Anasayfa / Güncel / SEÇER: “KAN KUSUYORUM, KIZILCIK ŞERBETİ İÇTİM DİYORUM”

SEÇER: “KAN KUSUYORUM, KIZILCIK ŞERBETİ İÇTİM DİYORUM”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı Ağustos Ayı Olağan Toplantı Döneminin 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.Meclis’in dilek ve temenniler bölümünde Müftü Deresi’nde kesilen ağaçlar gündeme geldi. Seçer, konu hakkında yaptığı açıklamada, Millet Bahçesi ve Müftü Deresi ıslahı çalışmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı olarak işin dışında bırakıldığını, kendilerine teknik bilgi verilmediğinisöyledi. Seçer, “Belediye Başkanı olarak siyasi bir polemik olmasın diye, tartışma olmasın diye kan kusuyorum kızılcık şerbeti içtim diyorum” dedi.

Başkan Seçer, Marina Kavşağı’nın kapatılması ve yeniden açılmasıyla ilgili olarak da ilk kez konuştu. Seçer, “Demokratik refleksi olan bir Belediye Başkanı normalde bunu kabul etmez. Ama ben bunu sindirdim, sindirmek zorundayım. UKOME kararı ile bir kavşağı kapatma kararı çıkacak, bana uygulaması düşecek, ben hukuku uygulayacağım ve bir müddet sonra bana haber verilmeden de facto bir karar alınacak, UKOME’de uygulanacak ve bundan Belediye Başkanı haberdar edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Meclis’teki gerginlikten Mersin halkının etkilendiğini söyleyen Seçer, “Siyaset yapıyoruz, yapmıyoruz mevzu değil. Siyaset yapalım, birbirimize yaralayıcı dil kullanmayalım” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı Ağustos Ayı Olağan Toplantı Döneminin 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

“Kan kusuyorum kızılcık şerbeti içtim diyorum”

Meclis’in dilek ve temenniler bölümünde Müftü Deresi’nde kesilen ağaçlar gündeme geldi. Seçer, konu hakkında yaptığı açıklamada, kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak işin dışında bırakıldığını kaydederek, şunları söyledi:

“Bu tip uygulamalarda vatandaşa bunu yalın bir dille anlatmak lazım. Vatandaşı işe dahil etmek lazım ki,toplumsal tepkiyi alalım. Belediye Başkanı olarak siyasibir polemik olmasın diye, tartışma olmasın diye kan kusuyorum kızılcık şerbeti içtim diyorum. Kenti de kendimizi de yoruyoruz. Orada bu kadar önemli bir düzenleme yapılıyor. Yetkililer geliyor, orada yapılan çalışmalar anlatılıyor. Müftü Deresi ile ilgili bizim de tasarrufumuz oldu. Daha önceki yönetim DSİ ile protokol yapmış. Biz bu işlemi yapalım dediğimizde önce DSİ’den onay çıktı, daha sonra Millet Bahçesi’nin Ekim ayında açılacağı düşüncesiyle biz zaten bu işlemleri başlatmıştıkama Biz bunu yapacağız dediler. Sorun yok, siz bunu böyle doğru görüyorsanız. DSİ yapıyor, belediye yapıyor, bir başka kurum yapıyor neticede Mersin’e bir hizmet yapılıyor. Ama keşke bu tip çalışmalarda bürokratlar o brifingleri verirken, ‘Bu kentin bir Büyükşehir Belediye Başkanı var deyip de o brifinglere bizlerin de çağrılması hem kentin birlik ve bütünlük açısından görüntüsüne iyi bir resim verir.  Bu sözde, dilde kalmaz, hem de olası bir durumda ben de oradaki kurumu savunacak bir şey söyleyebilirim. Ama ben şimdi bir şey demeyeceğim. Çünkü ben işin dışındayım. Ben haklı ya da haksız o tartışmalara da girmeyeceğim. Benim de üzüldüğüm konu bu.

“Kentte taş üstüne taş koyana biz teşekkür ederiz”

Marina Kavşağı ile ilgili alınan UKOME kararı hakkındakonuşan Başkan Seçer, Demokratik refleksi olan bir Belediye Başkanı normalde bunu kabul etmez. Ama ben bunu sindirdim, sindirmek zorundayım. UKOME kararı ile bir kavşağı kapatma kararı çıkacak, bana uygulaması düşecek, ben hukuku uygulayacağım ve bir müddet sonra bana haber verilmeden de facto bir karar alınacak,UKOME’de uygulanacak ve bundan Belediye Başkanı haberdar edilmeyecek. Şimdi bu da ona benzer bir şey. Geçtiğimiz günlerde de bunu dile getirdim. Burada yapılan her türlü yatırıma Belediye Başkanı olarak bizim karşı çıkmamız mümkün değil. Kentte taş üstüne taş koyana biz teşekkür ederiz. Ağaç konusunu tabii ki bende basından takip ediyorum. Halkın burada ne olduğunu bilmesi lazım. Bu tip tepkilere bir tampon görevi görür. Bu da benim Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görüşümdür ifadelerini kullandı.

“Siyaset yapalım, birbirimize yaralayıcı dil kullanmayalım”

Müftü Deresi’nde gerçekleştirilen ağaç kesimi konusunda tartışmaların yaşandığı Meclis’te meclis üyelerine seslenen Seçer, Meclis’te gerildikleri noktada, kavga etmeseler dahi Mersin halkının 5 katı gerildiğini söyledi. Seçer, “Siyaset yapıyoruz, yapmıyoruz mevzu değil. Siyaset yapalım, birbirimize yaralayıcı dil kullanmayalım. Siyaset olacak, bizim makamımız siyasi bir makam. Bir konu da toplumun doğru aydınlatılması, toplumun haberdar edilmesi. Aslında toplumun bu refleksinden mutlu olmamız lazım. Hangi birimiz ister yeşil katli olsun? Toplum duyarlı olsun ama bir yanlış anlamayı ortadan kaldıracak açıklamalar yapılsın. Ben de aynı sıkıntıları yaşıyorum. Bugün bir madde geçti. Bir cep otoparkı yaptık. Biz aydınlattık. Orada bir tane dahi ağaç kesmedik, olanları da abluka altına aldık. Bir yer betonlanacaksa bir tane yeşile zarar vermeden yaptık dedik. Toplumun yeşile karşı bir hassasiyeti var” diye konuştu.

“Mersin’de üzülen, dışlanan, horlanan, aç kalan bir insana ‘Mersinliyim’ dedirtemezsiniz”

Mersin’in her açıdan çok önemli bir kent olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik açıdan önemliyiz. Tarihsel birikimimiz, medeniyet birikimimiz, stratejimiz, coğrafya ve arsa değerimiz, her açıdan çok önemli bir kentiz. Ama en önemli meselelerden biri de Mersin küçük bir Türkiye. Burada hepimiz varız. Burada herkesi görmek mümkün. Zaten hepimiz Mersinliyiz. Bizim kent aidiyetimiz olsun. Nasıl olur? Birbirimize saygıyla, sevgiliyle, kenti kalkındırarak, kenti ihya ederek. O zaman herkes ‘Mersinliyim’ diyor. Mersin’de üzülen, dışlanan, horlanan, aç kalan bir insana ‘Mersinliyim’ dedirtemezsiniz. Bizim de çabamız bu yönde.”

Seçer, orman yangınları ile ilgili açıklama yaptı

Meclis üyesi Aysel Mavioğlu Öner, yeşil alanlarda oluşan yangınlar ve doğanın kirletilmemesi konusunda toplumsal farkındalık yaratmak adına Başkan Seçer’den bir duyuru yapmasını talep etti. Geçtiğimiz günlerde Mersin Valisi’nin başkanlığında Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun toplandığını belirten Seçer, “Ben de iştirak ettim. Bütün kurumların görüşleri alınarak, orada bir dizi önlemler alındı. Tabii mevsimsel olarak orman yangınlarının en yoğun yaşandığı dönemler. Şu anda İzmir’de de büyük bir yangın olduğunu biliyorum. Ama yıl itibariyle de havalar geçtiğimiz yazlara göre daha serin geçti. Bölgemizde çok yoğun sıcaklar yaşanmadı. O toplantıda nispi olarak da geçtiğimiz yıllara göre orman yangınlarının az olduğu sunumu yapıldı. Belirli bölgelerimizde 13 ilçemizi de kapsayan bölgelerimizde vatandaşlarımızın piknik yapacağı alanlar tespit edilmiş. Her bölgenin mesire alanları tespit edilmiş, akşam 20.00’ye kadar orada vatandaşlarımız mangal yakabiliyor. Ama onun dışındaki alanlarda bu işlemler yasaklanıyor. Bu konuda zaten ilgili kurumlar gerekli duyuruları yapıyor. Biz de katkı sunarız. Tabii ki buna dikkat edeceğiz” dedi.

“Ben de Kaskımı Takıyorum” kampanyasına destek

Öte yandan, Meclis toplantısında Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nün “Ben de Kaskımı Takıyorum”kampanyasına kask desteği sağlanmasına ilişkin madde kabul edildi. Başkan Seçer, farkındalık yaratmak için kampanyaya katkı vermek istediklerini belirterek, “Türkiye’deki motosiklet kazalarında en çok ölümlü vakaların olduğu illerin başında geliyor Mersin. Böyle bir tablo var. Burada farkındalık yaratmak için biz de bu kampanyaya katkı verelim istiyoruz” dedi.

Çok Okunan Haber

Dünyanın En Büyük Bilişim Teknolojileri Krizine Uzman Açıklaması …

Küresel çapta havayolları, havaalanları, medya, telekom, bankacılık, sağlık sistemlerine kadar pek çok sektördeki operasyonları alt …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla