Anasayfa / Güncel / İBRAHİM YALÇINER: TARIM ALANLARI NASIL KATLEDİLİR!

İBRAHİM YALÇINER: TARIM ALANLARI NASIL KATLEDİLİR!

Mersin son günlerde önemli bir konuyu tartışıyor.

Tarım alanlarının sanayi ya da konut alanına dönüştürülmesi yeni bir tartışma yaratmış durumda.

Bu tartışma; herkesin şapkasını önüne alarak düşünmesini ve alacağı kararlarda daha dikkatli olması gerektiğini sorgulayan bir tartışma.

Toplumun bilinçlenmesi, duyarlı davranması, yanlışlarda kararlı duruş sergilemesi açısından son derece nemli gelişme olmuştur bu itirazlar.

Bu konuyu işin başından ele alarak değerlendirdiğimizde,yanlışlar ve doğrular iç içe geçmiş durumda.

Önce yanlışlara bakalım;

Bölge planları yapılırken birçok kurumun ortak oluru ve kararı aranır.

Önce 2002 yılında kapatılan Davultepe Belediyesi Meclisi tarafından bu bölgenin konut alanı olarak işaretlenmesi,planlama açısından yanlışlar serisinin başlangıcı olmuştur.

11.08.2017 Yılında, karar çıkarmanın en zor olduğukurumlardan biri olan toprak koruma kurulu tarafından, bu bölgeye tarım dışı kullanımı izni vermiştir. En büyük yanlış burada başlamıştır.

Bakanlık Makamının 19.02.2020 tarihli onaylı ile 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında yer alan otoyol bağlantı yolunun batı kısmında yer alan yaklaşık 33 hektarlık alanın “Küçük Sanayi Alanı” olarak işaretlendiği, kalan kısmın yeniden “Organize Tarım Bölgesine” dönüştürüldüğübelirtilmiştir.

Bölgenin Organize Tarım Bölgesi “nden, “Küçük Sanayi Alanı’na dönüştürülmesi ile ilgili talep Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Makamınca 20.09.2019 tarihinde onaylanmış̧, 01.10.2019-01.11.2019 tarihinde askıya çıkarılmıştır.

Askıda yapılan itirazlar sonucunda, Mersin Valiliğitarafından düzenlenen toplantıda; Mezitli Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mezitli Sanayi Sitesi Kooperatifi, Mersin BüyükşehirBelediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyelerinin katılımı ile 23.01.2020 tarihinde yapılan toplantıda konu yeniden değerlendirilerek “Küçük Sanayi Alanı “nın 52 hektardan, yaklaşık 33 hektara düşürülmesikararlaştırılmış̧ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınaitirazların karar çerçevesinde değerlendirilmesi yönünde Mersin Valiliğince 30.01.2020 tarih ve 4818 sayılı yazı yazılmıştır.

Yaklaşık 33 hektarlık alanın “Küçük Sanayi Alanı” olarak işaretlenmesine ilişkin, 1/1000 ölçekli Uygulama Planı değişikliği Mezitli Belediye Meclisi’nin 01.12.2020 tarih ve 149 sayılı kararı ile oybirliğiyle kabul edilmiş̧ olup, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.01.2021 tarih ve 15 sayılı kararı ile oybirliğiyle onanmıştır. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine ilişkin askı süresi henüz başlamamıştır.

Son olarak 06.01.2021 tarihli ve 31356 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3362 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Mezitli İlçesi Küçük Sanayi Sitesi Alanına ilişkin “Acele Kamulaştırma Kararı” alınmıştır.

Söz konusu süreç yaklaşık olarak 3 yıldır devam etmekte olup,2017 yılında Tarım bakanlığının tarım dışı kullanım kararı vermesi ile başlayan planlama süreci,günümüze kadar devam etmiş̧, en son 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının onaylanması ve acil kamulaştırma kararının tamamlanması ile birlikte 1/1000 ölçekli uygulama imar planının askı süreçleri beklenmektedir.

Görüldüğü üzere; eski Davultepe Belediyesi, Çevre şehircilik bakanlığı, Toprak kurulu, Valilik, Sanayi sitesi kooperatifi, Mezitli belediyesi ve Büyükşehir belediyesi toplu olarak sürecin içinde yer almışlardır. Bu sürece siyasetçilerde iştirak etmiştir.

Eğer ortada bir günah varsa, herkesin payı vardır. Şimdiye kadar olayı bilmesine rağmen, sessiz kalan itirazcı çiftçilerde buna dahildir.

İşin ilginç tarafı herkes işin içinde olmasına rağmen, yine herkes köşe bucak saklanmaya çalışmaktadır. Haberim yok, ben yokum, ikircikli ve kaçamak cevaplarla kör-sağır oluverdiler.

Sözünün eri olarak bir tek Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; tüm yaşanan süreçlerde herkesin payı olduğunu, yanlış varsa düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek herkesi rahatlattı. Vahap Başkanın en çok sevilen tarafı da budur işte. Açık ve net. Kıvırmak yok, saklanmak yok, korkmakta yok. Harbi olacaksın ki halk seni sevsin…

Bazı cambaz gazeteciler, olayı sattırmaya çalışsalar da her şey ortada. Sanayi Sitesi Kooperatifi tarım alanına göz dikiyor, Kulis yaparak siyasetçileri de işin içine katıyor. Mezitli Belediyesini de ikna ediyor. Daha sonra Çevre şehircilik bakanlığı 100 Binlik çevre planına söz konusu tarım alanını Tarım ve Hayvancılık sanayi Bölgesi ilan ediyor.

Bu süreçte Toprak Kurulu olur veriyor. Mezitli Belediyesi oy birliği ile karar alıyor. Yine Cumhur İttifakının çoğunlukta olduğu Büyükşehir Belediyesi imar komisyonu tarafından konu değerlendirilerek uygun görüşle meclise sunuluyor ve sonuçta ortaya senaryosu kötü yazılmış bir oyun çıkıyor.

Mersin sahipsiz değil.

Mersin; meydanı korkaklara ve iki yüzlülere bırakacak kadar sahipsiz de değil.

Doğayla barışık olmayan, tarımı sevmeye, şehirleşmeden anlamayan ve sadece kendi çıkarını düşünenlere meydan boş bırakılmamalıdır.

Başkan Vahap Seçer olaya el koyduysa hem toplumu aydınlatır hem de sorunu adil bir şekilde çözer…

Çok Okunan Haber

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla