Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU YENİ SEZONA “NAZIM HİKMET”LE BAŞLADI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU YENİ SEZONA “NAZIM HİKMET”LE BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, dünya şairi Nazım Hikmet’in yaşam öyküsünü konu edinen AslolanHayattır” oyunuyla yeni sezona perdelerini açan Şehir Tiyatrosu’nun prömiyerine katıldı. Başkan Seçer, gecenin sonunda sahnedeki sanatçılarla birlikte “Güzel Günler Göreceğiz” şarkısına eşlik etti.

Barışa, kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe giden yolun kültür ve sanattan geçtiğini bilen yöneticiler olarak, sanata ve sanatçıya her türlü desteği vereceklerini kaydeden Başkan Seçer, “Mersin’i çok güzel günler bekliyor. Çok renkli günler bekliyor. Barış dolu, huzur dolu, kardeşlik dolu günler bekliyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yeniden yapılandırılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun yeni sezon prömiyerine katıldı. Dünya şairi Nazım Hikmet’in yaşam öyküsünü konu edinen AslolanHayattır” oyununu seyreden Başkan Seçer, gecenin sonunda sahnedeki sanatçılarla birlikte, Nazım Hikmet şiiri ve Alp Murat Alper bestesi olan “Güzel Günler Göreceğiz”şarkısına eşlik etti. Sanata ve sanatçıya destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Başkan Seçer, Mersin’i renkli, huzur, barış ve kardeşlik dolu günlerin beklediğini söyledi.

Şehir Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda salgın tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda seyirciye yeni sezonun ilk perdesini açtı. Seyirciler arasında birer koltuk boşluk bırakıldı. Boş koltuklarda Nazım Hikmet portreleri yer aldı. Prömiyere, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in yanı sıra Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mezitli Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve belediye bürokratları da katıldı.

“Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın şairi Nazım Hikmet’in hayatını izlettiler

Başkan Vahap Seçer, Şehir Tiyatrosu’nun çok güzel bir oyun sergilediğini ve keyifli bir akşam geçirdiklerini vurgulayarak, Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın şairi mavi gözlü dev adam, büyük şair Nazım Hikmet’in hayatını izlettiler bize. Güzel bir ekip, güzel bir takım. Mersin’e renk katıyorlar ve katmaya devam edecekler. Çok yeni oluşan bir ekip ama başlarında onlara katkı sunan, yardımcı olan,mihmandarlıklarını yapan çok büyük ustalar var. Onun için son derece şanslılar” dedi.

“Mersin’i çok güzel günler bekliyor”

Barışa, kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe giden yolun kültür ve sanattan geçtiğini bilen yöneticiler olarak sanata ve sanatçıya her türlü desteği vereceklerini kaydeden Başkan Seçer, “Mersin’i çok güzel günler bekliyor. Çok renkli günler bekliyor. Barış dolu, huzur dolu, kardeşlik dolu günler bekliyor. Çok teşekkür ediyorum, sezonunuz hayırlı olsun”diye konuştu. Seçer, yeni sezonda sanatçılara başarılar dileyerek, Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak’a çiçek verdi.

Verdiğiniz ve vereceğiniz destek için bütün meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum”

Aslolan Hayattır” oyununun rejisörlüğünü yapan Murat Atak ise Başkan Vahap Seçer’e sanata ve sanatçıya verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Bize vermiş olduğunuz kıymet, desteğin ötesinde, Mersin’de yerel tiyatrolarımızın da ayakta durması için verdiğiniz ve vereceğiniz destek için ben bütün meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“İnanın çocuklar, güzel günler göreceğiz güneşli günler”

Tiyatronun, müziğin ve dansın bir arada sahnelendiği Aslolan Hayattır”ın yazarı Haluk Işık da kaleme aldığı oyunu seyircilerle birlikte seyretti. Başkan Vahap Seçer, oyunun sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, oyunun yazarı Haluk Işık, sahne alan sanatçılar ve teknik ekiple birlikte “Güzel Günler Göreceğiz” şarkısını söyledi. Nazım Hikmet şiiri ve Alp Murat Alper bestesi olan şarkıya seyirciler de eşlik etti. Salonda “Çocuklar inanın,inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz güneşli günler”sesleri yankılandı.

Yeniden yapılandırılan Şehir Tiyatrosu “AslolanHayattır”la perdelerini açtı

Şehir Tiyatrosu’nda yeniden yapılanma sürecine giden Başkan Seçer, genel sanat yönetmenliği koltuğuna usta rejisör Murat Atak’ı getirerek tiyatro ve sinema dünyasının dikkatini Mersine çekti. Yaz dönemi hazırlıklarını sürdüren Şehir Tiyatrosu, jüri koltuğunda usta sanatçı Cihan Ünal’ın da oturduğu 4 gün süreli bir sınav gerçekleştirerek, bünyesine yeni oyuncular ve teknik ekip kattı.

“Yiğidim Aslanım” şarkısı salonda duygulu anlar yaşattı

Sahne gerisinde yer alan Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu ve Kent Orkestrası sanatçıları, sözünü Nazım Hikmet şiirlerinden alan birçok besteyi seyirciyle buluşturdu. Şarkılara, Şehir Tiyatrosu oyuncuları ses verdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazdığı ve Zülfü Livaneli’nin bestelediği “Yiğidim Aslanım” şarkısını seslendiren sanatçılar, salonda duydu dolu anlar yaşattı.  

Sahnenin sol tarafında ‘Bursa Kalesi’nde yatan Nazım Hikmet’ ve sağ tarafında onun özlemini çeken sevdalıları ile yurttaşlarının beklediği ‘Hasret Kıraathanesi’ yer aldı. Nazım Hikmet’in Vatan Haini, Hoş Geldin Kadınım, Mavi Gözlü Dev ve Bugün Pazar gibi birçok şiirine yer verilen oyunun sonunda “Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu” dizeleri seyirciden büyük alkış aldı.

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla