Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TÜRK DİL BAYRAMI KAPSAMINDA ‘MERSİN TÜRKÇE GÜNLERİ’ ETKİNLİĞİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TÜRK DİL BAYRAMI KAPSAMINDA ‘MERSİN TÜRKÇE GÜNLERİ’ ETKİNLİĞİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dilimiz Bizim Birliğimizsloganıyla düzenlediği 89. Türk Dil Bayramı etkinliklerininkapanışını Mersin Türkçe Günleri ile yaptı. Türkçe üzerine bilgilendirici sohbetlerin gerçekleştiği ve 2 gün süren etkinlikler kapsamında, genç kuşaklara ana dil bilincinin aşılanması amaçlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin Dilimiz Bizim Birliğimiz sloganıyladüzenlediği etkinliklerle 89. Türk Dil Bayramı kutlandı. Dil İşlikleri’yle başlayan ve 2 gün süren etkinliklerin kapanışı ise ‘Mersin Türkçe Günleri’ ile yapıldı.

Amaç genç kuşaklara ana dil bilincini aşılamak

İçel Sanat Kulübü’nde gerçekleştirilen işliklerle başlayan Türk Dil Bayramı etkinlikleri, ikinci gününde açık oturumlarla devam etti. Yapılan etkinliklerde, dilin gelişimi ve önemi, dil ve bilim arasındaki ilişki, dil ve kültürel aktarım, Türkçe kelimelerin türetilmesinin tarihçesi anlatılırken, genç kuşaklara ana dil bilincinin aşılanması amaçlandı.

89. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Mersin Türkçe Günleri programı Kültür ve Sosyal İşler DaireBaşkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, İçel Sanat Kulübü Başkanı Mecit Baskın, Mersin Sanat, Edebiyat Derneği Başkanı, Fotoğrafçı ve Yazar Erkan Özaydın, Akdeniz Sanat Oluşumu Dönem Sözcüsü Fatma Saadet Bilir, Onur Konuğu olan Dil Derneği Temsilcisi Hidayet Karakuş ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Türk Dil Bayramı etkinlikleri, İçel Sanat Kulübü, Mersin Sanat, Edebiyat Derneği, Akdeniz Sanat Oluşumu ve Dil Derneği’nin iş birliği ile gerçekleştirildi.

Dil Bayramımızı Mersin’de ilk kez kutluyoruz ve bunun da devamını getireceğiz”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Başkan Vahap Seçer’in sevgi ve selamını ileterek başladığı konuşmasında, Mersin’de Dil Bayramı’nın ilk kez kutlandığını ve her yıl kutlayacaklarını ifade etti. Özdülger, şunları söyledi:

“1932’de kurulan Türk Dil Kurumu’nun hemen ardından Eylül ayında gerçekleşen ilk Dil Kurultayı ile 26 Eylül Dil Bayramı olarak belirlendi. Ulu Önder Atatürkümüz bize ‘dilini korumayan bir millet var olamaz’ dediği için gerçekten güzel Türkçemizi güzel kullanabilmek ve onu yaşatabilmek bizim elbette ki görevimiz. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın dediği gibi ‘dilim benim bayrağımdır’. Gerçekten çok önemsediğimiz bir günde bir aradayız, ben çok heyecanlıyım çünkü Dil Bayramımızı Mersin’de ilk kez kutluyoruz ve bunun da devamını getireceğiz. Türkçemizi yaşatmak adına bu etkinlikler bizim için çok değerli.”

Dil sevgisini pekiştiren oturumlar yapıldı

2 oturumda gerçekleştirilen programın ilk oturumunda “Türkçenin Bağımsızlık Savaşı” konusu işlendi. Ferhat İşlek’in yönlendiriciliğini yaptığı oturumda, şair ve yazar Hidayet Karakuş ve araştırmacı yazar Erdal Sevinçlikonuşmacı olarak yer aldı. Oturumda Türk Dil Kurumu’nun kuruluşu, dil devrimi, dil devrimi sonrasında unutulan kelimeler, dil ve bilim, dil ve bağımsızlık, dil ve kültür konuları üzerine bilgiler verildi.

Ali Bilir’in yönlendiriciliğinde gerçekleşen, “Dilimiz Kimliğimiz” konulu ikinci oturumda ise yazar ve ressamDoktor Gülseren Engin konuşma yaptı. “Tatlı Dil” başlığı ile düzenlenen kapanış etkinliğinin yönlendiriciliği şair ve yazar Orhan Özdemir tarafından yapıldı. Etkinliğe katılan halkozanları da sazları ve sözleriyle etkinliği süsledi. “Tatlı Dil”oturumunu; Aşık Başare lakabıyla tanınan ozan Mehmet Doğan bağlamasıyla renklendirdi. Tamer Açıkalın, Aşık Cuma Ali Efe, Ramazan Esmer, Büşra Akdoğan ve Sinan Saindeyişleriyle etkinliğe renk kattı.

Katılımcılara plaket ve sertifika verildi

Etkinliğin sonunda, Dil İşlikleri’ne katılan şair ve yazanlardan; Fatma Sadet Bilir, Orhan Özdemir, Turan Ali Çağlar, Bengü Biroğlu Şaşmaz, Ali F. Bilir, Erkan Özaydın, Baha Akıner ve Kemal Uslu’ya Onur Karakuş tarafından katılım sertifikası sunuldu.

Halk ozanları Mehmet Doğan, Tamer Açıkalın, Cuma Ali Efe, Ramazan Esmer, Betül Turgut, Büşra Akdoğan ve Sinan Sain’e ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger tarafından plaket ve katılım sertifikası verildi.

Çok Okunan Haber

ADAYIM DİYEMİYOR “KURU SIKI” ATIŞ PEŞİNDE

İyi partili Burhanettin Kocamaz basın yayın organlarında kendince göndermeler yapıyor. İyi parti içindeki muhalefetin ateş …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla