Anasayfa / Güncel / Gazeteci Ercan Güneş, basında geçen 30 yılını kitap yaptı

Gazeteci Ercan Güneş, basında geçen 30 yılını kitap yaptı

Mersin’de uzun yıllardır basın sektöründe çalışan Gazeteci Ercan Güneş, ‘Medyanın Gerçek Yüzü-Ah Medya Vah Medya’ adlı ilk kitabı ile okuyucularıyla buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.  Güneş’in medya sektöründe geçen 30 yılını öykü tadında kaleme aldığı kitabının önümüzdeki günlerde yapılacak tanıtımın ardından tüm online mağazalarda ve kitapçılarda yerini alması bekleniyor.

 

Bugüne kadar çok sayıdaki yaygın basın kuruluşunda çeşitli kademelerde görev yapan Ercan Güneş, meslekteki 30 yıllık birikimini kitaplaştırdı. Yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ürünü olan Ah Medya Vah Medya’nın tüm basım aşamaları tamamlanarak okuyucunun beğenisine sunulacak. Sokak Kitapevi’nde basımı tamamlanan ve önsözünü deneyimli gazeteciler Oral Çalışlar ile Yavuz Donat’ın yazdığı kitabın özellikle basın camiasından olumlu tepkiler alması bekleniyor.  İlk kitabını bitirmenin heyecanını yaşayan Güneş, Muhabirimize yaptığı açıklamada; Ah Medya Vah Medya’da ulusal medya deneyimlerini kaleme aldığını, acı tatlı hatırlarını tarihe not düştüğünü söyledi. Kitabıyla sadece gazetecilere değil her kesimden okuyucuya hitap ettiğini anlatan Güneş, “Meslektaşımız olsun ya da olmasın herkesin keyifle okuyacağına inanıyorum. Özellikle üniversite öğrencilerinin başucu olabileceği bir kitap hazırladım” dedi.

“GÜCÜM YETTİĞİNCE YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Yaklaşık 1 yıllık emeğin ürünü olan kitapta hatırların yanı sıra yaşamından kesitler de sunduğuna dikkat çeken Güneş, “Hem hayattan kesitler, hem yaşamdan bir boyut, 30 yıllık bir boyut, hem de ulusal medyada 30 yıllık bir maceranın devamı diyeyim daha sonu demeyeyim çünkü ben hala hem çalışıyorum hem de bu hayat okulunun bir öğrencisi olduğuna inanıyorum. Gücüm yettikçe de öğrenciliğimi ve yazılarımı devam ettireceğim. Herkesin hayatta yaşanmışlıkları edindiği dipnotları vardır. Ben de arkadaşlara zaman zaman bunu söylerdim, bunları bir tarafa not edin, yeri geldiğinde dostlarınızla paylaşın. Biraz daha teferruatlıysa yaşadıklarınız bir kitaplaştırın, en azından üç beş insan yaşadıklarınızdan haberdar olsun diye. Benim de aklımdaydı bu. Çok acı şeyler yaşadım, olumlu şeyler yaşadım, şanslar yaşadım. Bunları kitap haline getirmeyi 10 yıldır düşünüyordum. Ancak fırsat bulamadım. Pandemi zamanında bir çok günü evlerimizde geçirmek zorunda kaldık, ben de bu dönemi değerlendirdim. Yıllar içinde zaten notlarımı almıştım ama bu kadar detaylı bir kitap çıkabileceğini düşünmemiştim” şeklinde konuştu.

“KAHRAMANLARIN ÇOĞU HAYATTA”

14 bölümden oluşan kitabın içeriğiyle ilgili olarak da Güneş, şunları kaydetti: “Kitabın içerisinde yaşanmış birebir anılarım var. Kahramanlarımızdan vefat eden abilerimiz, arkadaşlarımız var ancak Allah uzun ömürler versin çoğu hayatta. Kitabı oluştururken acı hatırlara da yer verdim ancak bu kesinlikle bir rövanş bir kavga olarak algılanmasın. Şahit olduğum kötü anıları törpüleyerek verdim daha çok güzel hatıralara değindim. Öte yandan birçok iletişim öğrencisinin bilmediği eski çalışma sistemleri var.  O dönem Türkiye’deki tüm ulusal gazetelerin çalışma tarzlarını anlatan bir kitap. Eskilerin çalışma sistemlerini anlattım, yenilerle karşılaştırdım.”

ERCAN GÜNEŞ KİMDİR?

1961 Gaziantep İslahiye doğumlu olup ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Mersin’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme bölümü mezunudur. Halen aynı üniversitenin Medya ve İletişim bölümü öğrencisidir. 12 yıllık devlet memurluğunun ardından  Sabah, Hürriyet, Türkiye, Akşam, ve Milliyet gazetelerinin reklam departmanlarında çalışarak Milliyet Gazetesi’nden emekli oldu. Ara dönemlerde Adana Ekspres Gazetesi Mersin Temsilciliği, Ressam Bedri Baykam’a ait Skala Dergisi Akdeniz Temsilciliği, Yaban TV Mersin Temsilciliği ve yerel televizyon kanalı olan Sun TV Reklam Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Çeşitli yerel gazetelerde siyaset, ekonomi ve spor üzerine binin üzerinde köşe yazısı yazdı. Son olarak 2012 yılında başladığı Mersin Ticaret Borsası’ndaki Basın Danışmanlığı görevini halen sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Çok Okunan Haber

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla