Anasayfa / Güncel / Güzergah yok, standart yok, UKOME izni yok… Belediye başkanı da bunu yaparsa!

Güzergah yok, standart yok, UKOME izni yok… Belediye başkanı da bunu yaparsa!

Scooter olarak tabir edilen araçların şehirlerdeki kullanımı giderek artıyor. Birçok şehirde olduğu gibi Mersin’de de belediyeler ve UKOME’ler trafik güvenliği için bu araçlara güzergah belirlemeye, standart oluşturmaya çalışıyor. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise bu araçlarla ilgili güzergahlar, standartlar Akdeniz ilçesinde netleşmeden scooter kullanmaya başladı. Üstelik Gültak, vatandaşı da henüz güvenli bir güzergah olmamasına rağmen bu araçları kullanmaya teşvik etti.

 

 

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

 

Mersin kamuoyu dün akşamdan bu yana Akdeniz Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasındaki scootertartışmasını izliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz ilçesinde scooterkullanımına ilişkin standartların ve güzergahların henüz belirlenmediğini, Akdeniz Belediyesi’ne scooter araç temin eden şirketin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne herhangi bir başvurusunun olmadığını belirterek Akdeniz Belediyesi’nin scooterları trafikten çekmesini istedi.

Ancak Akdeniz Belediyesi, scooterları trafikten çekmediği gibi Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak scootera binip şehrin en kalabalık caddelerinde gezintiye çıktı.

Gültak, UKOME kararıyla belirlenmemiş güzergahta hem kendi trafik güvenliğini, hem vatandaşların trafik güvenliğini tehlikeye atmak pahasına scooter sürdü. Üstelik bir de vatandaşları da scooter kullanmaya çağırdı.

 

‘Belirlenen güzergah dışında scooter kullanılamaz’

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın scooter şovuna henüz resmi bir yanıt vermedi. Ancak belediye kaynakları konuyla ilgili olarak şu yorumda bulunuyor:

Şehirde scooter kullanımı amacıyla başvuran firmalar var. Bunlar UKOME’ye geldi. Yenişehir’de bir güzergahbelirlendi. Bunun dışında bir güzergaha çıkamazlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi, 4 merkez ilçeye, scooterkullanımı, güzergahlar konusunda bir standart oluşturulması gerektiğini bildirdi. Trafik güvenliğini riske atabilecek, kaldırım işgali, otobüs durağı işgali yapabilecek şekilde olmaması için, 4 merkez ilçede de aynı standartların olması gerektiği ilçe belediyelerine bildirildi. Ancak Akdeniz Belediyesi bu konuda kesin bir standart oluşmadan scooter kullanımına başladı. Motorlu ve motorsuz tüm taşıtların düzenlenmesi, standartlarının belirlenmesi işi UKOME’de. Yasa bu yetkiyi veriyor. Akdeniz Belediyesi ise UKOME kararını beklemeden yani yasal dayanak olmadan scooter kullandığı için Büyükşehir Belediyesi tarafından uyarıldı. Şu anda Mustafa Gültak’ınyaptığı yasal değil. Scooter bir ulaşım aracıdır ve belli bir standartla kullanılması, belli bir güzergahta kullanılması gerekir.”

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla