Anasayfa / Güncel / CHP MİLLETVEKİLİ VE PM ÜYESİ BAŞARIR ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ VATANDAŞI ZORLUYOR

CHP MİLLETVEKİLİ VE PM ÜYESİ BAŞARIR ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ VATANDAŞI ZORLUYOR

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye’de araç muayene işlemleri önceden Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken, AKP iktidarı tarafından 2005 yılında özelleştirilmiştir.

Yapılan özelleştirmeyle ülkemizde araç muayene işlemlerini Alman TÜV Süd, Doğuş Holding ve İngiliz Bridgepoint şirketinin sahip olduğu ortak girişim grubu (TÜVTÜRK) yapmaktadır.  

TÜVTÜRK ile 2007 yılından geçerli olmak üzere 20 yıllık bir anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre; ilk 3 yıl için %30, sonraki 7 yıl için %40 ve devamındaki 10 yıl için hasılatın (KDV hariç) %50’sinin hazineye aktarılması esasına dayalı bir sözleşme yapılmıştır.

TÜVTÜRK,’ün 210’u sabit olmak üzere, 74 gezici, 5 motosiklet ve 16 ilde faaliyet gösteren 13 gezici traktör muayene istasyonu bulunmaktadır. TÜVTÜRK,  Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 24 milyon aracın muayenesini tekel (monopol) olarak yapmaktadır.

Araç muayenelerinde rekabetçi bir ortamın oluşmaması ve tekel olarak TÜVTÜRK tarafından muayenelerin yapılması, mevcut iktidarın buna müdahale etmemesi ve devlet olarak özel bir kuruluşu yetkilendirmesi vatandaşların sömürülmesine neden olmaktadır.

Buradaki sıkıntı; devletin kanunlar yoluyla vatandaşı zorlayarak, yabancı ortaklı bir firmaya tekelci güç vererek ve her araca kayıtsız koşulsuz muayene zorunluluğu getirerek vatandaşın cebinden çıkan paranın,  ağırlığı yabancılara ait olan bir şirkete transferinde aracılık rolü üstlenmesidir.

2020 yılındaki araç muayene ücretleri, Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet için 174,64 TL; Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork için 342,20 TL; Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker için ise 462,56 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlara ilave olarak Egzoz Gazı Emisyon ölçümü ücreti de 80 TL olarak alınmaktadır.

Araç muayene işlemlerindeki ücret, geçen yıla göre %22.58 oranında arttırılmıştır.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ya da trafik cezası borcu bulunan vatandaşlar söz konusu borçlarını ödemeden araçlarını muayene ettirememekte ve bu durum kişilikhaklarına aykırıdır. Aynı zamanda muayene için kredi kartı kullanılamamakta ve ödemeler tekelci kuruluş tarafından nakit olarak istenmektedir.

Araç muayenesini geciktiren vatandaşlardan geciktirilen her ay için %5 oranında gecikme zammı alınmaktadır. Bir yıllık gecikmede ise gecikme zammı oranı  %60’ları bulmaktadır.

Araç muayene istasyonlarının verdiği randevu saatlerine riayet etmemesi; randevuların dolu olmasından kaynaklı araç muayenelerinin gecikmeye girerek ücretin zamlı hale gelmesi; 10 dakikalık bir muayene için 422 TL gibi yüksek fiyat alınması; kredi kartının kullanılmaması, muayene ücretinin nakit olarak istenmesi; muayene işlemlerinin tekel tarafından yapılıp, rekabetçi bir ortamın oluşmaması, muayene istasyonlarında çalışanların liyakat sahibi olmaması ve istasyonlarda vatandaşların bekleyebileceği nitelikte düzgün bir salon olmaması şikâyet edilen temel konulardır.

Milyonlarca vatandaşımızın, araç muayene istasyonlarında yaşadığı sıkıntıların enine boyuna araştırılıp çözüme kavuşturulması için Anayasamızın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve talep ederiz.

Ali Mahir Başarır

Mersin Milletvekili

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI (TÜVTÜRK)

1. TÜVTÜRK

Alman TÜV Süd, Doğuş Holding ve inşaat şirketi AKFEN’inortak girişimi ile kurulan TÜVTÜRK, daha sonra Hamdi Akın’ın sahibi olduğu AKFEN Holding’in kuruluş aşamasında yüzde 33 ortaklık payını 2009 yılında İngiliz Bridgepointşirketine devrettiği araç muayene istasyonlarıdır.

Şirket, dönemin iktidarının, 20 Aralık 1996 tarih ve 96/96 / EC sayılı maddelerde tanımlanan AB araç güvenliği yönetmeliğini uygulamaya karar vermesinin ardından 2007 yılında kurulmuştur.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araç teknik muayeneleri AKP iktidarı tarafından 2005 yılında özelleştirilmiştir.

Yapılan özelleştirmeyle 2007 yılından geçerli olmak üzere 20 yıllık bir anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre; ilk 3 yıliçin %30, sonraki 7 yıl için %40 ve devamındaki 10 yıl için hasılatın (KDV hariç) %50’sinin hazineye aktarılması esasına dayalı bir sözleşme yapılmıştır.

TÜVTÜRK,’ün 210’u sabit olmak üzere, 74 gezici, 5 motosiklet ve 16 ilde faaliyet gösteren 13 gezici traktör muayene istasyonu bulunmaktadır.  Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 24 milyon aracın muayenesini tekel (monopol) olarak yapmaktadır.

TÜVTÜRK, Doğuş Otomotiv’in 2019 yılı faaliyet raporuna göre, 2018 yılında 1 milyar 991 milyon olan cirosunu 2019 yılında 2 milyar 562 milyon TL’ye çıkarmıştır ve bu kaynak %67 oranla kuruluşun ortakları olan Alman ve İngiliz şirketlerine aktarılmaktadır.

2. Araç Muayene Ücretleri

Araç muayene ücretlerinde 2019 yılına oranla yüzde 22.58’lik bir artış sağlanmıştır. Asgari ücrete yapılan yüzde 15.01’lik zam oranı dikkate alındığında araç muayenelerine yapılan zam oldukça büyüktür.

Araçlarını muayene etmek isteyen vatandaşların, 2020 yılı için muayene ücreti olarak KDV dâhil ödedikleri paranın miktarları aşağıdaki gibidir:

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla