Anasayfa / Güncel / CANAN SUNAY:İHTİLAFTLAR ULUSLARARASI HUKUK İLE ÇÖZÜLMELİ

CANAN SUNAY:İHTİLAFTLAR ULUSLARARASI HUKUK İLE ÇÖZÜLMELİ

TURAB Genel başkanı Canan Sunay yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi ;

Doğu Akdeniz’den başlayarak Ege ve Akdeniz’e yayılan mevcut krizden adil bir çözümle çıkmak ve Akdeniz’i barış gölü haline dönüştürmek;
● Öncelikle Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk Halkının hak ve menfaatlerini, Kıbrıs Türk halkını da içeren kapsayıcı çok-taraflı diplomasi yaklaşımıyla dikkate almayı,
● Anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi yolunda ortak bir iradeyi,
● Siyasi, askeri ve diplomatik uyum ve senkronizasyon sağlayıcı işbirliği mekanizmalarının
geliştirilmesini,
● Ekonomik yeni bir entegrasyon fikrinin Akdenizlilik Ortak Paydası çerçevesinde ele alınmasını
gerektirmektedir.
Biz TURAB olarak;
Ege Denizi’nde anlaşmazlıkları, Kıbrıs açmazı, deniz yetki alanlarının sınırlandırılması gibi birbiriyle bağlantılı sorunlar ile kaynakların hakkaniyetli paylaşımı gibi gerekliliklerin, kapsamlı bir diyalog sürecini gerektirdiği, tüm bu ihtilafların uluslararası hukuk temelinde çözülmesi için ortak çabaya ihtiyaç duyulduğu konusunda güçlü bir anlayışa sahibiz.
Bir kulüp görüntüsünden çıkarak kurucu değerlerine geri dönecek AB’nin anlaşmazlığın çözümünde daha aktif ve tarafsız bir yaklaşımla etkin olacağını kaydederken, uluslararası hukukun temel ilkelerini hiçe sayarak birlik içi dayanışmacı bir tarzla atılacak taraflı adımların mevcut sorunları daha da derinleştireceği konusundaki yaygın kanaate TURAB Ailesi olarak biz de katılıyoruz.
AB Dönem Başkanı Almanya’nın bu konudaki yaklaşımının iyi bir başlangıç adımı olmasının yanında yeterli olmadığını, uluslararası toplumun bu adımları desteklemesinin gelecekteki oluşması muhtemel yeni sorun sahalarını engelleyecektir. Dahası gerilimi tırmandırma ve gerginlik politikalarını destekleyici adımların karşılıklı güvensizliğin artmasına ve çatışma ortamının çok boyutlu bir hal almasına neden olacaktır.
Türkiye’nin hata yapma politikası üzerine inşa edilen ABD, Fransa ve Yunanistan Merkezli kışkırtıcı diplomatik ve askeri girişimlerin sonuçsuz kalacağı ve Türk Devlet Aklı’nın; ezici silahlı gücünü hak ve menfaatleriyle ilgili bir ihlal doğana kadar barışın tesisi için kullanacağını biliyoruz.
Sağduyunun kazanacağını umduğumuz bu süreçte Akdeniz’e yayılmış çözüm ortaklarımız ve üyelerimizle dayanışma ruhunun gelişimi için; ticari ve ekonomik anlamda insiyatif almaya hazır olduğumuzu ve Devletimizin alacağı kararların tamamını destekleyerek barış yolunda verilecek tüm görevleri yapmaya dün olduğu gibi bugün de hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.
Canan SUNAY Turab Genel Başkanı

Atilla Ataseven Fatih Yılmaz Mısır Temsilcisi Fas Temsilcisi
Prof. Dr. Hussein Suleiman Mohammed Ahmed Sudan Temsilcisi
Mohamed Aly Eminou Moritanya temsilcisi
Emad el issa Lübnan Temsilcisi
LABED KAMEL EDDINE CezayirTemsilcisi
Em. Büyükelçi Arif Altay K.K.T.C. Temsilcisi

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla