Anasayfa / Güncel / İngiltere’nin ‘Türkiye mülteci merkezi’ olacak açıklaması Ankara’yı karıştırdı

İngiltere’nin ‘Türkiye mülteci merkezi’ olacak açıklaması Ankara’yı karıştırdı

İngiltere Savunma Bakanı “Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz” dedi. Ankara’dan ‘yalanlama’, muhalefetten tepki ve açıklama çağrısı geldi.

İngiltere Savunma Bakanı “Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz” açıklaması Ankara’yı karıştırdı. Muhalefetten ‘tepki’ ve açıklama çağrısı gelirken, Dışişleri Bakanlığı İngiliz hükümetinin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurmayı planladığına dair haberleri yalanladı.

İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace, Mail on Sunday gazetesinde Pazar günü yayımlanan yazısında Afganistan’daki gelişmelere de değinerek “İçişleri Bakanı ile birlikte bir sonraki aşamayı planlıyoruz. Bu ülkeye getirme yükümlülüğümüz olan Afganlar için Afganistan’ın dışındaki bölgede işlem merkezleri oluşturacağız” dedi.

Mail on Sunday, Wallace’ın yazısının ardından yayımladığı Glen Owen ve Ian Gallagher imzalı analiz haberinde, ‘Savunma Bakanlığı’nın, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde bu merkezleri oluşturmayı değerlendirdiğini’ yazdı.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi de aynı gün yayımlanan Dan Sabbagh imzalı haberinde, kabine üyelerinin tüm askeri birlikler çekilmeden tahliyelerin tamamlanamayacağını kabul ettiğini, ‘İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için iltica merkezleri oluşturmayı planladığını’ bildirdi.

The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, planın detaylarından bahsetmedi. Wallace ayrıca ABD’nin Afganistan’ı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustos’tan önce ‘hiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağını’ ifade etti.

MUHALEFETTEN TEPKİ VE AÇIKLAMA ÇAĞRISI GELDİ

İngiltere’nin Türkiye’de Afgan mülteciler için merkezler kurma planına muhalefeten tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapmasını istedi.

KILIÇDAROĞLU: BİR KERE DÜRÜST OL ERDOĞAN!

Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, “Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye’de ‘mülteci merkezleri’ kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak” dedi.

Erdoğan’dan Batılı ülkelerle mültecilerle ilgili anlaşma yapıp yapmadığını açıklamasını talep eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Şimdi Erdoğan’a sorum şu: ‘Ben anlaşma yapmadım’ dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa anlaşma yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi doğru? Bir kere dürüst ol Erdoğan!

İngiltere’ye de buradan sesleniyorum: Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz!”

AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A: İNGİLİZLERİN TAŞERONU MU OLUYORSUN?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamasına Erdoğan’ın hesabını ekleyen Akşener, “Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın Recep Tayyip Erdoğan?” sorusunu yöneltti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ‘YALANLAMA’ GELDİ

Tepkiler sonrası Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması planının gerçeği yansıtmadığını, bu yönde bir talep iletilse dahi kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Birleşik Krallık basınında yeralan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

Çok Okunan Haber

Tuncer’den 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve SporBayramı Mesajı

Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, 19 MayısAtatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla