Anasayfa / Güncel / SEÇER: “BU COĞRAFYADA KADIN OLMAK ZOR”

SEÇER: “BU COĞRAFYADA KADIN OLMAK ZOR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Büyükşehir tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen sanat ve müzik dolu programda Mersinli kadınlar ile bir araya geldi. Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının kadın sanatçıları ile birlikte sahne alan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı ve opera sanatçısı Bengi İspir Özdülgerin solist olarak yer aldığı konserde, dinleyiciler Özdülgerin sesi ile adeta büyülendi.

Gecede ayrıca Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ceren Derkuşun da aralarında bulunduğu ve kadın muhtarlardan oluşan Türk Sanat Müziği Korosu sahne aldı. Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer koroya katılarak, Bir Yangının Külünüadlı parçayı söyledi. Başkan Seçer ve eşi Meral Seçere tüm salon eşlik etti.

Başkan Seçer, kadınların özgürce yaşamaları gerektiğine vurgu yaparak “Özgürce yaşayın. İstediğiniz gibi yaşayın, istediğiniz gibi giyinin. Bu özgürlük sizlere Anayasa tarafından sağlanmış. İsterseniz başı açık gezersiniz, isterseniz başınıza eşarp geçirirsiniz, örtü takarsınız. Hepinize saygım var.  Bizim felsefemiz bu. Sizleri çok seviyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen sanat ve müzik dolu programda Mersinli kadınlar ile bir araya geldi. Gecede kadın sanatçılar eserlerini kadınlar için seslendirirken, Büyükşehirin kadın daire başkanları da şarkıları yine kadınlar için söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen programa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Mersin eski Valisi Akif Tığ, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve eşi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok ve eşi, CHP Parti Meclis Üyesi Fatma Güner, CHP Yenişehir İlçe Başkanı TayarTahiroğlu, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları ve eşleri ile çok sayıda bürokrat, meclis üyeleri ve Mersinli kadınlar katıldı. Başkan Seçer, girişte yer alan ve farklı zaman ve mekanlarda Mersinli kadınlarla bir araya geldiğinde çekilmiş olduğu fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Sergide toplam 21 eser yer aldı. Programa gelen kadınlara Büyükşehir Belediyesi tarafından karanfil hediye edildi.

“Bu coğrafyada kadın olmak zor”

Başkan Seçer, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak, bu coğrafyada kadın olmanın zorluğuna değindi. Acının, yoksulluğun, savaşın ve gözyaşının ilk olarak kadınları vurduğunu ifade eden Seçer, “Bu coğrafyada kadın olmak zor bir durum. Bir söz vardır. Anneler tektir. Herkesin annesi birdir. Çünkü her çocuğun bir annesi vardır. Ana yüreği vardır. Kadın olmak vardır. Savaşın olduğu yerde, acının, gözyaşının olduğu yerde en büyük darbe annelere gelir. İşte onun için bu coğrafyada kadın olmak çok zor. Aile içi şiddete maruz kalan kadınlarımız. Vefasız, cahil, kişiliksiz kocaların derdini yine kadınlarımız çekiyor. Hayata dair olumsuzlukların en önce etkilediği kitle değerli kadınlarımız. Analarımız, bacılarımız, yârimiz, sevgilimiz her şeyimiz. Evimizin direği, çocuklarımızın anası. O direk çöktüğü zaman evin damı da başımıza çöküyor. Bir ailede aile babayı kaybettiği zaman, anne çocukları kanatlarının altına alabiliyor. Ailenin devamı olabiliyor ama anne öldüğü zaman, o ailenin dağılması kaçınılmaz oluyor. Onun için sizleri başkanınız olarak çok seviyorum. Kadınlarımızı çok önemsiyoruz” diye konuştu.

“Dünya kadının değerini bilmezken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 1930lu yıllarda kadın seçmeli ve seçilmeli demiş”

Türk kadınının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde birçok hakka daha erken sahip olduğunu ifade eden Seçer, şöyle devam etti:

Bu coğrafyada kadın olmak zor ama iyi ki Türk kadınları bu kadim coğrafyada, Ulu Önderin kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşıyor. Bakın bu bölgede, bizim gibi Müslüman ülkeler arasında, yine de çok daha farklı gelişmeler bekliyoruz ama Türkiyede kadın olmak, Orta Doğuda diğer mukayese edebileceğimiz ülkelerde kadın olmaya göre çok daha fazla ayrıcalıklı bir durum. Bunun da değerini kıymetini bilmek lazım. Dünya kadının değerini bilmezken, kadın bir eşya gibi görülürken, yine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 1930lu yıllarda kadın seçmeli ve seçilmeli demiş. İlk kadın belediye başkanı, bugün benim yaptığım göreve eşdeğer görev yapan ilk kadın belediye başkanı 1930lu yıllarda, Artvinde Yusufelinde, Kızılkaya diye bir beldede 1930da belediye başkanı seçiliyor. Biliyorsunuz ilk il belediye başkanı sadece Türkiyede değil İslam coğrafyasında, Mersinde Müfide. 1950li yıllarda. Çok önemli örnekler. 1935te meclise giriyor kadın. 17 milletvekiliyle. O tarihlerde. Bizim şu anda 600 üyeli parlamentomuz var, o zaman üye sayısı 200lü, 300lü rakamlarda. 600 üyeli parlamentoda ancak şu anda parlamentoda 102 milletvekilimiz var. Bunun kıymetini bilmek lazım.

“Kadın çalışma hayatında, sosyal hayatta, sanatta, kültürde, siyasette, karar alma mekanizmalarında olmalı”

Cumhuriyetin değerlerini bilmek gerektiğine değinen Seçer,Modern, çağdaş, bilimi önceleyen, bilimi mürşit edinen, bu laik Cumhuriyete hep beraber sahip olmamız lazım. Cumhuriyet bize şunu getiriyor; kadın çalışma hayatında olmalı, kadın sosyal hayatta olmalı, sanatta, kültürde olmalı. Siyasette, karar alma mekanizmalarında olmalı. Oyılların resimlerine bakın. 1940lı, 50li, 60lı yılların resimlerini arşivlerden çıkarın. O zaman Türkiyede kadın olmak, Cumhuriyet sayesinde, dünya ile mukayese ettiğiniz zaman ne kadar farklı bir ayrıcalık olduğunu görürsünüz. Kadınlarımız yurtdışına göndermiş. Master yapsın, ihtisas yapsın, doktorasını yapsın. Çok değerli bilim yuvalarında eğitim alsın diye. O tarihlerde bunlar düşünülüyor. Kadın eve kapatılamaz, kadının ayaklarına pranga vurulamaz. Ben belediye başkanınız olarak anlayışım şu. Daha sizin değerli oylarınızla, desteğinizle, belediye başkanınız olmadan, kadını önceleyeceğimi söyledim, bunun sözünü verdim ve bir bir yerine getiriyorum, getirmeye de devam edeceğim” dedi.

“Kadınlarımız ekonomik özgürlüğüne kavuşsun, kadınlarımız kendini daha iyi hissetsin”

Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik hayata geçirilen ilklerden ve diğer hizmetlerden söz eden Seçer, Türkiyede hiçbir belediyede yok ama şu anda Mersinde Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı var. Tamamen kadınların, çocukların, ailelerin sorunları ile ilgilenen, onlara her alanda destek veren, onların ekonomik hayata katılmasında, ailevi, hukuki, toplumsal sorunlar ile baş etmesinde önemli katkılar yapıyoruz ve daire başkanımızkadın. Kadın kooperatifleri kuralım dedik, kurduk. Çok teşekkür ediyorum sevgili eşim de bir gönüllü olarak bu iş için öncülük yaptı, çalışıyor. Tüm çalışma arkadaşlarına, kendilerine teşekkür ediyorum. Kadınlarımız ekonomik özgürlüğüne kavuşsun, kadınlarımız kendini daha iyi hissetsin diye yapıyoruz bunları. En tepe yönetimlerde. Bakın benim başkan vekilim Gülcan Hanım” diye belirtti.

Kadınların çalışma hayatının içinde yer almalarının önemine de değinen Başkan Seçer, Büyükşehirde Makina İkmal Dairesi başta olmak üzere birçok daireyi kadınlara emanet ettiğini vurguladı. Seçer, Kadın annedir, kadından kötü insan çıkmaz. Kadın annedir. 9 ay bebeğini taşıyor. Kadından hain çıkmaz, vatanını, memleketini herkesten daha çok kollar, sever. Ulusal Kurtuluş Savaşına bakın mermileri sırtında taşımışlar. Toplamda 9 dairede. Muhtarlık İşleri Daire Başkanımız. 805 mahallemiz var. Torosların eteklerinden, Çamlıyaylanın eteklerine kadar, İnköyüne kadar, Kızılkayasına kadar, Tepeköyünekadar bütün muhtarlar ile ilgilenen bir kadın daire başkanımız. Bunlar önemli, bunlar çok önemli. Bunların sayısını artıracağız. Kadını çalışma hayatına katacağızdiye belirtti.

“Biraz da kadınların ayrıcalıklı olduğu bir şehirde yaşayın”

Kadınlara yönelik uyguladığı pozitif ayrımcılıktan dolayı, erkeklerden duyduğu serzenişleri de esprili bir dille anlatan Seçer, Şimdi şöyle bir fikir gelişti, erkekler beni sevmemeye başladı. Oy kaybediyorum farkındayım. Ama kadınlar bu açığı kapatacak. Ben Evvel Allah buna inanıyorum. Aklın yolu bir. Bir tanesi geçen beni yolda çevirdi. Dedi ki Hep kadınları iş alıyorsun Sayın Başkan. Vallahi komplekse girdik. Mersinde kadın olmak bir ayrıcalık. dedi. Dedim ki; Yani yıllardır erkek olmak bu ülkede ayrıcalık, niye katlanamıyorsunuz? Biraz da kadınların ayrıcalıklı olduğu bir şehirde yaşayın. Ne olacak sanki. Kadınlarımızı seviyoruz, her şeye layıksınız. Mersinde mutlu olun. Analarıma, bacılarıma, kardeşlerime, kızlarıma sesleniyorum; Mersinde mutlu olun. Mersinde yaşayan vatandaşlarımız her şeye layık.Gelecek bugünden çok daha güzel olacak. Özgürceyaşayın. İstediğiniz gibi yaşayın, istediğiniz gibi giyinin. İnsanlara ırkından, mezhebinden, meşrebinden, fakirliğinden, zenginliğinden dolayı bir ayrımcılık yok. Bizim felsefemiz bu. Sizleri çok seviyorum, sizleri çok sayıyorum. Gününüzü kutluyorum. Hepinizi kucaklıyorumdedi.

Büyükşehirin Kadın Daire Başkanları kadınlara müzik ziyafeti yaşattı

Başkan Seçerin konuşmasının ardından, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının kadın sanatçıları sahne aldı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı ve opera sanatçısı Bengi İspir Özdülgerin solist olarak yer aldığı konserde, dinleyiciler Özdülgerin sesi ile adeta büyülendi. Özdülger, Papatya Gibisin Beyaz ve İnce, Dinle Sevgili Dinle Çok Zaman Var Yalnızım, Fikrimin İnce Gülü, Nazende Sevgilimgibi birbirinden güzel parçaları seslendirirken, kadınlar da hep bir ağızdan şarkılara eşlik etti. Özdülgerin performansı dinleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Ardından Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ceren Derkuşunda aralarından bulunduğu ve kadın muhtarlardan oluşan Türk Sanat Müziği Korosu sahne aldı. TSM Korosu, Duydum Ki Unutmuşsun, Şarkılar Seni Söyler Dillerde Nağme Adın, Hatırla Sevgili, Sevemez Kimse Seni Benim Sevdiğim Kadar gibi pek çok eseri Kadınlar Günü için söyledi.

Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer de koro ile birlikte şarkı söyledi

Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer koroya katılarak, son şarkıyı hep birlikte söyledi. Bir Yangının Külünü adlı parçayı koro ile birlikte hep beraber söyleyen Başkan Seçer ve eşi Meral Seçere tüm salon eşlik etti. Başkan Seçer, sanat ve müzikle dolu gecede, sahne alan tüm kadınlara çiçek takdiminde bulundu ve program sona erdi.

Kadınlara 5 bin çiçek dağıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara çiçek hediye edildi. Mersinden Koop Kadın Kooperatifi bünyesinde çalışmalar yürüten kadınların emeğiyle hazırlan çiçekler, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığının emekçi kadınları tarafından dağıtıldı. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığının çalışan kadınları, Toroslar İlçesi Halkkent ve Demirtaş Mahallelerindeki pazar yerlerinde, Forum AVM ve Özgecan Aslan Barış Meydanında düzenlenen Emekteyiz etkinliğinde, kadınlara 5 bin adet çiçek dağıttı.

Çok Okunan Haber

Emekli öğretmen CHP’den aday adayı oldu

Mersin’de uzun yıllar eğitim camiasına hizmet eden emekli öğretmen Perihan Özpınar Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla