Anasayfa / Güncel / Başkan Tarhan Portakal Bahçesine Sanayi Kurulmasına Karşı Çıktı

Başkan Tarhan Portakal Bahçesine Sanayi Kurulmasına Karşı Çıktı

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kale Mahallesi bölgesinde TOKİ tarafından yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi Projesine karşı bölge halkı tarafından gerçekleştirilen toplantıya katıldı. CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşların katıldığı toplantıda, tarım alanı olan bölgeye Sanayi sitesi yapılmasının yanlış olduğuna dikkat çekildi.

Mersin’de bir süredir üst üste çevresel sorunlar yaratacak projeler yapıldığına vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, hep birlikte karşı çıkılması gerektiği çağrısında bulundu. Bölgede yaşayanların seslerini duyurması durumunda çevresel sorun yaratacak projenin uygulanamayacağını söyleyen Başkan Tarhan, yaptığı konuşmada, “Mersin üzerine beli bir süredir belli oyunlar oynanıyor. Nükleer santral ‘den başlayarak üst üste çevresel sıkıntı yaratacak projelere imza atılıyor. Limanın genişlemesi, polipoliten tesisi daha bir çok şey yapılmak isteniyor. Önlenebilir olmasına karşın projeler bir bir hayata geçiriliyor. Sanayi tesisi sıkıntısını vatandaşımızla Büyükşehir Belediyemizle ve  MezitliBelediyemizle el ele vererek kısa sürede çözdük. Ancak kale Köyünde bu kez doğrudan TOKİ tarafından bir plan yapılmak isteniyor. İlçe belediyesinin ya da Büyükşehir’in burada bir yaptırımı yok. Davultepeolayında beni en çok mutlu eden halkımız bağırmadan çağırmadan tepiklerini göstererek engellemeyi başarması oldu. Meclis üyeleri halkın sesini duyarak bu yönde karar aldı. Ama Kale mahallemizde belediyemizin hiçbir dahiliolmadan bir şey yapılmak isteniyor. Oysa belediyeye rağmen bir proje hayta geçirilemez” ifadelerine yer verdi.

Mezitli halkının çevresel felaketlere karşı hakkını aramasını öğrendiğini belirten Başkan Tarhan, “TOKİ proje yapmak istemiş, Toprak Koruma Kurulu da burası tarım arazisi değildir diye görüş bildirmiş. Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Bunu elbirliği ile engelleyerek tarım arazilerinin yok edilmesinin önüne geçmemiz gerekiyor. Demokratik yollarla sesimizi duyurarak yanlış olan bu projenin yapılmaması gerekiyor. Davultepe’de olduğu gibi her partiden ve görüşten vatandaşımız, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve halkımız bir araya gelerek itiraz etmeliyiz. Milletvekillerimizin aracılığı ile sesimizi çıkarıp başarıya ulaşmaya çalışacağız. Mezitli halkı bunu iyice öğrendi ve birçok olayda gösterdi. Nerede haksız bir eylem varsa halk olarak hakkımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Bu parti yada siyaset meselesi değil yaşam hakkının savunulması meselesidir. Evlerimizden çıkarak, hep birlikte sesimizi yükselteceğiz ve başaracağız” diye konuştu.

Toplantıya katılanlar, tarım alanlarının betonlaşması karşısında tepkilerini dile getiren açıklamalarda bulundu.

Çok Okunan Haber

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla