Anasayfa / Güncel / ALİ MAHİR BAŞARIR: TOPLANAN DEPREM VERGİLERİ NEREDE

ALİ MAHİR BAŞARIR: TOPLANAN DEPREM VERGİLERİ NEREDE

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ DEPREM VERGİSİ ADI ALTINDA TOPLADIĞINIZ 70 MİLYAR 895 MİLYON TL NEREDE?

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır. 21 yıldır toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığını sordu.

CHP’li Başarır, “İktidar, vatandaştan bir şekilde para toplama konusunda hünerli. Ancak o hüneri, topladıkları paraları amacına uygun olarak harcamakta gösteremiyor ya da göstermiyor” dedi.

CHP’li Başarır konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Yaşadığımız o acı 17 Ağustos 1999 depreminin ardından bir defaya mahsus denilerek alınmaya başlanan ancak daha sonra 2002 yılında kalıcı hale getirilen deprem vergilerinden 70 milyar 895 milyon TL para toplandı.

Haklı olarak hepimiz soruyoruz: Bu toplanan paralar nerede? Nereye kullanıldı? 21 yıldır cep telefonundan tutun internet hizmeti faturalarına kadar deprem vergisi alınmakta. Toplanan bu paralar amacına uygun olarak neden kullanılmıyor? Bu paralar dolaylı yollardan birilerine mi aktarılıyor? Tüm vatandaşlarımızın bunu bilmeye hakkı var. İktidardan birilerinin çıkıp bu konuda millete hesap vermesi gerekir.

İktidar, vatandaştan bir şekilde para toplama konusunda hünerli. Ancak o hüneri, topladıkları paraları amacına uygun olarak harcamakta gösteremiyor ya da göstermiyor.

Tüm dünyada depremler oluyor. Yakın zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde 6.5 şiddetinden fazla 20 deprem gerçekleşti. Bu 20 depremde toplan 13 kişi hayatını kaybetti. Ülkemizde ise aynı şiddette bir deprem olduğunda ölüm sayısı çok ürkütücü. Sadece 24 Ocak’taki Elazığ depreminde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. An itibarıyla İzmir depreminde ne yazık ki 85 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Mevcut iktidarın gelişi güzel para toplamak için ortaya çıkardığı imar barışının zararlarını yaşadığımız İzmir depreminde gördük. Yüzbinlerce insan İzmir’de imar barışından faydalanarak ruhsat aldı. Kaç binanın sağlamlığı denetlendi?

Deprem kader değildir. Depremle mücadele konusunda ciddi eksiklikler var. Deprem felaketi olmadan önce koruyucu tedbirleri alınması gerekir. Depremde ölüm gerçekleşiyorsa tedbirlerde eksiklik var demektir. Denetimlerin artırılması ve denetimi yapacak Jeofizik ve diğer mühendislere acil kadro yaratılması ve rant anlayışından uzak bilimsel veriler ışığında düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir.”

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla