Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR ŞEHİR TİYATROSU’NUN SINAVLARI TAMAMLANDI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR ŞEHİR TİYATROSU’NUN SINAVLARI TAMAMLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun 10 oyuncu ve 12 teknik personel alımı için 21 Temmuz’da başlattığı ve 5 gün süren sınavlar tamamlandı. Sınavlara toplam 771 kişi başvurdu. Şartları karşılayan toplam 341 kişiden 231’i oyunculuk seçmeleri için jüride yer alan Cihan Ünal, Tomris Çetinel, Özlem Ersönmez, Mehmet Yılmaz, Galip Erdal, Mehmet Yaşayan gibi usta isimlerin karşısında performans sergiledi. Sonuçlar, jüri üyelerinin değerlendirmelerinin ardından kısa bir süre içerisinde açıklanacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin özelinde atılan bu adımın Türkiye’deki diğer belediyelere de örnek olmasını arzuladığını belirterek, “Başvurular o kadar yoğundu ki hiçbir gencimizin hakkını yemeyelim, en ince detayına kadar onları izleyelim, yaptıkları çalışmaları, performansları izleyelim, görelim istedik. Yeri geldi gözlerimiz doldu, yeri geldi kahkaha attık dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2008’den bu yana bir ilki gerçekleştirdi ve jüride usta isimlerin yer aldığı oyuncu seçmeleri sınavı yaptı. 21 Temmuz’da başlayan sınavlar 5 gün sürdü. 10 oyuncu ve 12 teknik personel alımı için yapılan sınavlara 771 kişi başvurdu. Sınavlar, ön elemenin ardından alanında mezun ve belirtilen koşullara uygun nitelikte 341 kişiyle gerçekleştirildi. Oyunculuk için sınava giren 231 aday, Cihan Ünal, Tomris Çetinel, Özlem Ersönmez, Mehmet Yılmaz, Galip Erdal, Mehmet Yaşayan gibi usta isimlerin yer aldığı jüri karşısında performans sergiledi. Sonuçlar, jüri üyelerinin değerlendirmelerinin ardından kısa bir süre içerisinde açıklanacak.

Yoğun başvuru nedeniyle sınavlar 1 gün uzadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bünyesine sahne önü ve sahne gerisinde görev alacak yeni yol arkadaşları kazandırmak amacıyla 21-24 Temmuz arasında sürmesi planlanan sınavlar için duyuru yaptı. 22 yeni yol arkadaşından 10’u oyuncu, 12’si ise metin yazarı, dekorcu, suflör ve ışıkçı olarak seçilecekti. 771 başvurunun gerçekleştiği sınavlara kriterlere uyan 341 kişi katıldı. Yoğun başvurular nedeniyle sınavlar 1 gün daha uzatılarak, 25 Temmuz Cumartesi gününe kadar sürdü. Sınavlara şehir dışından da çok sayıda aday katıldı. Yetenek ve eğitimlerini değerlendirerek, sanatlarını icra etmek için sınavlara giren adaylar, jüride yer alan usta isimler karşısında performanslarını sergiledi. Sınav jürisinde sanata ve tiyatroya ömrünü adamış Prof. Dr. Bozkurt Kuruç,Cihan Ünal, Tomris Çetinel, Özlem Ersönmez, Semih Çelenk, Prof. Dr. Sema Göktaş, Mehmet Yılmaz, Galip Erdal, Mehmet Yaşayan, Bengi İspir Özdülger, Serdal Gökayaz, Murat Atak ve Alev Tol yer aldı.

“Bu yapılanmanın tüm belediyelere örnek olmasını arzu ediyorum”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin özelinde atılan bu adımın Türkiye’deki diğer belediyelere de örnek olmasını arzuladığını belirterek, “Bizim Şehir Tiyatromuz’da var olan arkadaşlarımızla birlikte yeni yol arkadaşlarımız olsun, hep beraber yolumuzu yürüyelim istedik. Sahne önünde ve sahne gerisindeki arkadaşlarımız için bu sınavı açtık. Aynı zamanda çok kıymetli jüri üyeleriyle bu sınavı gerçekleştirdik. 2008’den bu yana devlet tiyatroları ve şehir tiyatrolarında yapılmamış bir sınavı yaptık.Başvurular o kadar yoğundu ki hiçbir gencimizin hakkını yemeyelim, en ince detayına kadar onları izleyelim, yaptıkları çalışmaları, performansları izleyelim, görelim istedik. Yeri geldi gözlerimiz doldu, yeri geldi kahkaha attıkdedi.

Kendi alanlarında ilerlemek isteyen pırıl pırıl gençlerden sınav için umut verici cümleler duyduklarını sözlerine ekleyen Özdülger, “Her branşta, işinde son derece iyi, güzel arkadaşlarımızı tanıdık, performanslarını izledik. Hem onlar, hem bizler için güzel bir tecrübe oldu” diye konuştu.

“Yapmak istediğimiz çok şey var”

Özdülger, sınav aşamasında önemli isimlerle çalıştıklarını ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in desteklerinin bu noktada yollarını aydınlattığını vurguladı. Emeği geçen isimlere teşekkürlerini sunan Özdülger, “Arkadaşlarımızın hepsine öncelikle bu sınava geldikleri için teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. Değerli jüri üyelerimize bizi yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Yapmak istediğimiz çok şey var. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin vizyoner yaklaşımı, Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in sanata-kültüre verdiği önemi her yerde ifade etmek istiyorum. Çünkü onun gösterdiği bu destek çok önemli. Çok mutluyum, çok gururluyum” dedi.

Sınava giren Mersinli o kadar çok genç var ki”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak ise özellikle Mersin’den çok sayıda adayın başvurduğunu belirterek, kendi kentinde sanatını icra etmek isteyen pırıl pırıl birçok meslektaşıyla tanışmış olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Şahane bir durumla karşı karşıyayız. Burada zannediyorum en az 3 ayrı kimliğimle konuşmak zorundayım. Bir tiyatro sanatçısı, bu ülkede tiyatro sanatına yıllarca hizmet vermiş birisi olarak çok mutluyum. Çünkü yeni meslektaşlar kazanıyoruz. Çünkü bu çocuklarımız çok uzun zamandır kendi sanatlarını icra edecekleri bir mecra bulamıyorlardı. Meslektaş olarak çok mutluyum. İkincisi bir konservatuar hocası olarak çok mutluyum. Konservatuarlardan yıllardır öğrencilerimizi mezun ediyoruz ama o öğrencileri biz neresi için mezun ediyoruz bunun da umutsuzluğu içindeydik. Bir öğretmen olarak öğrencilerimin bir tiyatroya kavuşması ikinci kimliğimi de çok mutlu eden bir şey ama üçüncüsü Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bugüne kadar 20 yılda çok güzel işler yapmış bir tiyatro. Fakat tabii ki daha mahalli bir çalışma içindeymiş. Yeni yol arkadaşlarımızla, yeni sanatçılar ve teknik ekiple biz artık Muhsin Ertuğrul’un bir başka hayalini de gerçekleştirmiş oluyoruz. O hep bölge tiyatroları isterdi. Ama onun esas hayali şuydu; o şehrin çocukları eğitim alsınlar ve kendi şehirlerine tiyatroyapabilecek bir imkan bulsundu. Şimdi bakıyorum, nava giren Mersinli o kadar çok genç var ki. Mersinli buradan çıkmış, gitmiş bir yerlerde konservatuar okumuş, gelmiş şimdi kendi memleketine hizmet etmek istiyor” ifadelerine yer verdi.

“Örnek bir çalışma bu”

Başkan Vahap Seçer’in yol, park, temizlik veya ulaşım gibi birçok hizmetin yanında kültür ve sanata gösterdiği önemin kıymetli olduğunu vurgulayan Atak, “Bunlar gerçekten çok önemli ama şunu söylemek şart, bir şükran borcumuz var. Vahap Seçer Bey’e buradan çok teşekkür ediyoruz. Örnek bir çalışma bu” dedi.

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla