birbirine çok yakın ama istekleri de farklı tabii ki” dedi. Sorunların çözümü için birlikte hareket etmenin önemine değinen Tarhan, Sorun neyse burada bunu konuşacağız ve çözüm neyse tüm siyasi partilerin hatta yeri gelse keşke tüm milletvekilleri de kentin ortak temel sorularında hep beraber merkezi idareyi zorlayarak çözüm yoluna gidilse. Ama bu bir adımdır. Benim sadece Mezitli Esnaf Odası veya Esnaf Odaları Birliği ile uyum içerisinde çalışmam yetmiyor. Bunun bir de Ankara ayağı var. Hiçbir zaman unutmamamız gerekir. Bunu sağlamak önemli. Tabi burada bence Valimize görev düşebilir, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, tüm siyasi partilere ve diğer kuruluşları daha geniş çatı altında toplamak gerekir. Bu bir adımdır diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde hep bu özlemlerimiz giderilir” dedi.

Çok Okunan Haber

Tuncer’den 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve SporBayramı Mesajı

Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, 19 MayısAtatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla