Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “İŞKUR’DA DA LİYAKAT DEĞİL, TORPİL VE MÜLAKAT ESAS”

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “İŞKUR’DA DA LİYAKAT DEĞİL, TORPİL VE MÜLAKAT ESAS”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır Türkiye İş Kurumu(İŞKUR)’ndaki yaşanan usulsüzlüklerin incelenmesi için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik krizin beraberinde yüksek oranda işsizliği getirdiğini belirten CHP’li Başarır, “TÜİK’in yayınlamış olduğu işsizlik rakamları ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Bugün ülkemizde geniş tanımlı  9.8 milyon işsiz var. Hayatını idame ettirmeye çalışan milyonlarca işsiz vatandaşımız, kamu ya da özelde iş bulabilmek için bir umutla sınavlara giriyor ve hala da girmeye devam ediyor. Ancak AKP döneminde sınavlarda ve mülakatlarda yapılan usulsüzlükler, çalınan sorular, liyakatsiz atamalar halk arasında işe alımlarda torpil iddialarının sıkça konuşulmasına neden olmuştur” dedi.

Mevcut iktidarın sırf kadrolaşma ve partizanca işe alım anlayışının, ülkemizdeki liyakatsiz atamaların temelini oluşturduğunu belirten CHP’li Başarır, İŞKUR’un web sitesinde yazan vizyon anlayışıyla yapmış oldukları uygulamaların ters düştüğünü söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Başarır, “İŞKUR aracılığı ile kamuya alınan işçilerin sınavlarında, yapılan kura çekimlerinde o bölgenin AKP’li İl ve ilçe başkanlarının kendi verdikleri listelerin dışına çıkılmaması konusunda baskı yaptıkları, zaman zaman  verdikleri listedeki isimlerin çıkmaması durumunda kuraları yinelettikleri haberleri sıkça basına yansımaktadır.

Hele hele 25-28 Eylül 2018 tarihinde mülakatı yapılan İş ve Meslek Danışmanı alımı sınav sonuçlarının İŞKUR tarafından bir türlü açıklanmaması, olayın mahkemeye taşınmasıyla mahkemenin İŞKUR’dan istenilen sınava girenlerin listesi, dönemin İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya imzası ve ‘çok gizli’ ibaresi ile gönderilmesi tam bir skandaldır” sözlerini dile getirdi.

CHP’li Başarır, İŞKUR aracılığı ile kamuya ait yapılan işçi alımlarında liyakat ilkesinin uygulanıp uygulanmadığı, yapılan kura çekimlerinde hile yapılıp yapılmadığı, işe alımlarda siyasilerin etkisinin olup olmadığının enine boyuna araştırılıp incelenmesi için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla