Anasayfa / Güncel / Başkan Özyiğit, “Halkın haberdar olması lazım

Başkan Özyiğit, “Halkın haberdar olması lazım

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de Emirler köyüne giderek kesim yapılan ormanlık alanda incelemelerde bulundu, yöre sakinlerini dinledi.

Özyiğit, “Burada insanlar bilimsel bir çalışmaya, bir orman yenileme çalışmasına karşı değil. Karşı oldukları iş o planlamadan haberdar olmamak ve sürpriz bir biçimde bu işin yapılmış olması. Bu düşünceye göre Orman Bölge Müdürlüğü diyor ki biz yenileme çalışması yapıyoruz ve bunu bir plan dahilinde yıllık belli bir oranda gerçekleştiriyoruz, set çalışması ve yeni fidan dikimi çalışması yapacağız.  Bu konuda biz kapanma süreci biter bitmez sivil toplum örgütleri, bölgedeki muhtarlarımız ile Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde  bir araya geleceğiz, karşılıklı bu konuları konuşacağız. Bize sürpriz olması gerekmiyor, bizim haberdar olmamız gerekiyor. Belediye başkanının, muhtarın en önemlisi de halkın haberdar olması gerekiyor. Yapılan iş bilimselse, doğruysa tabi ki bunun arkasında durmamız gerekiyor ve bırakın köstek olmayı destek olacağız” dedi.

 

 

“ORMANLAR OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

 

Galatasaray Üniversitesi ile iklim konulu bir çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Özyiğit sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize gelen ilk raporda 20 yıl sonra Mersin iklim nedeniyle kırmız renk olacak. Kuraklık nedeniyle canlılar artık yaşamlarını kaybedecek. Dolayısıyla hepimizin aklımızı başımıza alması gerekiyor. Bırakın orman yok etmeyi ormanlar oluşturmak zorundayız. Bizde bundan sonraki süreçte yapılan her konut, her daireye karşı dört ağaç istiyoruz.  Göstereceğimiz orman bölgesine dikilmesi noktasında da bir çalışmamız olacak. Tabi ki bunu, sadece Yenişehir olarak değil, bütün kent bütün ülke, hatta dünya olarak yapmamız gerekiyor. Bizlerde Yenişehir Belediyesi olarak 2020 yılında Avrupa İklim ve Enerji konulu Belediye Başkanları Sözleşmesini imzaladık ve buna sadık kalarak o doğrultuda deva etmek istiyoruz. Bölgemize yapılacak olan bilimsel çalışmaların arkasındayız, halkımız, muhtarlarımız bu bilince sahip. Daha dün bir taşocağı ile ilgili mücadele, öbür tarafta yine tarım alanını imara açılması ile ilgili mücadele duyarlılığı olduğu sürece halkımız müsaade etmez. Biz bilim ışığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz, duruşumuz ona göre gerçekleştireceğiz.”
haber:Abidin Yağmur

Çok Okunan Haber

MERSİN AKDENİZ’DE KORKUTAN YANGIN

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çankaya mahallesi 4738 sokakta bulunan bir işyerinde saat.16.35 sularında meydana gelen yangına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla