Anasayfa / Güncel / AMAÇLARI SEÇER’İ DEĞİL MERSİN’İ ENGELLEMEK

AMAÇLARI SEÇER’İ DEĞİL MERSİN’İ ENGELLEMEK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan oturumunda, Başkan Vahap Seçer’in geçtiğimiz aylarda meclis gündemine getirdiği ancak Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP gruplarının oylarıyla reddedilen 250 milyon liralık borçlanma yetkisinin Başkan Seçer’e verilmesine ilişkin teklif yeniden ele alındı ve ikinci kez reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  salgın süreci nedeniyle belediyenin bu yıl ki bütçesinde 310 milyon liralık bir açık oluşacağını belirterek, bu açığı kapatabilmek için borçlanma yetkisi istediğini söyledi. Başkan Seçer, “310 milyon lira açık veriyorum. 271 milyon lira da bana yatırım için para gerekiyor. Üst üste koyduğum zaman yaklaşık olarak 600 milyon liralık bir harcama görünüyor önümde. Şimdi ben borçlanmaya gitmezsem sakat kalırım. Çalışanım etkilenir. Çalışanım maaş alamaz.  Ben esnafın bedelini ödeyemem. Benim yatırımlarım engelleniyor.  Bu siyasi düşüncelerden ari bir durum. Bu siyasi inatlaşma konusu olamaz. Ben bir taraftan gelir sağlayamazsam, eksik kaldığım noktalarda makul şartlarda borçlanamazsam bu arabayı yürütemem. Yürütemediğim noktada mağduriyeti Mersin halkı yaşar” dedi.

Başkan Seçer, meclis üyelerine, bu yıl içinde yapacakları yatırımların tutarlarını ve ödeme kalemlerini de tek tek rakam vererek anlattı. Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elinde tutan Cumhur İttifakı üyeleri herhangi bir gerekçe göstermeden borçlanma talebine yine ret oyu verdi. Mecliste zaman zaman sinirler gerildi.

 

Mecliste gergin anlar

 

Başkan Seçer’in açıklamalarının ardından meclis üyeleri borçlanma teklifi üzerine söz aldı. Bu sırada hem meclis üyeleriyle Başkan Seçer arasında hem meclis üyelerinin kendi aralarında zaman zaman tansiyon yükseldi, tartışmalar yaşandı.

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak söz alıp uzun süre Akdeniz Belediyesi’nin çalışmalarını anlatınca diğer belediye başkanları tepki gösterdi.

Söz hakkı CHP’li Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’te iken söz istemeden birden mikrofonu kapan Mustafa Gültak, Özyiğit’e sataştı. Başkan Seçer’in ‘Söz hakkı almadan konuşmayın’ uyarısına rağmen Mustafa Gültak ikili tartışmayı sürdürmek isteyince mecliste tansiyon iyice yükseldi. Abdullah Özyiğit, “Konuşmamı sabote ediyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Başkan Seçer, “Meclis yönetmeliğine göre yönetiyoruz. Ben istediğiniz zaman size söz veririm. Siz istediğiniz zaman konuşamazsınız. Grup sözcülerinin dışında kimse sürekli söz alamaz. Az önce konuştu Sayın Gültak. Mikrofonu alıp konuşmacının sözünü kesiyor. Ben böyle burayı yönetemem” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer’in “Oylamaya geçeceğiz. Meclisi daha fazla germeyelim” şeklindeki uyarıyı defalarca dile getirmesine rağmen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’ın söz almak istemesiyle mecliste tansiyon iyice yükseldi.

Mustafa Gültak, söz hakkı verilmediğini ileri sürerek arka sıralara giderken Atsız Afşin Yılmaz “Burada tiyatro oynuyorsunuz” diyerek yeni bir tartışma başlattı. Kürsüye yürümek isteyen MHP’li Yılmaz’ı etrafını çeviren meclis üyeleri engelledi ve sakinleştirmeye çalıştı. Oturuma ara verilmesinin ardından yapılan oylamada Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi MHP ve AKP oylarıyla reddedildi.

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla