Anasayfa / Güncel / MERSİN KÜLTÜR PARK’TA SEYYARLARA DÜZENLEME

MERSİN KÜLTÜR PARK’TA SEYYARLARA DÜZENLEME

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in daha yaşanılabilir bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Mersin’in sahil kesiminde yer alan Kültür Park içerisinde faaliyet gösteren seyyarlar, yapılan yeni düzenlemeler ile daha sağlıklı koşullarda, Büyükşehir tarafından standartları belirlenen yeni araçları ve tek tip kıyafetleri ile kendileri için belirlenen alanlarda çalışmaya başladı. Seyyar esnafının yeni hali,vatandaşlardan tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in her mahallesiyle daha mutlu, daha yaşanabilir ve daha çağdaş bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde başlayan Kenti Mis Projesi kapsamında seyyar esnafının daha sağlıklı ve temiz koşullarda satış yapması için başlatılan çalışmalar sonuçlandı. Seyyar esnafının vergi mükellefi olarak, modern ve temiz koşullarda ticari faaliyet göstermesine olanak sağlayacak olan proje ile birlikte seyyar satıcılar, tek tip araçları ve kıyafetleri ile hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmalarını sürdürecek.

Standartları, Büyükşehir Belediyesi belirledi

Proje kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından standartları belirlenen kıyafetleri ve araçları ile kendileri için belirlenen alanlarda çalışmalarına başlayan seyyar esnafı, yeni düzenlemeden memnun olduklarını ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu, Kültür Park içerisindeki en büyük düzensizliklerin başında seyyar esnafının geldiğine dikkat çekerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde bir proje hazırlandığını ifade etti. Bu proje çerçevesinde seyyar satıcılar ile sözleşme yapıldığının ve çalışma koşullarının belirlendiğinin altını çizen Tuğluoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolü ve belirlediği koşullar altında esnafınhalkla ilişkiler, hijyen ve öfke kontrolü eğitimi aldığını, zabıta mevzuatına hakim olduğunu ifade etti.

Kültür Park’taki seyyar esnaf, artık vergi mükellefi

Kültür Park’ta satış yapan esnafın bu zamana kadar vergi ödemediğini dile getiren Başkan Tuğluoğlu, yapılan düzenleme ile birlikte seyyar esnafının artık vergi mükellefi olduğunu dile getirdi. Tuğluoğlu, projenin Kültür Parkın 25 farklı noktasında başladığına dikkat çekerek, Bizim belirlediğimiz koşullara uygun olsun diye kendilerine araç yaptırttık. Sonra tek tip olsun diye kendilerine kıyafet diktirdik. Bizim müsaade ettiğimiz ürünleri satacaklar. Kimlik ve sertifikalarını verdik. Mersin halkının yüzde 90’ının faydalandığı bir alan olan Mersin Kültür Park’ta görev yapacaklar. Buradaki seyyar esnafı kontrol etmek ve düzeni sağlamak amacı ile 10 tane motorize zabıta ekibi görevlendirdik. Bu esnaf arkadaşlarımızın bize yardımcı olacağına inanıyoruz. Çünkü bu esnaf arkadaşlarımız da Mersin’in bir unsurudedi.  

Projenin pilot olarak Kültür Park içerisinde başladığını ifade eden Tuğluoğlu, başarılı olması halinde Mersin genelinde uygulamaya konulacağının altını çizdi.

Zabıtalar da, biz de ekmeğimiz için mücadele ediyoruz

Seyyar esnafı Emine Karaçalı, 12 yıldır Mersin Kültür Park içerisinde seyyar satıcılık yaptığını dile getirerek, “Zabıtalarda, biz de ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Projenin çok güzel olacağını düşünüyorum dedi.

Seyyar esnafı Nezihe Aslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür ederek, “Çok güzel bir proje. Bu projenin devamının gelmesini istiyorum. Canı gönülden alkışlıyoruz. Severek çalışacağız. İnsanlara iyi davranmak, güzel davranmak, burada bir bardak çay,kahve içip, mutlu olmaları bizi de mutlu edecek. Hijyen konusunda aldığımız eğitimler ile daha bilinçli hale geldik diye konuştu.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla