Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN MANTAR ÜRETİCİSİNE DESTEK

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN MANTAR ÜRETİCİSİNE DESTEK

Tarım ile uğraşan ailelere ekonomik acıdan katkı sağlamak ve onları alternatif ürünlere yönlendirmek için çalışan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın “İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri Kurulum Projesi” amacına ulaştı.

Proje kapsamında istiridye mantarı yetiştirmek isteyen üreticilere yalıtımlı üretim çadırları Büyükşehir Belediyesi tarafından verildi. Toroslar, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde kurulan toplam 7 adet İstiridye Mantarı Üretim Sistemi ile üreticiler artık yıl boyu üretim yapabiliyor. Kapalı ortamda makineler aracılığıyla yapılan üretim çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın tarım ile uğraşan ailelere ekonomik yönden katkı sağlamak ve mevcut tarımsal ürünlere alternatif olarak ürünlere yönlendirmek amacıyla verdiği eğitimler amacına ulaşıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen “İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri Kurulum Projesi”, üreticilere büyük kolaylık sağlıyor. Toroslar, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan toplam 7 adet İstiridye Mantarı Üretim Sistemi ile üreticiler artık yıl boyu üretim yapabiliyor.

Uygun koşullar sağlandığında yıl boyu üretim yapılabilen istiridye mantarı yetiştiriciliği, karlı bir tarım kolu olarak üreticiye sunuldu. Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kurulan üretim çadırları sayesinde ürünler hem doğal afetlerden zarar görmüyor, hem de çadırların evlerine yakın olması sebebiyle tüm aile ilgilenebiliyor.

Büyükşehir’den Mersin tarımına alternatif ürün: İstiridye mantarı

Büyükşehir Belediyesi, tarımdan hayvancılığa hibe desteklerinden teknik eğitimlere kadar her alanda çiftçilerin yanında yer alıyor. Tarsus İlçesi Çiriştepe ve KaleburcuMahallelerinde birer adet, Damlama Mahallesinde 2 adet, Toroslar İlçesi Evrenli Mahallesinde bir adet, Erdemli İlçesi raç Mahallesinde bir adet ve Silifke İlçesi KeşlitürkmenliMahallesinde bir adet olmak üzere toplamda 7 adet kurulan istiridye mantarı üretim çadırıyla tarımla uğraşan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve ekonomik yönden aile bütçesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu projeyle üreticiler sezonda 6-6,5 ton ürün alabiliyor. Elde edilen ürünler kilo başına 7-10 TL arasında değişen fiyatla satılabiliyor.

“İstiridye mantarı bizim için çok avantajlı”

Mantar yetiştiriciliği eğitimlerini aldıktan sonra Büyükşehir’in kurduğu istiridye mantarı üretim çadırıyla aile ekonomisine katkı sağladığını belirten Toroslar İlçesinin Evrenli Mahallesinde yaşayan İkram Zengin, “İstiridye mantarı nedir bilmezdik. Mersin Büyükşehir Belediyesi bir proje hazırladı. O projeye biz de dahil olduk. Görmüş olduğunuz çadır kuruldu. İki seneden beridir bu işi yapıyoruz. İstiridye mantarı bizim açımızdan, çiftçi olduğumuz için çok avantajlı bir şey. Kapalı ortam, her şey makine ile hallediliyor. Kapalı ortam olmasından dolayı doğal afetlerden zarar görmüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu istiridye mantarı projesinden çadırımızda yıllık üç defa üretim yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“En büyük destekçim eşim”

İstiridye mantarı çadırının evlerine çok yakın olması nedeniyle ailecek ilgilenebildiklerini vurgulayan Zengin, Her şey makineye bağlı olduğu için mantarın gelişimi çok güzel. Biz de tabi özverili olarak kontrollerini yapıyoruz. En büyük desteğim eşim. Evimizin yanında olmasından dolayı her an için çıkıp kontrollerimizi yapabiliyoruz. Satışta herhangi bir sıkıntımız yok, rahatlıkla satabiliyoruz. İnşallah daha iyi olacak. Biraz daha büyütmeyi düşünüyoruz. Bizi böyle bir projeyle buluşturduğu için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Beye ve bütün ekibine sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Çok Okunan Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, HALK KART KASIM AYI TUTARLARINI HESAPLARA YATIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli yurttaşlara yönelik hayata geçirdiği Halk Kart’ın Kasım ayı tutarları hesaplara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla