Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ YAŞATMAK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ YAŞATMAK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte gece yarısı kararnamesi ile hukuksuz bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

 

 Anayasaya ve Uluslararası Hukuk Normlarına Uyulmadı

 

Kara bir gece yaşandığını ve bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuz biçimde ortadan kaldırıldığını belirten CHP’li Başarır, “Özellikle yargıda, hukukta reform sözleri kullanılmaya başlandıktan sonra son bir haftada bir milletvekilinin milletvekilliği düşürüldü. Milyonların oy verdiği bir partiye kapatma davası açıldı. Bir gece yarısı hukuksuzca, Anayasaya, uluslararası hukuk normlarına uyulmadan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçildi. Ve yine Merkez Bankası’nın başkanı gece yarısı değiştirildi. Devlet tek adamla yönetiliyorsa, hukuk tek kişiye teslim edilmişse kadına yönelik şiddetle, kadın cinayetleriyle nasıl mücadele edeceğiz?” dedi.

 

Açıkça TBMM’ye Yetki Gaspı Yapılmıştır

 

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni onurla, gururla ilk imzalayan ülke olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Ne değişti? Neden vazgeçildi? Biri çıkıp bunu açıklamalı. Bir uyarı mı geldi? Bu ülkedeki kadınların bunu bilmeye hakkı yok mu? Ben bir baba olarak, bir eş olarak merak ediyorum. Neden gece yarısı yapıldı? Neden TBMM’de konuşulmadı, tartışılmadı? Bu anlaşma TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı. Açıkça TBMM’ye yetki gaspı yapılmıştır. Meclis Başkanı nerede? Neden kadın derneklerinde tartışılmadı? Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ama biz sonuna kadar İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak için mücadele edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Çok Okunan Haber

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla