Anasayfa / Güncel / Mezitli Belediyesinden, Kurban Bayramında Korona Virüs Tedbirleri

Mezitli Belediyesinden, Kurban Bayramında Korona Virüs Tedbirleri

Mezitli Belediyesi, İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı uyarınca Korona virüs salgını sonrası ilk kez kutlanacak olan Kurban Bayramı için özel tedbirler alıyor. Kurban satış ve  kesim alanları ile vatandaşların yoğun olacağı düşünülen alanlara kadar bir dizi önlem alan Mezitli Belediyesi, vatandaşların sorunsuz bir Kurban Bayramı geçirmesi için diğer yıllardan farklı uygulamalar gerçekleştiriyor. Korona virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirleri kapsamında İlçe Kurban hizmetleri komisyonunca denetimler yoğunlaştırılırken, kurbanlıklarla ilgili de yeni kurallar getirildi.

KURBAN KESİM ALANLARINA YENİ DÜZENLEME YAPILDI.

Kurban satış ve kesim alanı olarak nüfus yoğunluğunun az olduğu  5 farklı noktayı belirleyen Mezitli Belediyesi, kent merkezi içerisinde 1 adet mobil kesim merkezi oluşturdu.

Mezitli Belediyesi Kurban satış ve kesiminde ana merkez olarak ,Bozön Mahallesi otoban köprüsü altı, Tece Deniz Mahallesi Mehmet Könte Caddesi üzerinde,  SeymenliMahallesi Yahya Kemal Beyatlı Caddesinde Bulunan Pazar Yerinde, Kuyuluk Bölgesinde Çankaya Mahallesi Muhtarlığı civarında ve Fındıkpınarı Mahallesi Futbol Sahası yanında kurban satış ve kesim alanları hazırladı. Menderes Mahallesi  Salı Pazarında da mobil kesim yapılması için hazırlıklarını tamamladı.

KURBANLIKLARDA KÜPE VE SAĞLIK RAPORU ZORUNLU

İçerisinde Mezitli Kaymakamlığı, Mezitli Belediyesi, İlçe Müftütlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Mezitli Şubesi gibi kurumların yer aldığı ilçe Kurban Hizmetleri  Komisyonu tarafından belirlenen kurallar kapsamında koronavirüse önlem için bir dizi kısıtlamalar getirildi. Kurban satışında belirlenen kurallara göre veteriner sağlık raporu düzenlenmiş hayvanların satışına izin verilecek ve tüm kurbanlıklarda kulak numarası bulunacak. Kurbanlık hayvanın kulak küpe numarası ile tür, ırk, cinsiyet, yaşı ve aşılama bilgileri zorunlu olacak

Kurban kesimleri randevu usulüne göre yapılacak olup, yoğunlaşmaya izin verilmeyecek.

KURBAN HİZMETLERİ  KOMİSYONU, İNCELEMELERDE BULUNDU

Mezitli Kurban Komisyonunda yer alan Mezitli Müftüsü Süleyman Şahin, Mezitli Belediyesi Zabıta Müdürü Hüseyin Solak, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hürsan KORKMAZ ve diğer komisyon üyeleri ile birlikte  kurban satış ve kesim alanlarında incelemelerde bulundu. Olması gereken yasal zorunluluklar konusunda bilgiler veren komisyon üyeleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında belirlenen kuralların esnetilmesine kesinlikle  izin verilmeyeceği, olağanüstü şartlarda bir Kurban Bayramı geçirileceğini dile getirdiler. Kurban Bayramı sevincimiz, hüzne dönüşmesin diye tüm tedbirleri aldık.. Gün aşırı denetlemeler yaparak olası aksaklıkların önüne geçmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan da belirlenen kurallara rivayet ederek, tedbiri elden bırakmamalarını istiyoruz dediler.

‘KURBAN BAYRAMI SEVİNCİMİZ HÜZNE DÖNÜŞMESİN’

Hijyenik bir ortamda alıcı ve satıcının en rahat şekilde kurban alışverişi yapabilmesi için gerekli önlemleri aldıkları bilgisini veren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, olağanüstü günlerden geçtiklerinin altını çizerek, “Her yıl, Kurban Bayramı boyunca dini hükümlere göre, sağlığa uygunluk koşullarına uygun bir şekilde kesim hizmeti vermek için çalışma gerçekleştiriyoruz. Ancak bu yıl tedbirlerimizi daha sıkı tutmak durumundayız. Zabıta Müdürlüğü, ekiplerimiz bayram öncesi ve bayram sırasında aralıksız denetim yaparak, belirlenen noktalarda ve açıkta, cadde ve sokaklarda kurban satışına ve kesimine kesinlikle izin vermeyecek. dedi Vatandaşlarımız, belirlenen alanlarda huzur ve rahat bir ortamda ibadetlerini yerine getirmelerini amaçlıyoruz. Lütfen, Korona virüsüne karşı aldığımız tedbirlere uyarak, son derece dikkatli ve hassas davranalım. Özellikle, gerekli izinleri, sağlık raporları ve küpesi bulunmayan hayvanları asla satın almayalım. Kesim için randevu alalım ve mümkün olduğunca az kişi ile kesim merkezinde bulunalım” uyarılarında bulundu.

‘LÜTFEN BELİRLENEN KURALLARA UYALIM’

Vatandaşların huzur içerisinde bir bayram geçirmeleri adına her türlü tedbiri aldıklarının altını çizen Başkan Tarhan, ” Ekiplerimiz sizlere yardımcı olmak için 24 saat aralıksız olarak hizmet verecek şekilde planlama yaptı. Vatandaşlarımızdan ekiplerimize destek olarak, belirlenen kurallara uymalarını rica ediyorum. Dostluğu, sevgiyi, kardeşliği, geleceğimizi, aşımızı, ekmeğimizi, soframızı, hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız bu günlerde tüm vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmadan, birlik ve beraberlik içinde olmasını dilerim. Mümkün olduğunca bayram ziyareti yapmadan evimizde kalarak, virüsün yayılmasının önüne geçelim. Bayram sevincimizi, hüzne dönüştürmeyelim” dedi.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla