Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ÜRETİCİYİ GELİRİ YÜKSEK ALTERNATİF ÜRÜNLERLE BULUŞTURUYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ÜRETİCİYİ GELİRİ YÜKSEK ALTERNATİF ÜRÜNLERLE BULUŞTURUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde gerçekleştirdiği tarımsal desteklerle üreticiye omuz veriyor. Büyükşehir, tarımsal üretimi desteklemek ve geliri yüksek alternatif ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Erdemli ilçelerinde “Avokado Fidanı Dağıtımı Projesi” kapsamında üreticilere toplam 3 bin 250 adet avokado fidanı dağıttı.

Büyükşehir’in toplam 206 üreticiye % 50 hibeli olarak dağıttığı ve yeşil elmas olarak tabir edilen avokado meyvesinin fidanları sayesinde üretim çeşitliliği artacak ve bölgede alternatif ürün kaynaklı ekonomik fayda sağlanacak. Avokadonun önemli bir gelir kaynağı olabileceğini düşünen üreticiler, fidanlarını teslim almadan önce Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ziraat mühendislerinden uygun dikim zamanı, gübreleme, budama, iklim ve toprak istekleri gibi konularda önemli bilgiler edindi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği projelerle tarımsal üretime önemli desteklerveren Başkan Vahap Seçer’in öncülüğünde üreticiye umut olacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. “Avokado Fidanı Dağıtımı Projesi” kapsamında Büyükşehir, tarımsal üretimi desteklemek ve geliri yüksek alternatif ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Erdemli ilçelerinde üreticilere toplam 3 bin 250 adet avokado fidanı dağıttı. Büyükşehir’in toplam 206 üreticiye dağıttığı ve yeşil elmas olarak tabir edilen avokado meyvesinin fidanları sayesinde üretim çeşitliliği artacak ve bölgede alternatif ürün kaynaklı ekonomik fayda sağlanacak.

232 dekar alan avokado üretimine kazandırılacak

Verdiği fide ve fidan destekleriyle çiftçilerin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, yüksek gelire sahip avokado fidanıyla üreticileri alternatif ürünlere yönlendirmeye devam ediyor.Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından % 50 hibeli olarakgerçekleştirilen proje ile üreticiler, dağıtımı yapılan fidanlardan ortalama 4-5 yıl içerisinde ürün elde etmeyebaşlayacak. Bu sayede 232 dekar alan avokado üretimine kazandırılmış olacak.

Üreticiler 5. yılın sonunda 1 dekar alandan ortalama 1.064 kg ürün alabilecek

“Bacon, Hass, Fuerte, Zutano olmak üzere 4 önemli çeşit avokado, Akdeniz sahil kesimi koşullarında bölgeye adapte olabiliyor. Bu nedenle sahil kesiminde yer alan Anamur,Bozyazı, Aydıncık ve Erdemli ilçelerinin uygun ekolojikyapıları üreticilere avantaj sağlıyor. Desteklenen üreticilerin 5. yılın sonunda 1 dekar alandan ortalama 1.064 kg ürün alması ve bunun karşılığında brüt 16 bin TL kazanç elde edecekleri dikkate alındığında hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Avokadonun önemli bir gelir kaynağı olabileceğini düşünen üreticiler, fidanlarını teslim almadan önce Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ziraat mühendislerinden uygun dikim zamanı, gübreleme, budama, iklim ve toprak istekleri gibi konularda önemli bilgiler edindi.

Mersin Büyükşehir olarak desteklerimiz devam ediyor

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde tarımın her alanında desteklerin devam ettiğini ifade ederek, Meyvecilik yapanlardan tarla ziraatı yapanlara, hayvancılığın her kolunda Büyükşehir olarak desteklerimiz devam ediyor.Bugün burada avokado fidanı dağıttık. Bu yıl Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden almış olduğumuz 3 bin 250 fideyi Erdemli, Bozyazı, Anamur ve Aydıncık ilçelerimizde değişik mahallelerimizdeki 206 vatandaşımıza ulaştırıyoruz. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden aldığımız fidanların yüzde 50’sini vatandaşımızdan alıyoruz. Tabii Anamur’da mevcut muz, çilek üretimi devam etmesine rağmen daha fazla katma değeri olan alternatif tarım ürünlerinin deyetişmesi açısından sürdürdüğümüz projeyle 5 yılın sonunda 1 dekarlık alanda avokado üretimi yapan üreticilerimiz yaklaşık 1 tonun üzerinde ürün elde edecekler. Yıllık 16 bin gelirleri olacak” dedi.

Büyükşehir’in gerçekleştirdiği Tarsus Karası, nergis soğanı ve lavanta fidesi dağıtımlarını da hatırlatan Gökçek, “Kasım ayında zeytin ve diğer fidanlarımızın dağıtımlarına devam edeceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın her alanında üreticilerimizin ve kırsal mahallerimizin yanındayız” diye konuştu.

Şu fidanın kıymetini Anamurlu çiftçimiz biliyor

Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ergun Doğan, muza büyük oranda alternatif olarak görülen avokadonun gelir potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi. Kaliteli fidanlar ekip, özenle yetiştirip, düzgün toplayarak ihracata hazırlamaya çalıştıklarını kaydeden Doğan, “Bahçelerimizi modern bir şekilde yapmaya başladık. Prosedür neyse onu yapıyoruz. Tüm ortaklarımızı BATEM’in ve Alata’nın sunduğu kurslara gönderiyoruz, belgeliyoruz. Ticaret Bakanlığına bağlı bir kooperatifiz. Pazarlama için sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, Halden bize bir dükkan tahsis etti. Avokado fidanının maliyeti çok yüksek. Şu fidanın kıymetini Anamurlu çiftçimiz biliyor. Her bir çiftçinin 5, 10, 15’er dönüm yeri var. En küçüğünün 30 tane ağacı olacak. En başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Avokado yetiştiriciliğinin kapsamı genişlemeye başladı”

Kaşdişlen Mahallesi Muhtarı İbrahim Erdem kendi mahallesinde de avokado yetiştiriciliğinin arttığını belirterek, “Avokado fidanlarımız geldi, çiftçiye katkı olacağını düşünüyorum. Avokado yetiştiriciliğinin kapsamı genişlemeye başladı. Kozmetik sektöründe de kullanılacağından dolayı pazarının açılacağını, yaygınlaşacağını düşünüyorum. Çiftçiye katkılarından dolayı Vahap Seçer Başkanımız’a çok teşekkür ediyorum”diye konuştu.

Üreticiler Büyükşehir’in tarımsal desteklerinden memnun

Bozyazı ilçesinden gelen Deniz Çelik, annesi ile birlikte avokado üretimine yeni başlayacaklarını belirterek, Avokado faydalı bir meyve ve getirisinin daha yüksek olduğunu duyduğumuz için avokadoya yöneldik. 3 dönümlük arazimiz var. Bunun hepsine ekmeyi düşünüyoruz. Sayın Başkanımız destek verdiği için sağ olsun. İyi ki varlar. Devamını getireceğimize inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başkanımız’a desteklediği için teşekkür ederim”

Avokado yetiştiriciliğinin verim ve getirisinin yüksek olduğunu öğrendiği için üretime başlayacak olan KaşdişlenMahallesinden Sultan Şimşek ise Tarım ile uğraşıyoruz. 2 dönüm çileğimiz var.  Karadutumuz var. Arasına avokado ekeceğiz. Avokadonun getirisi iyi, verimi iyi dedi.

“Avokado şu an yeşil elmas diye tabir edilen bir meyve”

Avokado bahçesini kurduğunu anlatan Ali Kaya, Mersin Büyükşehir’in teşviğini öğrendiğinde mutlu olduğunu söyledi. Kaya, “Bu teşvikten yararlanmak için buradayım. Avokado Anamur’da şu anda ciddi bir geçim kaynağı. İrili ufaklı aileler evlerinin önünde hobi olarak ektikleri avokadolardan ciddi gelir elde ediyorlar. Daha büyük bahçeler yapanların ileride avokadodan çok ciddi gelir elde edeceklerini düşünüyorum. Avokado şu an yeşil elmas diye tabir edilen bir meyve. En verimli şekilde bu meyvenin yetiştiriciliğinin devam etmesi için teşviklerin devam etmesini diliyorum. Vahap Bey’e bu teşviki verdiği için teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla