Anasayfa / Güncel / MERSİN SİNEMA OFİSİ, KENT PAYDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELMEYİ SÜRDÜRÜYOR

MERSİN SİNEMA OFİSİ, KENT PAYDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin sinema sektöründe tanınırlığını artırmak ve sektörde cazibe merkezi haline getirmek amacıyla kurulan Mersin Sinema Ofisi, kent paydaşlarıyla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin sinema sektöründe tanınırlığını artırmak ve sektörde cazibe merkezi haline getirmek amacıyla kurulan Mersin Sinema Ofisi, kent paydaşlarıyla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Mersinde film çekmeyi planlayan tüm prodüksiyonlarayardım etmek amacıyla Bir film şehri olarak Mersinsloganıyla kurulan Mersin Sinema Ofisi, kenttegerçekleştirilecek projeler için lokasyon, kaynak ve yaratıcı çözümler bulmayı hedefliyor. Yapımcılar için, izinler, şehir hizmetleri ve lojistik destek dahil olmak üzere tüm prodüksiyon ihtiyaçları için bir irtibat noktası haline gelecek Mersin Sinema Ofisi, kentin turizm ve ekonomisine katkı sağlayacak. Mersin Sinema Ofisinin detayları, fonksiyonları ve izlenecek yol haritasını belirlemek için sık sık bir araya gelen kent paydaşları, bu kez de Merkon binasında toplantı gerçekleştirdi.  

Akça: “Mersin’i sinema sektöründe lokasyon merkezi yapmak istiyoruz”

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça, Mersinde sinema konusunda ciddi bir açık olduğunu ifade ederek, Mersinin ciddi bir tanınırlık sorunu var. Turizmde, arkeolojide,farklı konularda keza sinema konusunda da pek çok proje konusu. Konu Mersinle alakalı bile olsa Mersinin ismi bile geçmiyor” dedi.  Mersin Sinema Ofisi’nin “Kenttesinema endüstrisi olarak neler yapılabilir? Belediye bu işin neresinde olabilir, yatırımcıyla yapımcıyı nasıl birleştirebiliriz? düşünceleri ışığında yola çıkarak oluşturulduğunu ve kenti sinema sektöründe lokasyon merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Akça, “Hakan Hocamız ve değerli ekip arkadaşlarımız bu konuda ciddi çalışmalarda getirdiler. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Bu paylaşım kurum paydaş ilişkileriyle çoğu konunun üstesinden gelebiliriz. Mersin özelinde tüm paydaşlar spesifik kurullarda birleştiğimizde güzel çalışmalar olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı

Erkılıç: “Mersin bu anlamda çok cazip”

Mersin Sinema Ofisi Danışmanı Hakan Erkılıç ise, Türkiye’de sinema, reklam ve belgesel sektörünün çok büyük bir pastaya sahip olduğunu ancak Mersin’in bundan yeteri kadar pay alamadığını belirterek, Mersin Sinema Ofisi’nin de bu noktada devreye girerek Mersin’in hak ettiği değeri görmesine olanak sağlayacağını söyledi. Mersinin her alanda potansiyelininyüksek olduğuna dikkat çeken Erkılıç, Adana prodüksiyonları yapılıyor. Mersine gelip çekim yapıyorlar ve burayı Mersin prodüksiyonu olarak görmüyorlar.Bunları dönüştürmek gerekiyor. Mersin’i yaratıcı endüstrinin bir parçası haline getirmek istiyoruz. Sinema sektörü için istenen her şey burada var. Dolayısıyla Mersin bu anlamda çok cazip dedi.

“Mersin’in çeşitli paydaşlarının buna sahip çıkması gerekiyor”

İstanbuldaki dizifilm prodüksiyon şirketlerini Mersin’e çekmek istediklerinin altını çizen Erkılıç, Mersinde yapılacak film-dizi projelerinde kolaylaştırıcı rol oynamayı hedefliyoruz. Büyükşehir Belediyesi burada destekleri sağlamak, bunları yerine getirmek ve kentle İstanbul’daki sinema endüstrisi arasında bir köprü olmak, kolaylaştırıcı bir unsur olmak için önemli bir misyon üstlendi”ifadelerine yer verdi. Mersini cazip bir lokasyon haline getirmek, uzun metraj filmler, diziler, dijital platformlar dâhilreklamlar ve belgesellerin burada çekilmesini sağlamak istediklerini kaydeden Erkılıç, Mersinin tanıtımını yapmak, markalaşmasını sağlamak, küçük yapım şirketlerin büyümesini sağlamak ve genel olarak turizmeciddi bir şekilde katkı yapacağını düşünüyoruz. Mersin Sinema Ofisi aslında Mersinin gelişimi ve imajını güçlendirmeye yönelik yoğun bir faaliyet yürütecek” dedi. Büyükşehir’in bu konuda öncü bir rol üstlendiğini aktaran Erkılıç, kentin her bir bileşenin bu konuya sahip çıkması gerektiğini söyleyerek, Mersinin çeşitli paydaşlarının buna sahip çıkması gerekiyor ki biz burayı sinema, televizyon yapımları için bir çekim alanı haline getirebilelim diye konuştu.

Çok Okunan Haber

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali …

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla