Anasayfa / Güncel / SEÇER: “BALIKÇI BARINAĞI BİZE TAHSİS EDİLİRSE FARKLI YATIRIM YAPABİLİRİZ”

SEÇER: “BALIKÇI BARINAĞI BİZE TAHSİS EDİLİRSE FARKLI YATIRIM YAPABİLİRİZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Birinci Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplantıda İller Bankasından veya ticari bankalardan 250 milyon TL borçlanma yapılması için kendisinin yetkilendirilmesi ile ilgili konuşan Seçer, “Bugün bunu ivedi getirmemin temel sebebi son anda gelişen bir olayla ilgili. İvedi bir piyasa borçları ya da zorunlu ödemelerle ilgili bir talebimiz değil bu. Biriken SGK ve Maliye borçları var ve bize yüksek faiz yazıyor. Bizim bu krediyi isteme nedenimiz SGK ve Maliye borçlarından bir an önce kurtulmak. Bir taraftan bankaya borçlanacağım, devlete ödeyeceğim. Devlete yüksek faiz ödüyorum ondan kurtulacağım, bir yandan da devlet benden gelir elde etmiş olacak. Ben bu parayı bankalardan daha ucuz maliyetli bulabilirim” dedi.

Meclis’te ayrıca Balıkçı Barınağı’nın tahliyesi ile ilgili gelen soruları yanıtlayan Başkan Seçer, alanın Büyükşehir Belediyesi’ne değil, Milli Emlak’a ait olduğunu ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’ne uzun süreli tahsisi olursa çok güzel projeler yapabileceklerini ifade etti. Seçer, Balıkçı Barınağı’nın 2017’de Milli Emlak’tan tahsisini istemişiz. Sayın bakanın, siyasetçilerin takip ettiği, bize tahsisi ile ilgili bir konu, bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Oradaki balıkçı esnafımızın, amatör balıkçıların mağduriyet yaşamasını istemem. Tekne lokantalar var, birçok insan oradan ekmeğini çıkarıyor. Yeniden gözden geçirelim. Bize tahsisi olursa fiziki koşulları çok güzel olan farklı yatırım yapabilirizifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Birinci Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Meclis Toplantısı’nda SGK ve Maliye borçlarının ödenebilmesi için 250 milyon TL borçlanma yapılabilmesi amacıyla Başkan Seçer’e yetki verilmesinin yanı sıra Balıkçı Barınağı’nın tahliye kararındanyapılacak festivallere verilecek desteklere kadar birçok konu görüşüldü.

Meclis toplantısında, idareden gelen 24 teklif, komisyonlardan gelen 9 rapor ve gündem dışı 6 madde olmak üzere toplam 39 madde görüşüldü. Meclisin en önemli maddelerinden biriniBüyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası’ndan veya ticari bankalardan 250 milyon TL borçlanma yapılabilmesi için Başkan Seçer’e yetki verilmesiyle ilgili madde oluşturdu.

“Bizim bu krediyi isteme nedenimiz biriken SGK ve maliye borçlarını ödemek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı çerçevesinde devam eden yatırımların tamamlanması ve yeni yatırımların yapılması için yeni borçlanmaya gidilmesine ihtiyaç duyulmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinde iç borçlanma yapabilmesi için faiz hariç 250 milyon TL borçlanma yapabilme yetkisi 29.11.2019’da kabul edilmişti. Bu kapsamda İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 250 milyon TL borçlanma yapılmasıyla ilgili teklif Meclis üyelerine sunuldu. Başkan Seçer konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bütçe denkliği için borçlanma miktarı var; 250 milyon TL. Bugün bunu ivedi getirmemin temel sebebi son anda gelişen bir olayla ilgili. Arkadaşlarımız komisyonlarda değerlendirecek. İvedi bir piyasa borçları ya da zorunlu ödemelerle ilgili bir talebimiz değil bu. Biriken SGK ve Maliye borçları var ve bize yüksek faiz yazıyor. Şu anda faizler de son derece düşük. Daha önce niyet ettim ama yeni yıl girer girmez böyle bir şeye kalkışmanın doğru olmadığını düşündüm. Geçtiğimiz yılsonunda yaklaşık biriken 40 milyon lira borcun 20 milyon civarını tek celsede ödeme yaptık. Vergi borçlarından biriken 14 milyon borcun da yarısını tek celsede ödedik. 27 milyon liralık ödeme yaptık, faizler yüksek olduğu için. O dönemde biliyorsunuz sizlerin de desteği ile aldığımız borçlanmayı Aralık ayında kullandık.  Ekim’de aldık ama Aralık’ta kullandık. İyi oldu, faizler bir hayli gerilemişti. Ancak şimdi bu komisyonlarda görüşülsün. Bizim bunu isteme nedenimiz SGK ve Maliye borçlarından bir an önce kurtulmak. Bir taraftan bankaya borçlanacağım devlete ödeyeceğim. Devlete yüksek faiz ödüyorum ondan kurtulacağım, bir yandan da devlet benden gelir elde etmiş olacak. Ben bu parayı bankalardan daha ucuz maliyetli bulabilirim. Şu anda ihtiyaç mukabilinde kullanacağız. Bu borcun tamamını yasal olarak kullanamayız. Bir önceki yılın gelir bütçesinin yeniden değerleme oranından elde ettiğimiz rakamın yüzde 10’unu kullanabiliriz, hepsini kullanma anlamına gelmiyor. Bunu almaktaki amacımız yüksek ödenen faizi düşürme.  

Konuşmaların ardından madde ilgili komisyonlara havale edildi.

“Balıkçı Barınağı bize tahsis edilirse çok güzel yatırımlar yapabiliriz”

Balıkçı Barınağı ile ilgili tahliye kararı konusunda Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Başkan Seçer, “Balıkçı Barınağı’nın 2017’de Milli Emlak’tan tahsisini istemişiz. Sayın bakanın, siyasetçilerin takip ettiği, bize tahsisi ile ilgili bir konu, bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Bize ait bir yer değil ama temizliği, güvenliği vs. sorumluluk alanı olmadan yapıyoruz. Tabiri caizse davul başkasının kucağında, tokmak bizim elimizde. Yaptığımız işin de kıymeti yok. Biliyorsunuz daha önce Taşucu limanında da aynı konu oldu. Bize tahsisi kısa süreli yapıldı. Uzun süreli yapın, güzel projeler yapalım dedik ama maalesef bu konuda bize yardımcı olan olmadı. Balıkçı Barınağı konusunu Plan Bütçe Komisyonu üyesi arkadaşlar bana aksettirdiler, görüştük. Şu anda komisyonda bekliyor. Oradaki balıkçı esnafımızın, amatör balıkçıların mağduriyet yaşamasını istemem. Tekne lokantalar var, birçok insan oradan ekmeğini çıkarıyor. Yeniden gözden geçirelim. Bize tahsisi olursa fiziki koşulları çok güzel olan farklı yatırım yapabiliriz” dedi.

Seçer’den ilçe belediye başkanlarına çağrı

Başkan Seçer, Meclis’te ilçe belediye başkanlarına bir de çağrıda bulundu. Kırsal mahallelerde ihtiyaç duyulan köprülerle ilgili konuşan Başkan Seçer, “Taleplerinizi dile getirin, hemen yapalım” dedi.  Seçer, Yakaköy’de selden sonra yıkılan köprü ve Hebilli Mahallesinde ihtiyaç olan köprü ile ilgili anında çalışma yaptıklarını söyleyerek,“Bizden talep ettiniz. Arkadaşlarım derhal yerine getirildi ve yapımı bitirildi. Yalnızca Akdeniz bölgesi değil diğer ilçelerdeki arkadaşlarımızın bizden talepleri olursa önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmalara koyalım, dosyalara ekleyelim. Muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın talepleri olur eğer bizleri uyarırsanız onları da önceleriz. Bizim programımızda var ama öncelikli olanlar konusunda lütfen bu talepleri bize bildirin” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Gilindire Mağarası için servis otobüsü hibe etti

Aydıncık’ta bulunan ve önemli bir doğa harikası olan Gilindire Mağarası’na ziyaretçilerin daha rahat ulaşım sağlayabilmesi amacıyla bir otobüsün Aydıncık Belediye Başkanlığı’na hibe edilmesi ilgili madde görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan,tahsis edilen otobüs için Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.

Başkan Seçer konuyla ilgili, Sayın Ferat Başkan bana toplantıdan önce ricada bulundu. Biz tahsis diye düşünüyorduk ama hibe edilmesinde bence sakınca yok.Bizim tarafımızdan otobüs için gerekli düzenlemeler yapıldı. Aydıncık’ta herkesin görmesini istiyorum. Özellikle gençlerin. Çok muazzam bir yer. Geçtiğimiz günlerde orada rekor denemesi gerçekleştirildi. Çok güzel bir yer görmenizi istiyorum. Oraya servis yapacak şirin bir otobüsü hibe edeceğiz” dedi.

23 Nisan’da Çocuk Korosu konser verecek

TBMM’nin 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında; 23 Nisan 2020 tarihinde Cumhuriyet Meydanında Geniş Katılımlı Çocuk Korosu konserinin Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü işbirliğinde yapılabilmesi amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi adına protokol imza yetkisinin Başkan Seçer’e verilmesi ile ilgili teklif görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

AKOB’un Öğrenci Oda Müziği Yarışması desteklenecek

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Akdeniz Opera Bale Kulübü’nün (AKOB) yapacağı “Öğrenci Oda Müziği Yarışması”nda kullanılmak üzere 17 bin 700 TL nakdi yardımın verilebilmesi ile ilgili teklif de Meclis’te görüşülen konuların arasındaydı. Maddenin ilgili komisyonlara gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir’den 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne 500 bin TL maddi destek

Mersin’in önemli festivalleri arasında yer alan ve her günü müzik dolu geçen 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 bin TL maddi destek verilmesi ile ilgili teklif, Meclis üyelerince oy birliği ile ilgili komisyonlara gönderildi.

Şehitlerin isimleri Mersin’de yaşatılmaya devam ediyor

Akdeniz Belediyesi’nin 03.12.2019 tarih ve 132133 sayılı Meclis kararı alarak talep ettiği ve Bakanlıkça da uygun bulunan Şehit Uzman Çavuş Mustafa Korkmaz’ın isminin Mesudiye Mahallesi 5112 Sokak’a, Şehit Üsteğmen Emrah Şahin’in isminin ise Yeni Mahalle 5319 Sokak’a verilmesi ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi.

Gençlik ve Spor Kulübü’ne maddi destek komisyona gönderildi

Gündem dışı olarak görüşülen Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne 2020 yılında 500 bin TL maddi destek yapılması ile ilgili konu görüşülerek ilgili komisyona sevk edildi

Çok Okunan Haber

SEÇER “KEMERLERİ SIKALIM DA SİZ YAŞANTIYA DEVAM EDİYORSUNUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Uyutmayacağız, kısırlaştıracağız “Kabul etmemiz mümkün değil” CHP’li Mersin Büyükşehir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla