Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: AYRIMCILIK ÖĞRENCİ YURTLARINA KADAR İNDİ

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: AYRIMCILIK ÖĞRENCİ YURTLARINA KADAR İNDİ

9 Nisan 2021 tarihli 31449 sayılı yayımlanan ResmiGazete’ye göre; Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Müdürlüğü Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle Madde 6’da yer aldığı gibi, öğrencinin yurtlarda barınması şartlarında ‘…Cumhurbaşkanına hakaret suçlarından mahkum olmama’ hükmü bulunmaktadır.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü her yıl adli istatistikleri ve adalet istatistiklerini yayınlamaktadır. Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı açılan davalardaki sanık sayılarının, mahkûmiyet, beraat, hapis cezası, başsavcılıklarda soruşturma evresinde şüpheliler hakkında verilen kararlar ile kamu davası açılması hükmünün verildiği kararlar gibi konu hakkındaki birçok veri de bu istatistiklerde paylaşılmaktadır. Adalet İstatistikleri Yayın Arşivi bölümünde 2020 yılı istatistikleri henüz yayınlanmamıştır. Buradaki istatistiklerden hareketle; AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu 2014-2019 yılları arasında,istatistik bültenlerini derlendiğinde toplamda şüpheliler hakkında 128.688 karar verildiğini ve bunların arasından 27.717’nin kamu davası açılması ile sonuçlandığı anlaşılmaktadır.

2014 ile 2019 yılları arasındaki Adalet İstatistikleri incelendiğinde TCK ve Özel Kanunlar uyarınca Ceza Mahkemelerinde açılan sanıkların işlediği suç sayısı 29 bin 839’dur. Bu rakam; 2014 yılından bu yana artış eğilimi göstermiştir. 2014 yılında 132 kişi yargılanırken 2019 yılında bu sayı 12 bin 298 olmuştur. Böylece, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile yargılananların sayısı 29 bin 839’a çıkmıştır.

Sonuç olarak; Adalet İstatistiklerine göre son 6 yılda 27.717 kamu davası açılmış 29 bin 839 kişi yargılanmıştır. 29 bin 839 sanıktan 9 bin 556’sı mahkûmiyet kararı almıştır.

Bu çerçevede;

1- Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yönetmelik değişiminden de yola çıkarak TCK 299 kapsamında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçuna ilişkin mahkûmolan kişilerden kaçı lise, kaçı üniversite öğrencisidir?
2- 2020 yılı için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ kapsamında kaç soruşturma açılmış, bu soruşturmalardan kaçının yargılanması yapılmış, kaçı mahkumiyet kararı almış ve yargılaması devam eden kaç dava dosyası vardır?
3- 1 Ocak 2021-12 Nisan 2021 tarihleri arasında Cumhurbaşkanına hakaret kapsamında kaç soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalardan kaçının yargılanması yapılmış ve kaçına mahkûmiyet kararı verilmiştir? Mahkûmiyet kararı verilen kaç lise, kaç üniversite öğrencisi vardır?
4- 2014-2021 yılları arasında Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında içinde ‘küfür, hakaret, argo içeren sözcükler’ olmayan kaç soruşturma bulunmaktadır?
5- Vatandaşlara ait olan Hazine’deki 128 milyar doların nerede olduğunun sorulmasının, Cumhurbaşkanına hakaret olarak ele alınmasının yasal dayanakları nelerdir?

Çok Okunan Haber

Başkan Abdullah Özyiğit Güven Park’taki yenileme çalışmalarını inceledi

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından GüvenevlerMahallesi’nde bulunan Güven Parkı’nda sürdürülen yenileme çalışmalarında sona gelindi. Parkta devam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla