Anasayfa / Güncel / SEÇER: “DENİZİM ELDEN GİTTİKTEN SONRA GELEN PARANIN HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOK”

SEÇER: “DENİZİM ELDEN GİTTİKTEN SONRA GELEN PARANIN HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOK”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantı döneminin ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Meclis’in önemli gündem maddelerinden birini gemilerden kaynaklı atıkların alınması hizmetini yerine getirecek olan Atık Kabul Tesisi’nin fizibilitesinin yapılması, kurulması, işletilmesi veya üçüncü şahıslar tarafından da işletilebilmesi için Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmesi işlemleri için Büyükşehir Belediyesi adına 12 yıl süreyle Belediye Encümeni’ne yetki verilmesiyle ilgili madde oluşturdu.

Başkan Seçer, Mersin’in denizini korumak adına gemilerden oluşan atıkların toplanması işlemine talip olduklarını ifade etti. Denetimler yapıldığını ancak kesilen cezaların caydırıcı olmadığını ifade eden Seçer, kirletilen denizlerin parasal anlamda karşılığının olamayacağını, ekolojik dengenin bozulduğunu söyledi. Başkan Seçer, “Biz denizlerimizin kirletilmemesi için her türlü denetimi yapacağız, her türlü tedbiri alacağız. Biz denetimlerden ve atık toplamadan gelen bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” dedi. Maddenin kabulü ile ilgili Meclis üyelerinden destek talep eden Başkan Seçer, Bu tesis çok kolay, basit bir tesis. Öyle gözünüzde büyüttüğünüz gibi girift bir tesis değil. Yapacağınız ünitelerle tertemiz bir su çıkacak. Öyle çok para filan da değilifadelerine yer verdi.

Deniz denetimlerini daha ucuz yöntemlerle sürdürdüklerini ifade eden Başkan Seçer, “Daha önce helikopterle denetim yapılıyordu. Biz o helikopteri kiraya çıkardık, müşterisi çıkarsa hemen satabiliriz. Biz onunla sahil taraması yapmıyoruz. Çünkü denetimle sorumlu olduğumuz koordinatlarımız da belli bizim. Denetimleri 2.5 milyon dolarlık helikopterle yapmıyoruz ama 300 bin liralıkdrone ile yapabiliyoruz” dedi.

Seçer, deniz denetimlerinde kesilen ceza oranlarının yeni dönemde arttığını vurgulayarak, “2014 yılından bu yana 50 milyon 500 bin lira ceza kesilmiş. Bunun 40 milyonu bizim dönemde, 1,5 yılda hatta 17 ayda. Geri kalan 5 yıllık dönemde de 10 milyon 500 bin lira kesilmiş. Daha önce söylemiştim: alacağımıza da borcumuza da şahin kuşuyuz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantı döneminin ikinci birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı.Meclis’in önemli gündem maddelerinden birini gemilerden kaynaklı atıkların alınması hizmetini yerine getirecek olan Atık Kabul Tesisi’nin fizibilitesinin yapılması, kurulması, işletilmesi veya üçüncü şahıslar tarafından da işletilebilmesiiçin Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmesi işlemleri için Büyükşehir Belediyesi adına 12 yıl süreyle Belediye Encümeni’ne yetki verilmesiyle ilgili madde oluşturdu. Başkan Seçer, Mersin’in denizini korumak adına gemilerden oluşan atıkların toplanması işlemine talip olduklarını ifade ederek, denetimler yapıldığını ancak kesilen cezaların caydırıcı olmadığını söyledi. Başkan Seçer, “Biz denizlerimizin kirletilmemesi için her türlü denetimi yapacağız, her türlü tedbiri alacağız. Biz denetimlerden ve atık toplamadan gelen bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” dedi.

Biz Mersin açıklarındaki tüm gemilerden sintine alımına talibiz”

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, komisyonlara havale edilen 15 madde görüşüldü. Başkan Seçer, toplantının açılışında Meclis üyelerini sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyardı.

Başkan Seçer, Mersin denizinin kirletilmesinin önüne geçmesi için kamuoyu oluşturulması gerektiğini ifade ederken, atık toplama işi için 2023 yılına kadar lisans alan MIP firmasının bu işi yapacak gemiyi bile yakın tarihte aldığını söyledi. Seçer, Bu konu çok önemli. Bir kamuoyu yaratmamız gerekiyor. Benim bildiğim MIP yakın tarihe kadar açıklarda geçiş yapan gemilerden, Mersin Limanı’na açıklarda demir atıp yük boşaltmak için bekleyen gemilerin dışında gemilerden sintine alamıyordu. Biz tamamına talibiz. Anamur’dan Adana sınırı deniz sınırımıza kadar, Antalya sınırımıza kadar buraları kontrol altına almak istiyoruz. Biz sizlerin desteğiyle Şube Müdürlüğü kurduk, sahillerimizin kirlenme probleminden dolayı. Sadece deniz kirliliği değil;  deniz kirliliğinin sahile vurması ile sahilde yaratılan kirlilikler de bu bizim mücadele kapsamımız içerisinde. Biz Şubat ayında Akdeniz’e kıyısı olan Antalya, Adana, Hatay ve Mersin Büyükşehrimiz olmak üzere ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ortaklığında Temiz Akdeniz Projesi Protokolü imzaladık. Tamamen bölgemizdeki, Akdeniz çanağındaki bu kirlilikle ilgili bir durum” dedi.

“Biz denetimi 2.5 milyon dolarlık helikopterle değil 300 bin liralık drone ile yapabiliyoruz

Daha önce denetimlerin helikopterle yapıldığını hatırlatan MHP Meclis Üyesi Mehmet Topkara’ya cevap veren Başkan Seçer, daha ucuz yöntemlerle denetimleri sürdürdüklerini ifade etti. Seçer, “Daha önce helikopterle denetim yapılıyordu. Biz o helikopteri kiraya çıkardık, müşterisi çıkarsa hemen satabiliriz. Biz onunla sahil taraması yapmıyoruz. Çünkü denetimle sorumlu olduğumuz koordinatlarımız da belli bizim. Denetimleri 2.5 milyon dolarlık helikopterle yapmıyoruz ama 300 bin liralıkdrone ile yapabiliyoruz. Sahil taramalarını madem helikopterle yapıyorduk şimdi bu işi yapmıyor muyuz?’diye bir soru aklınıza gelmesin. Daha ucuza yapıyoruz yani” diye konuştu.

17 ayda toplam 39 milyon 966 bin TL ceza kesmişiz

Gerçekleştirilen denetimler sonucu kesilen cezaların bile kirliliğin önüne geçme konusunda caydırıcı olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Mehmet Topkara Bey daha önceki dönemde başlatılan denetim çalışmalarından dolayı can yakıcı cezalar ve yaptırımlar kirlenmede caydırıcı oldu dedi. Allah’tan caydırıcı olmuş. Bizim koordinatlarımız çok yetersiz. Biz müracaat ettik, ‘Bunu genişletin diye. Sadece denetimli ceza kesme işlemini biz yapmıyoruz; Sahil Güvenlik de yapıyor. Çok dar bir koridorda biz bunu yapıyoruz. 2019; yönetime gelmişiz. 14 gemide 25 milyon 418 bin TL ceza kesmişiz. Bu yıl içerisinde Ağustos ayı sonu itibariyle 7 gemiye 14 milyon 547 bin TL ceza kesmişiz. Toplamda 17 ayda 39 milyon 966 bin TL ceza kesmişiz. Bunlar ceza, yaptırım. Hala kirletiyorlar. Onun için bunu söyledim. Ne kadar ağır tedbir alsan da hala kirletiyorlar. Cezayı kirletenden kesiyoruz. Gemi belli, orada kirleten belli” dedi.

MIP’nin lisansının 2023 yılına kadar geçerli olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “5216 sayılı kanunda çok açık hüküm var. Diyor ki: Bu deniz araçlarından atıkların alınması ve yönetilmesi işi Büyükşehirlere verilmiştir, yetki bizde. Şu anda MIP yapıyor bunu. MESBAŞ yapıyor; serbest bölge. ATAŞ, Petrol Ofisi yapıyor. Bunlar da bu platform ve şamandıralardaki firmalara da hizmet veriyor” diye konuştu.

Mersin Limanı benim için değerli, içinde çalışan firma değil”

Mersin denizinin temiz kalabilmesi adına yapılacak tesis için Meclis üyelerine destek çağrısında bulunan Başkan Seçer,MIP’den tesis için yer istediklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. Seçer, Şimdi benim sizden istediğim; nasıl bu işi bitireceğiz. Bu tesis çok kolay, basit bir tesis. Öyle gözünüzde büyüttüğünüz gibi girift bir tesis değil. Yapacağınız ünitelerle tertemiz bir su çıkacak. Öyle çok para filan da değil. Ama bu işte çok büyük nema var. MIP’e dedik ki: ‘Siz bu işi bize bırakın, kendi rızanızla vazgeçin dedik, ‘Biz bunu alalım ama bize bir yer verin. Bize yer vermediler. Neden? Çünkü MIP’nin aklı fikri ne kadar çok ciro yaparım. Neticede Mersin’in bir kuruluşu değil. Para burada kazanılıyor, başka ülkeye gidiyor. O dışarıya ne kadar çok para göndereceğine bakıyor. Ama yükünü Mersin çekiyor. Mersin Limanı benim için değerli,içinde çalışan firma değil. Kim çalıştırırsa çalıştırsın. En büyük kirayı getirsin devletime versin, beni hiç ilgilendirmiyor. Hiç oralı olmadılar.2023’e kadar lisans aldık, 2023’e kadar işletirizdediler” diye konuştu.

“Ben Büyükşehir Belediyesi olarak bu işi disiplin altına almak istiyorum

Başkan Seçer, yer konusunda problemleri çözmek ve gemilerden atık toplama konusunu disiplin altına almak istediklerini vurgulayarak, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerekli müracaatları yaptıklarını ve olumlu karşılandığını söyledi. Süreci Meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Biz de Çevre Bakanlığı’na gittik. 1 Eylül tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, tüm büyükşehirlerde bu talep doğrultusunda hak elde edildiğini, bizim de bu kanundan faydalanarak bu işlemi yapmak istediğimizi beyan ettik. Bize de cevaben 30 Ekim 2020 tarihine kadar yapılan işlemlerle ilgili bilgi ve belge istendi ve bu alacağımız kararda da bu süreci hızlandıracaklarını yani yardımcı olacaklarını söylediler. Önemli bir gelir elde ediyor liman bu işlerden. Bir gemi geldi, 0-1 groston arası bir gemi. Hiçbir sintine vs. bırakmasa sabit ücret 80 Euro ödüyor ayakbastı parası. Liman alıyor bunu. Ayrıca sintinesini filan boşaltırsa bu artıyor. 1001-5 bin groston arası gemilerde 140 Euro’ya çıkıyor. 5-10 bin arasında 210 Euro’ya, 6 binin üstü 720 Euro. Tabi tatlı kazanç. Bırakmak istemiyorlar. Oysa ki ben Büyükşehir Belediyesi olarak bu işi disiplin altına almak istiyorum. Komisyona çok teşekkür ediyorum. Bu konu enine boyuna tartışılmış ve bize destek verilmiş. Şu anda da sizlerin desteğini istiyoruz.”

Bir şekilde bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız

Başkan Seçer, yapılacak tesis için yer arayışında olduklarını ve görüşmeler yaptıklarını sözlerine ekledi ve “Atıklaryeniden ayrıştırılıyor. Biz de disiplin altına alalım istiyoruz. Bunu neden Büyükşehir yapmasın? 12 yıllık encümene yetki aldık sizden. Şunun altını çizeyim. Bu konuşmalar burada kalmasın. 2023 yılında tekrar gündeme getireceğim. 2023 yılında lisans tarihi sona eriyor. Biz bakanlıkla yazışmaları yapıyoruz, bakanlık olumlu yaklaşıyor. Bizim orada yere ihtiyacımız var. MIP buna yüz çevirdi ama MESBAŞ’la görüşüyoruz. Bir başka yöntem bulacağız. Tabi bunlar gümrüklü sahalarda olması lazım. O sıkıntıyı yaşıyoruz. Bir şekilde bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız. Bu işi biz üstlenmek istiyoruz. Ayrıca denetim alanlarının da genişlemesi için Çevre Bakanlığı’nda müracaatımız duruyor. Orada da olumlu cevap aldık.  Biz denizlerimizin kirletilmemesi için her türlü denetimi yapacağız, her türlü tedbiri alacağız” ifadelerine yer verdi.

Tesisimizi kurdurup bir an önce işlemleri başlatmak istiyoruz”

Mersin Limanı’na bir yıl içinde gelen 5 bin gemiden ancak 3 bininden sintine alınabildiğini ifade eden Başkan Seçer,yetkinin Büyükşehir’e verilmesi ile birlikte tamamını disiplin altına almak istediklerini yineledi. Seçer, “Bu yetkilerin Mersin Büyükşehir Belediyesi eline bakanlık tarafından verilmesi, farklı kurumlara verilmemesi konusunda 2023 önemli. Mersin Limanı’na yılda 5 bin gemi geliyor. Ancak bunun 3 bininin atıkları alınabiliyor. Biz tamamını disiplin altına alalım diye bunları söyledim. MIP bir yer vermedi. Başka bir yerden temin ettik. Bakanlık da bu işte bize yardımcı olacağını, hızlandıracağını söyledi. Gerekli işlemler bittikten sonra hemen tesisimizi kurup ihaleye çıkacağız. Tesisimizi kurdurup bir an önce işlemleri başlatmak istiyoruz” dedi.

“2014’ten bu yana kesilen 50 milyon cezanın 40 milyonu bizim dönemimizde kesilmiş”

Seçer, deniz denetimlerinde kesilen ceza oranlarının yeni dönemde arttığını belirterek, kesilen ceza rakamlarını Meclis üyeleri ile paylaştı. Başkan Seçer, “Büyükşehir Yasası’yla beraber, Mersin Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında 1.7 milyon lira ceza kesiyor gemilere. 2015 yılında 1.7 yine. 2016 yılında 1.5 milyon, küsuratları var. 2017 yılında 1.3 milyon. 2018 yılında biraz artmış, 3.9 milyon. Toplamda 5 yıllık süre içerisinde yaklaşık 10.5 milyon lira ceza kesmiş. Yeni dönemle beraber 2019 yılında 25 milyon 489 bin lira. Şu anda içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde, Ağustos ayı itibariyle de 14 milyon 547 bin lira ceza kesilmiş bulunuyor. Yani bizim toplam 2014 yılından bu yana kadar 50 milyon 500 bin lira ceza kesilmiş. Bunun 40 milyonu bizim dönemde, 1,5 yılda hatta 17 ayda. Geri kalan 5 yıllık dönemde de 10 milyon 500 bin lira kesilmiş. Biz tahsil ediyoruz, çünkü gemi kıpırdayamaz. Daha önce söylemiştim: alacağımıza da borcumuza da şahin kuşuyuz” dedi.

“Benim denizim elden gittikten sonra gelen paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok

Atık kabul tesisini bir an evvel hizmete geçirmek istediklerini ifade eden Başkan Seçer, ekolojik dengeyi ve doğayı korumak istediklerini sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı. Seçer,Bu yetkileri biz alalım, Çevre Bakanlığı’na rica edin, biz oraya müracaat ettik. Şimdi Çevre Bakanlığı bu konuda da bir çalışma yapıyor. Baktı ki burada bir gelir var, yeni bir yasal değişiklik yapıyor, çalışıyorlar bildiğim kadarıyla. Bunun bir kısmını bize gönderin diye. Ama tamamını, bu Doğu Akdeniz çanağının bizim sınırlarımızda kalan bütün alanları gerçekten bize versinler. Biz de tabii ki filomuzu genişletelim, gerekli denetimleri daha iyi yapalım ve gelirimizi artıralım. Gelirimizi artırmak yanlış bir terim olabilir. Biz bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Yani dünyayı yok ediyoruz, ekolojik dengeyi alt üst ediyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından madde oy birliği ile kabul edildi.

Mezitli Küçük Sanayi Projesi görüşüldü

Toplantıda, Mezitli İlçesi’nde yapılması planlanan Küçük Sanayi Projesi”ne ilişkin bakanlıktan acele kamulaştırma kararı alınmasına ilişkin madde de görüşüldü. Başkan Seçer, sanayi sitelerini önemsediklerini vurgulayarak, Mezitli’nin yanı sıra Akdeniz ve Toroslar ilçelerinde de sanayi sitelerine ihtiyaç olduğunu, farklı meslek gruplarından bu yönde talepler geldiğini söyledi. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Şu anda Mezitli’yle iş bitmez. Çok talep var, Akdeniz’de mutlaka Nazım Plan bittikten sonra, uygulama planından sonra bir çalışma yapmak lazım. Toroslar’da daha önce de gündeme geldi. Daha önce sanayi alanı olarak işaretlenmiş bir yer, konuta dönüştürüldü orada. Bizden önceki süreçte olan konular. Orayla ilgili yeni bir çalışma yapmak lazım. İşler tabii ki ne kadar gayret ederseniz edin çok süratli yürümüyor. Bunu da görmek lazım. Aslında hepimizin bu işi önemsememiz gerektiğini düşünüyorum. Çok sıkıntılı, size de geliyordur. Diğer başkanlarımıza da ilçelerde de var bu durumlar. Özellikle ihtisas sanayi bölgeleri ya da daha doğru bir tabirle mesleki anlamda ihtisas sanayi siteleri diyelim. Yani mobilyacılar, hurdacılar, oto tamircileri gibi birçok farklı meslek grupları bize taleple geliyorlar. Bu konuya da ilçe belediyelerimizin hassasiyet göstermesini Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben de istiyorum.

Acele kamulaştırma yapacağız

Mezitli Küçük Sanayi Projesi’ne ilişkin prosedürü farklı işlettiklerini ve işleri süratli bir şekilde yürütmek istediklerini belirten Başkan Seçer, “Yalnız bu süreç içerisinde biz hızlanması için belki de prosedürü farklı işlettik. Sizin işlerinizin aksamaması için bu sürede gerekli işlemleri süratle yapmanız lazım. Zaman kazanma adına aslında daha önce yapılması gereken işler vardı. Orada plan değişiklikleri oldu vs. Şimdi acele kamulaştırma yapacağız. Tabi bir süreç alacak bu. Bunu hızlandırmak için yaptık. Oysa sizinle bir protokol yapmamız gerekiyordu. Yani o yapı önemli. O işlemler önemli ve bu işlemleri de bir an önce gerçekleştirmemiz gerekiyor. İleride tıkanmama adına. Bunu da belirtmiş olayım” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

Dünyanın En Büyük Bilişim Teknolojileri Krizine Uzman Açıklaması …

Küresel çapta havayolları, havaalanları, medya, telekom, bankacılık, sağlık sistemlerine kadar pek çok sektördeki operasyonları alt …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla