Anasayfa / Güncel / GÜLTAK; MİLLET BAHÇESİ’Nİ MUHTARLARA ANLATTI

GÜLTAK; MİLLET BAHÇESİ’Nİ MUHTARLARA ANLATTI

* Başkan Mustafa Gültak, 29 Ekim tarihinde hizmete açılması hedeflenen, toplamda 140 dönüme sahip ‘Mersin Millet Bahçesi’ inşa çalışmalarını Akdeniz’in mahalle muhtarlarıyla birlikte gezdi. Projenin içeriği ve ilerleyişi hakkında muhtarlara açıklamalarda bulunan Başkan Gültak, “Kentimiz Mersin, her yönüyle estetik zenginliğe sahip, yeşillikler içindeki sosyal mekânlara sahip bir millet bahçesi kazanacak” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın girişimleriyle, iptal edilen ihalesi yenilenerek kente kazandırılan Mersin Millet Bahçesi’nde inşa çalışmaları aralıksız sürüyor. Önceki gün, Mersin Valisi Ali İhsan Su ile birlikte inşaat sahasını ziyaret eden Başkan Gültak, bu kez de Akdeniz ilçesine bağlı mahallelerin muhtarları ile birlikte bölgeyi gezdi, çalışmaları inceledi. Mersin Millet Bahçesi’nin yükseldiği bölgenin iki sokak ötesinde dünyaya geldiğini dile getiren Başkan Gültak; “Plaj Yolu denen sokak üzerinde bir evde doğdum. Buralar milletin olmalı, hiç kimsenin değil Mersinlilerin olmalı. Diğer kurumlara yerler bulunur. 5 yıllık hizmet döneminde en büyük projelerimizden bir tanesi de buydu. Onu da inşallah hayata geçirdik” dedi.

Bisiklet ve yürüyüş yolları, oturma alanları, bahçeler, sosyal donatılar olacak

Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın olduğu alanda, proje hakkında muhtarlara bir takım açıklamalarda bulunan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; “ Projede ilk etap burası; 50 bin metrekareye sahip;70 bin metrekare de aquaparkın orası olacak. Toplamda 120 bin metrekareye sahip. Kışla ile ilgili sıkıntı yok, orası da projeye dâhilolacak. Ayrıca köprü yapılacak. Hedef, toplam 140 küsur dönüm bir millet bahçesi. Mersinliler için; temiz hava alabilecekleri, dinlenip eğlenebilecekleri bir alan olacak. Bisiklet ve yürüyüş yolları, bahçeler, ağaçlandırma ve çim alanları ile oturma yerleri olacak. Kışlada da peyzaj çalışmaları yapılacak. Kışla’da, Abdülhamit Han’dan kalma karakol da ayağa kaldırılacak. Karakol’un içine de büyük ihtimalle İl Kültür Müdürlüğümüz taşınacak” diye konuştu.

“Birileri, ‘buralara AVM ve otel yapılacak’ diyordu”

Başkan Gültak; sahil tarafından da plaj olacağını belirterek; “Burada soyunma alanları ve birçok donatı var. İnsanlarımız bu sahilden denize girebilecek. Çayınızı içip, yemeğinizi yiyebileceğiniz 3 bin metrekare sosyal tesis ve kapalı alanlar olacak. Denize nazır bir balık restoranı da düşünüyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz olumlu geçti. Yeşilin bol olduğu, ailenizle rahatlıkla gezebileceğiniz, şehrin de temiz nefes alabileceği 140 dönüm civarında bir araziyi Mersin’e kazandırmış olduk.

Oysa Mersin’de birçok insan, buraya AVM yapılacağını, sahile de otel kurulacağını iddia ediyordu. Tüm bu iddiaların önünü kestik. Yetiştiremezsiniz diyorlardı. Çok şükür yüklenici firmamızın aralıksız çalışmaları sayesinde 29 Ekim tarihinde, Cumhuriyet Bayramımızla birlikte Millet Bahçemizi de hizmete açacağız inşallah. Şehircilik adına, bu sahillerin tamamen Mersin’de yaşayan herkese ait olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Çay Mahallesi’nde de yepyeni bir yaşam alanı yükseliyor”

TOKİ tarafından Çay Mahallesi’nde başlayan yerinde kentsel dönüşüm projesi inşaatını da mahalle muhtarları ile birlikte gezeceğini kaydeden Başkan Gültak; sözlerini şöyle sürdürdü; “Orada da çalışmalar hızla devam ediyor. İlk etabı 416 konut; ikinci etabıyla birlikte 684 daire yapılacak. Sadece Çay Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımız bu konutlardan faydalanacak. Orası için de ‘proje başlamaz’ diyorlardı ama biz temeli attık. Yüklenici firmanın 600 işgünü süresi var fakat 450 işgününde bitireceğini söyledi. İnşallah 2021 sonu 2022 başı gibi Çay Mahallesi’nde çok güzel bir proje ortaya çıkacak. Zira orada yaşayan insanlarımız her şeyin en güzeline layık. Amacımız oradan başlayıp, kentimizin girişini daha da güzelleştirip bir düzene kavuşturmak.”

“Hükümet; sadece 1 yılda Akdeniz’e yaklaşık 300 milyon TL yatırım sağladı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; Akdeniz ilçesine, adeta bir büyükşehir gibi önem verdiğinin de altını çizen Başkan Mustafa Gültak, “Hükümetimiz, sadece 1 yıl içerisinde; Millet Bahçesi ve Çay Mahallesi yerinde kentsel dönüşüm projeleri için; tabi arazilerin bedelini hesaba katmadan söylüyorum, 250-300 milyon TL arasında yapım maliyeti olan projeler gerçekleştirmektedir. Bu ve benzeri projelerin daha güzellerinin de devamı gelecektir” dedi.

Aynı çalışmalar kapsamında, bölgeden geçen derenin ıslah çalışmalarının da DSİ tarafından yapılacağı bilgisini paylaşan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yaptığı açıklamanın ardından, Akdeniz’e bağlı mahallelerin muhtarlarıyla birlikte Mersin Millet Bahçesi’nin yükseleceği inşaat sahasını gezdi, yüklenici firma yetkililerinden de projenin ilerleyişi hakkında bilgi aldı.

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla