Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ?”

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ?”

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla dilerim. 21.10.2021

Ali Mahir Başarır

Mersin Milletvekili

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nce 8 milyon TL’lik donanım alım ihalesinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle 27.07.2021 tarihinde 7/48654yazılı soru önergesi vermiştim. Aradan 3 aya yakın bir süre geçmesine rağmen yazılı soru önergeme yanıt verilmemiştir.

Söz konusu vermiş olduğumuz yazılı soru önergemiz dikkate alınmadığı gibi, bir firma ihaleye hukuki olarak müdahil olup Kamu İhale Kurumu’na itiraz etmiş, Kamu İhale Kurumu’nun yapılan itiraza red vermesi üzerine Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açmıştır. Ankara 7. İdare Mahkemesi, 2021/1328 Esas ve 2021/1599 Karar No ile Kamu İhale Kurumu kararının İPTALİNE oy birliği ile karar vermiştir.

Mahkemenin iptal kararı, davayı açan firma avukatı tarafından, Mersin İl Sağlık Müdürlüğüne ibraz edilmesine rağmen, mahkeme kararının İl Sağlık Müdürlüğü’ne tebliğ olunmadığı gerekçesiyle Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, E-93683507-809.99 sayılı yazı ile 03.05.2021 tarihinde yapılmış olan Donanım, Altyapı ve Sistem Bileşenleri Alım ihalesi için Muayene Kabul Komisyonu kurmuş ve 11-12-13 Ekim 2021 tarihinde komisyonda bulunan görevlilerin ürünleri teslim almaları için sabah 09.00’da Eski Devlet Hastanesi yerleşkesinde  hazır olmalarını istemiştir.

Anayasamızın 138. Maddesinde açıkça “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” hükmü mevcuttur.

Bu çerçevede;

1- Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin Kamu İhale Kurumu kararına ilişkin oy birliği ile İPTAL karar vermesine rağmen, söz konusu donanım ürünleri Mersin İl Sağlık Müdürlüğünce teslim alınmış mıdır? Alınmışsa, Mersin İl Sağlık Müdürlüğünde, Ankara 7. İdare Mahkemesi kararına rağmen söz konusu usulsüzlüğü yapanlar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçeleri nelerdir?

2- Ankara İdare Mahkemesi kararı çok açık ortadayken yapılan hukuksuz ihale işlemi iptal edilecek midir?

3- Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne firma avukatı tarafından mahkeme kararı ibraz edilmesine rağmen, kurumumuza tebliğ edilmedi gerekçesiyle ürünleri teslim alması hukukla, kanunla, adaletle ne ölçüde bağdaşmaktadır?

4- Sonuç olarak söz konusu ihale iptal edildiğinde ortaya çıkacak olan kamu zararı kim ya da kimler tarafından karşılanacaktır?

5- Vermiş olduğumuz yazılı soru önergelerine yasal süre içerisinde yanıt vermemenizin gerekçeleri nelerdir?

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla