Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN YAZ DÖNEMİ TİYATRO KURSLARI BAŞLADI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN YAZ DÖNEMİ TİYATRO KURSLARI BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaz dönemi tiyatro kursları başladı. Pandemi nedeniyle ara verilen kurslar, yeni dönem kayıtlarının ardından tiyatroya ilgisi olanların eğitim adresi olacak. Yetişkin ve çocuklara yönelik oluşturulan kurslarda yetişkinler profesyonellik yolunda ilerlerken, minikler de tiyatro sahnesine ilk adımlarını atıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşlerDairesi’nin yaz dönemi tiyatro kursları başladı. Tiyatro alanında yeteneklerini ortaya koymak ve kendini geliştirmek isteyenler Büyükşehir’in kursunda eğitim alıyor. Pandeminin ardından yeni dönemde alınan kayıtlarla başlatılan kurslarda yetişkinler profesyonellik yolunda ilerlerken, minikler de tiyatro sahnesine ilk adımlarını atmanın heyecanını yaşıyor.

Tiyatro kursu yeni yeteneklere kapılarını araladı

Büyükşehir’in kurslarını tercih eden yetişkin ve çocuklar, tiyatro alanında oyunculuk ve diksiyon dersleri alıyor. Büyükşehir’in yaz dönemi tiyatro kursuna kısa sürede 52 çocuk ve 72 yetişkin kayıt yaptırdı.

Çocuklar 9-11, 12-15 ve 15-17 yaş olmak üzere 3 ayrı yaş grubuna ayrılarak oyunculuk ve diksiyon konularında eğitimalıyor. Eğitimler, 10 ve 15’er kişilik gruplar halinde gerçekleştiriliyor. 3 hafta sürecek eğitimin ardından verilecek kısa ara sonrası EylülEkim aylarında 2021-2022 dönemitiyatro kursları yeniden başlayacak.

“Birlikte bir keşif yolculuğu yapacağız”

Yetişkin kurslarından sorumlu Şehir Tiyatrosunda oyuncu ve eğitmen Ömer Faruk Ustaoğlu, yeni dönem kursları ile yeni bir keşif yolculuğuna çıktıklarını söyledi. Tiyatro kursunundetayları hakkında bilgi veren Ustaoğlu, Doğaçlama ve rol çalışmaları yapacağız. Başvurular başladığında gençlerimizin, çocuklarımızın ne kadar sevdiğini, merak saldığını öğrenmiş olduk. Çocuk tiyatrosunda dramaya gelenlerin sayısı 52, yetişkin kursları da 72 kişi. Biz dört tane sınıf açtık. Bunlar 10’ar, 15’er kişilik sınıflar. Bir yolculuğa başladık, birlikte bir keşif yolculuğu yapacağız. Oyunculukta kendimizi keşfetmeye çalışacağız” dedi.

Pandemi döneminin getirdiği sıkıntılı süreci sanatla atacaklarını sözlerine ekleyen Ustaoğlu, “Amacımız pandemi döneminde sıkılmış olan ruhlarımızı biraz daha rahat bir şekilde ifade edebilmek. Bizler de hem kendimizi keşfedeceğiz; bu yolculukta neler yapabiliyoruz, içimizde neler var? Bu sihirli yerde içimizden ne geliyorsa onuyapacağız. Doğaçlamalar yapacağız. Kendini keşfetme yolculuğu olarak görüyorum ben bunu, bir yolculuğa çıktık ve başarılı olmasını diliyorum diye konuştu.

Katılımcılar bu süreçte ruhunu müziğe, resme emanet edecek

Tiyatro dışında verilen eğitimlerden de bahseden Ustaoğlu şunları söyledi:

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tiyatro ile sınırlı kalmıyoruz. Konservatuarda müzik eğitimleri,  resim eğitimleri gibi eğitimlerimiz de devam ediyor. Orada da kendi lerinde usta olan hocalarımız, resime, müziğe ilgisi olan arkadaşlarımızla ilgilenecekler. Bu süreçte katılımcılarımız da ruhunu müziğe, resme emanet edecek. Konservatuara hazırlanmak isteyenler bence bu şekilde azda olsa doymuş olacaklar.

Umarım Mersin’in çocuklarına, Mersin’in geleceğine katkıda bulunmuş oluruz

Kültür-sanat kurslarının planlamasını anlatan çocuk kurslarından sorumlu eğitmen Naci İdişci, Çocukgrubumuzu 3 ayrı gruba ayırdık; 9-11 yaş, 12-15 yaş ve 15-17 yaş olarak. Yaz kursları için 3 haftalık bir programımız var. Ondan sonrasında dönem açıldığında Eylül, Ekim gibi bir senelik planımız var. Çocuklarla yaratıcı eğitimler,kişisel gelişim dersleri, tiyatro dersleri yapmayı düşünüyoruz. Hedefimizde şu an bunlar var. Umarım Mersin’in çocuklarına, Mersin’in geleceğine katkıda bulunmuş oluruz. Biz de onlara iyi bir yol, iyi bir yön göstermiş oluruz. Tek dileğimiz bu diye konuştu.

Çok Okunan Haber

MERSİN AKDENİZ’DE KORKUTAN YANGIN

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çankaya mahallesi 4738 sokakta bulunan bir işyerinde saat.16.35 sularında meydana gelen yangına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla