Anasayfa / Güncel / ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE GÖĞÜS AĞRISINA DİKKAT

ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE GÖĞÜS AĞRISINA DİKKAT

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Derya Karpuz, Covid 19 pandemisinin gençler ve çocuklar üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Covid-19 ve İnfluenza gibi viral enfeksiyonların kalbe zarar verebileceğini belirten Doç. Dr. Derya Karpuz, Özellikle yeni tip Corona virüs bulaşı sonucu, ABD’de çocuklarda COVID nedenli  hastane yatışlarında büyük artış görülmektedir. Covid-19 ile enfekte çocukların çoğunda hafif belirtiler görülür. Ancak bazı hastalarda virüs, kardiyak sorunlara ve hatta ölüme neden olabilir. Covid-19 doğrudan miyokardiyal hasar ile miyokardite (kalp kası enfeksiyonu) neden olur. Ayrıca Kawasaki hastalığı ile benzer ancak daha ağır bir tablo ile seyreden Multisistemİnflamatuar Sendromuna (MIS-C) neden olabilir. Corona, küçük çocuklarda ve özellikle de altta yatan kalp hastalığı (hem doğuştan hem de sonradan edinilmiş) olanlarda kötü seyirlidir” dedi.

Çocuklarda görülen her göğüs ağrısının nedeninin kalp hastalığı olmadığını kaydeden Doç. Dr. Derya Karpuz, Erişkinlerin aksine çocuklarda göğüs ağrıları genelliklekalp dışı nedenlere bağlıdır. Çocukluk çağındaki göğüs ağrılarının %4-5 kadarı kalp kaynaklıdır. Ancak çocuklarda görülen göğüs ağrıları, hem ailede hem de çocukta endişe yaratır. Çocuklarda göğüs ağrısı kas-iskelet sistemi hastalıkları, astım, akciğer enfeksiyonları, mide sorunları veya psikolojik nedenlerle oluşabilir. Ancak kalbe dayalı ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir”dedi.

Kalbinde sorun olan çocukların, genellikle diğer bebek ve çocuklara göre çok daha çabuk yorulduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Derya Karpuz, Örneğin, bebekler emme sırasında çabuk yorulup emmeyi bırakabilir. Daha büyük çocuklar ise yürürken, oyun sırasında dinlenme ihtiyacı hissedebilir. Ayrıca bu tür çocuklarda morarma, sık nefes alıp verme ve nefes alıp verirken göğüs kafesinde çekilme, kilo almada güçlük, sık sık solunum yolu hastalığı geçirme ile aşırı terleme gibi belirtiler görülebilir” dedi.

Kalp kontrollerinin anne karnında başladığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Derya Karpuz, Doğumdan sonra ilk 5 yaşa kadar 1 kez ekokardiyografi yapılmalıdır. Daha sonra 20 yaşına kadar en azından bir kaç kez tansiyon ölçülmeli, kan şekeri ve kan yağlarına bakılmalıdır. Ancak çocuğun kalp hastalığını düşündürecek şikayetleri veya fizik muayene bulguları var ise zaten bir çocuk hekimi mutlaka çocuk kardiyolojiye yönlendirir” dedi.

Çok Okunan Haber

ADAYIM DİYEMİYOR “KURU SIKI” ATIŞ PEŞİNDE

İyi partili Burhanettin Kocamaz basın yayın organlarında kendince göndermeler yapıyor. İyi parti içindeki muhalefetin ateş …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla