Anasayfa / Güncel / Başkan Özyiğit “Aklımızı başımıza almamız gerekiyor”

Başkan Özyiğit “Aklımızı başımıza almamız gerekiyor”

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesindeki ormanlık alanda ‘gençleştirme’ adı altında yapılan ağaç kesimleriniyerinde inceledi. Yenişehir Belediyesi olarak ağaç kesimlerinden haberdar olmadıklarını ifade eden Başkan Özyiğit, yöre halkının ve çevre örgütlerinin konu ile ilgiliendişelerini ve taleplerini dinledi.

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Emirler Mahallesindeki orman alanda ‘gençleştirme’ gerekçesiyle ağaç kesimi yapılan bölgede incelemelerde bulundu. Başkan Özyiğit, ‘gençleştirme adı altında ağaç katliamı’ yapıldığını ileri süren bölge halkıyla görüştü.  CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel ile CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu,  belediye meclis üyeleri, muhtaralar ve  çevre örgütleriyle  birlikte  bölgeye  giden  Başkan Abdullah Özyiğit,  orman yenileme çalışmasının yöre halkına sürpriz olduğunu ifade etti.

“Bu ülke hepimizin

Tam kapanma süreci biter bitmez sivil toplum örgütleri ve bölgedeki mahalle muhtarlarıyla bir araya geleceklerini kaydeden Başkan  Özyiğit, “Burada insanlar bilimsel bir çalışmaya veya bir orman yenileme çalışmasına karşı değil. Karşı oldukları iş planlamadan haberdar olmamak ve sürpriz bir biçimde bu işin yapılmış olması. Orman Bölge Müdürlüğü biz yenileme çalışması yapıyoruz ve bunu bir plan dâhilinde yıllık belli bir oranda gerçekleştiriyoruz, set çalışması ve yeni fidan dikimi çalışması yapacağız diyor.  Bu konuda biz kapanma süreci biter bitmez sivil toplum örgütleri ve bölgedeki muhtarlarımız ile Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya geleceğiz, karşılıklı bu konuları konuşacağız. Bize sürpriz olması gerekmiyor, bizim haberdar olmamız gerekiyor. Belediye başkanının, muhtarın en önemlisi de halkın haberdar olması gerekiyor. Yapılan iş bilimselse, doğruysa tabi ki bunun arkasında durmamız ve desteklememiz gerekiyor çünkü bu ülke hepimizin” dedi.

“Aklımızı başımıza almamız gerekiyor”

Yenişehir Belediyesi olarak Avrupa Başkanlar Sözleşmesi’ni imzaladıklarını hatırlatan Başkan Abdullah Özyiğit, Galatasaray Üniversitesi ile de iklim konulu bir protokol imzaladıklarını ve bu kapsamda hazırlanan bir raporda Mersin’in gelecek 20 yılda kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalacağını vurguladı. Başkan Özyiğit, “Bize gelen ilk raporda 20 yıl sonra Mersin iklim nedeniyle kırmız renk olacak. Kuraklık nedeniyle canlılar artık yaşamlarını kaybedecek. Dolayısıyla hepimizin aklımızı başımıza alması gerekiyor. Bırakın orman yok etmeyi yeni ormanlar oluşturmak zorundayız. Biz de bundan sonraki süreçte Yenişehir’de yapılan her konut ve her daireye karşı dört ağaç istiyoruz.  Göstereceğimiz orman bölgesine dikilmesi noktasında da bir çalışmamız olacak. Tabi ki bunu sadeceYenişehir olarak değil, bütün kent, bütün ülke ve hattadünya olarak yapmamız gerekiyor. Yenişehir Belediyesi olarak 2020 yılında Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesini imzaladık ve buna sadık kalarak odoğrultuda çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Bölgemize yapılacak olan bilimsel çalışmalarınarkasındayız, halkımız ve muhtarlarımız bu bilince sahip. İnsu’da yapılması planlana taşocağı ile Çiftlikköy’de tarım alanlarının imara açılması ile ilgili halkımız duyarlılığını gösterdi. Biz bilim ışığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz veduruşumuzu ona göre gerçekleştireceğiz”  diye konuştu.

Çok Okunan Haber

MERSİN AKDENİZ’DE KORKUTAN YANGIN

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çankaya mahallesi 4738 sokakta bulunan bir işyerinde saat.16.35 sularında meydana gelen yangına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla