Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR’DAN ÇUKUROVA HAVALİMANI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR’DAN ÇUKUROVA HAVALİMANI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

CHP Mersin milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, yapımı yılasn hikayesine dönen ve sürekli ihalesi ertelenen Çukurova Havalimanı’nı Meclis Gündemine taşıdı.

Çukurova Havalimanı ihalesinin ilk olarak 2011 yılında yapıldığını hatırlatan Başarır,    “ Çukurova Havalimanı’nın temeli törenle 2013 yılında atıldı. AKP İktidarının sıkça yaptığı gibi hizmete girmemesine rağmen daha sonra 2 kez daha açılış töreni yapıldı. Söz konusu havalimanının ihalesi defalarca ertelendi. Geçtiğimiz 16 Mart’ta yapılması planlanan ihale de Saray’a bağlılıkları ile bilinen Cengz- Kolin-Limak inşaat Ortak Girişim Grubu’nun ihaleyi alamaması yüzünden ertelendiği tüm kamuoyu tarafından konuşuldu. Şimdi de 26 Ekim de yapılması düşünülen ihale bir duyuruyla 20 Kasım tarihine ertelendi” dedi.

Konu ile ilgili TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma önergesi veren CHP’li Başarır, “Anlaşılan o ki adrese teslim ihale yapılmak isteniyor. AKP’ye yakın firmalara işin ihale edilmesi için her şey yapılıyor. 16 Mart’ta yapılan ihalenin ardından dönemin Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın görevinden alındığı hepimiz hatırlıyoruz. İlk ihaleden bu yana 9 yıl geçmiş ortada hiçbir şey yok. Bu ihalenin yakından takipçisi olacağız”sözlerini dile getirdi.

Yap- İşlet- devret modeli ile 12 milyon yolcu garantili havalimanı inşaatının yapılmasını akıllara zarar bir durum olarak değerlendiren CHP’li Başarır,  “Adana Şakirpaşa havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 5 milyon olduğu ortada. Kütahya Zafer Havalimanı’na   2020 yılının ilk 8 ayı için 501 bin 706 yolcu garanti edildi ancak sadece yurtiçi 4746, yurtdışı 2 bin 487 kişi uçtu. Şimdi de Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildiği söyleniyor. Kim, ne için, hangi mantıkla bu yolcu garanti sayısını veriyor anlamak mümkün değil” dedi.

Çukurova Havalimanı’nın neden geciktirildiği, ihalenin neden sürekli iptal edilmesinin araştırılması gerektiğini belirten CHP’li Başarır bugün TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesini sundu.

 

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla