Anasayfa / Güncel / Sayıştay raporu, İçişleri Bakanlığı’ndaki usulsüzlüğü ortaya çıkardı

Sayıştay raporu, İçişleri Bakanlığı’ndaki usulsüzlüğü ortaya çıkardı

Sayıştay’ın tespitine göre; İçişleri Bakanlığı, Kamu İhale Kanunu’na aykırı şekilde 8 adet sürücülü araç kiraladı.

Sayıştay, 2020 Yılı İçişleri Bakanlığı Denetim Raporu’nu yayımladı.

Raporda; İçişleri Bakanlığı’nın, Kamu İhale Kanunu’na aymaksızın protokol ile hizmet alımı yaptığı belirtildi. Sayıştay denetçilerinin yaptığı bu tespite göre; İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği programlara davet edilen misafirler ve bu programlarda görevlendirilen personel için uçak bileti ve havalimanından gidecekleri yere taşınması için bir firma ile protokol imzalandı. Denetçiler, bu işin Kamu İhale Kanunu’na göre ihaleye çıkarak yapması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık, bu tespitin doğru olduğunu Sayıştay denetçilerine bildirerek, gelecek denetim yılında bu aykırılığı düzelteceğini açıkladı.

Sayıştay denetçileri, Bakanlığın Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın da Kamu İhale Kanunu’na aykırı iş yaptığını belirledi. Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Bakanlık merkez teşkilatında makam ve koruma hizmetlerinde kullanılmak üzere 8 adet sürücülü araç kiralamasını ihale ile yapması gerekirken doğrudan temin yolunu kullandı. Bu doğrudan alım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 16 Aralık 2019 tarihli onayıyla yapıldı.

Bakanlık, mevzuata aykırı bu işte, “ivedilikle yapılması gerektiği” için doğrudan temin yolunun kullanıldığını savundu ancak Sayıştay denetçileri, benzer araç alım işinin daha önce 12 Haziran 2017-31 Aralık 2019 yıllarını kapsayan hizmet için pazarlık usulüyle ihaleyle gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Denetçiler, raporlarına, “2020 yılı için yapılması gereken araç kiralama hizmet alımı işinin, bir önceki ihalenin sözleşme dönemi sona ermeden planlama yapılması suretiyle ihale usulüyle temin edilmesi gerekirdi” diye yazdı. Bakanlık, Sayıştay’ın bu tespitinin de düzeltileceğini bildirdi.(ANKA)

Çok Okunan Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, HALK KART KASIM AYI TUTARLARINI HESAPLARA YATIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli yurttaşlara yönelik hayata geçirdiği Halk Kart’ın Kasım ayı tutarları hesaplara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla